Z wielką przyjemnością prezentuję pierwszy sklejony i pomalowany model samolotu PZL P.11c. Zestaw podstawowy – Junior Set, został zbudowany  tylko w trzy dni od wycięcia pierwszych części do zakończenia malowania i postarzania. Zobacz zdjęcia i dowiedz się jak się skleja ta mini replika słynnego myśliwca.

Model został sklejony w formule „prosto z pudełka” – to znaczy że nie dodałem nic, nawet anten. Skupiłem się na malowaniu, żeby pokazać, co da się wycisnąć z wyprasek. Sklejałem próbne wtryski, i niektóre części modelu nie były dobrze odlane, co może wyjść na zdjęciach.

.

Sklejanie modelu PZL P.11c

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne, części są łatwiejsze do wycięcia i prawie nie wymagają oczyszczenia w stosunku do modelu PZL P.7a. Łatwy jest też montaż wnętrza kabiny. Kabina jest wzbogacona pasami pilota z blaszki. Tablica przyrządów dobrze wygląda po naklejeniu kalkomanii. Trudność sprawiło mi wklejenie spodu kadłuba ze zbiornikiem paliwa i goleniami podwozia. Okazało się, że zawadzają wzmocnienia goleni, które trzeba lekko podciąć. W modelu znajdziesz erratę pokazująca jak to zrobić w kilka minut.

Model wykonałem w barwach 121 eskadry z Krakowa:

Krakowskie „jedenastki” cz. I – wybuch wojny

Model zmontowałem w trzy podzespoły do malowania: kadłub z usterzeniem, skrzydło i silnik. Malowałem je osobno i zmontowałem dopiero na sam koniec, po nałożeniu kalkomanii i po weatheringu. Osobno malowałem drobne detale zewnętrzne oraz zastrzały. Przykleiłem je na koniec, po zmontowaniu głównych podzespołów. Kabinę i wnętrze kadłuba zamaskowałem bibułą która wzmocniłem maskolem Vallejo. Wiatrochron zamaskowałem maskami z zestawu Expert. W instrukcji do zestawu Junior znajdziesz wzór masek do samodzielnego wycięcia z taśmy maskującej.

.

Malowanie jedenastki

Do malowania zastosowałem lakiery Hataka Hobby Orange Line. Zacząłem od koloru aluminium. Następnie zamaskowałem wybrane panele poszycia samolotu taśmą maskującą i  Masking Fluid Vallejo. Ponownie pomalowałem nie zamaskowane panele różnymi kolorami, jasnoniebieskim, piaskowym i zielonym. Po zdjęciu maskowania uzyskałem mozaikę różnych odcieni. W linie podziału blach wpuściłem Panel Line Akcent Colour Black z Tamiyi.

Teraz przyszła kolej na pomalowanie głównymi kolorami kamuflażu. Najpierw szaroniebieski na dolne powierzchnie skrzydeł i usterzenia, potem Polski Khaki Późny na resztę powierzchni modelu. Całość pokryłem warstwą lakieru bezbarwnego błyszczącego Orange Line. Po wyschnięciu nałożyłem kalkomanie.

.

Kalkomanie Techmod

kalkomanie krakowskie PZL P.11cKalkomanie Techmod w modelu P.11c Junior Set  zostały wyprodukowane w nowej, mocniejszej formule. Dają się łatwiej przesuwać na powierzchni modelu. Duża szachownicę możesz podważyć pędzelkiem i przenieść w inne miejsce modelu bez problemu. Wyzwaniem dla kalkomanii jest skomplikowana rzeźba powierzchni. Dlatego ważne jest nakładanie jej na błyszczącą powłokę malarską i zastosowanie płynów do kalkomanii (tym przypadku Microscale). Kalkomania Techmod, pomimo sztywności, dobrze wchodziła w linie podziału blach, a nawet w żłobki blachy falistej. Nowa formuła sprawiała, że wytrzymywała nawet brutalne wciskanie w linie podziału blach paznokciem lub wykałaczką.


P.11c Junior set 1/72Reklama

70016 PZL P.11c Junior Set 1/72
Kup te i inne modele samolotów myśliwskich PZL


.

Weathering

Po wyschnięciu kalkomanii pomalowałem je bezbarwnym lakierem błyszczącym. Po wyschnięciu posmarowałem model farba olejną Ammo Mig – Oilbrusher Starship Filth. Jest to brudny kolor podobny do zakurzonego podwozia ciężarówki lub do Olive Drab. Wolałem go od czarnego, dawała subtelniejsze odcienie linii podziału blach. Po kilku minutach wytarłem model chusteczką higieniczną i polakierowałem półmatowym lakierem Hataka. P.11c były w oryginale błyszczące. Wybrałem odcień półmatowy dla zachowania efektu skali.

Dodatkowe ślady eksploatacji to Tensorom Rust i Burned Brown na silniku i kolektorze spalin, wybłyszczone potem ołówkiem lub grafitowym pigmentem. Zacieki oleju z Lifecolor i różne pigmenty okopceń lub przykurzeń.

Podsumowanie

Nie jestem oczywiście obiektywny. Mogę jednak napisać, że model sklejało się przyjemnie i jestem zadowolony z efektu osiągniętego w tak krótkim czasie. Jeżeli masz jakieś pytanie, lub chcesz skomentować model – bez wahania wypełnij komentarz poniżej.

Zdjęcia: Marcin Ciepierski

This post is also available in: English