Kolejnym modelem plastikowym Arma Hobby jest Jakowlew Jak-1b. Model samolotu jest w trakcie drążenia form. Przewidywany termin wypuszczenia to wrzesień 2019. Dowiedz się więcej i zobacz renderingi modelu.

Samolot Jak-1b

Wersję Jak-1b, wyróżniającą się kroplowa osłona kabiny, wprowadzono do walki pod koniec 1942 roku. Jaki-1b były w tym okresie pełnowartościowymi samolotami bojowymi, odpowiadającymi myśliwcom Messerschmitt Bf-109F i Spitfire V. Atutami tej lekkiej maszyny były szybkość, wznoszenie i zwrotność. Słabe uzbrojenie umieszczone tylko w kadłubie było preferowane przez pilotów sowieckich ze względu na skupienie ognia i brak negatywnego wpływu na osiągi samolotu.

Jak-1b Lidii Litwiak, Lato 1943, malował Marcin Górecki

Jak-1b to pierwszy samolot bojowy wprowadzony na wyposażenie jednostek lotniczych Wojska Polskiego na Wschodzie w  1943 roku. Do pierwszego pułku lotnictwa myśliwskiego trafili Polacy, zesłańcy z lat 1940-41, którzy nie zdążyli do Armii Polskiej gen. Władysława Andersa oraz lotnicy sowieccy, w tym wielu pochodzenia polskiego, w różnym stopniu utożsamiających się z polskością.

Jak -1b chor Edwarda Chromego, 1 PLM, lato 1944, malował Marcin Górecki

W toku walk od sierpnia 1944 do maja  1945 piloci 1 PLM osłaniali działania 1 Armii Wojska Polskiego od linii Wisły do Berlina. Głównym zadaniem samolotów polskiego pułku  Jak-1b było eskortowanie bombowców i szturmowców w rejonie pola walki, rozpoznanie i zwalczenie przeciwnika na ziemi przy pomocy broni strzeleckiej.

Obok Polaków na samolotach Jak-1b latali także Francuzi, ochotnicy z eskadry GC3 Normandie, a potem pułku Normandie-Niemen.

Model Jak-1b

Nasz model Jaka-1b to pierwszy zestaw long-run z metalowych form wyprodukowany od lat 1980. Projektując model wykorzystaliśmy doświadczenia zdobyte przy wypuszczeniu Hurricane Mk I, samolotu o podobnej konstrukcji, ale większego of Jaka. Mamy nadzieję, że łatwiejszy montaż i wyższy poziom detali spełnia Wasze oczekiwania.

Bryła kadłuba

Kabina

Podwozie

Rzuty samolotu

Wypraski

Zestawy produkcyjne

Model Jak-1b trafi do sprzedaży we wrześniu 2019 roku. Planowane są tylko dwa pudełka. Każde będzie zawierać oznakowania polskie, sowieckie i francuskie. W ciągu najbliższych tygodni opublikujemy artykuły historyczne o tych samolotach oraz zaprezentujemy zawartość pudełek.

70027 Yak-1b Expert Set

  • Części Plastikowe
  • Duża kalkomania
  • Blaszka fototrawiona
  • Maski kabinowe i do kół

70028 Yak-1b Model Kit

  • Części plastikowe
  • Kalkomania

Zobacz modele Jak-1b w sklepie Arma Hobby

This post is also available in: English