Dzień przed 81 rocznicą pierwszego zwycięstwa Dywizjonu 303 w Świebodzicach zaprezentowano pamiątkową grafikę z samolotem Hawker Hurricane Mk I. Na bramie hangaru lotniska znalazł się profil w skali 1:1 samolotu, na którym latał por. Witold Urbanowicz, dowódca dywizjonu. Zobacz zdjęcia i przeczytaj jak powstał ten projekt.

30 sierpnia 1940 roku, podczas lotu treningowego por. Ludwik Paszkiewicz odłączył się od formacji i zestrzelił samolot Messerschmitt Me-110. Ten akt niesubordynacji przekonał dowództwo RAF, że aby wygrać Bitwę o Anglię należy pozwolić Polakom działać. 31 sierpnia dywizjon został wprowadzony do działań bojowych, uzyskując pierwszego dnia sześć zestrzeleń.

Opowiada Piotr Strzelecki:

Plan zakładał, aby „odsłonić” grafikę na obchody 80 rocznicy Bitwy o Anglię. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany. Po wielu przeciwnościach udało się jednak zrealizować przedsięwzięcie.Zaczęło się od pomysłu Grzegorza Glegoły, zawodowego pilota i członka Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach. A jak to bywa z pomysłami sami wiecie, droga do realizacji daleka. Plan był taki, aby nakleić na drzwi hali namiotowej pełniącej rolę hangaru, sylwetkę w skali 1:1  samolotu Hawker Hurricane Mk I z dywizjonu 303 z 1940 roku.

Miał to być samolot, na którym latał ówczesny polski dowódca dywizjonu,  porucznik Witold Urbanowicz. Długo rozważaliśmy, z jakimi kodami literowymi wybrać Hurricane’a, czy ze znakami  RF E, na którym zdobył najwięcej zwycięstw czy RF F.  Wybór padł na oznaczenie RF F z napisem okolicznościowym zrobionym kredą, który wskazywał liczbę zestrzeleń całego dywizjonu 303 w czasie bitwy o Anglię.

Dzięki uprzejmości Pana Dariusza Karnasa z wydawnictwa Stratus otrzymaliśmy plany samolotu Hawker Hurricane Mk I, które umożliwiły nam wykonanie grafiki w skali 1:1 z zachowaniem odpowiednich proporcji i wersji myśliwca. Wielu znawców tematu uważa, że  laur zwycięstwa za wygraną w Bitwę o Anglię przypada właśnie Hurricanowi, a nie legendarnemu Supermarine Sptfire.

Uroczyste „odsłonięcia” grafiki nastąpiło podczas Pikniku Lotniczego organizowanego w dniu 29 sierpnia 2021 roku z udziałem przedstawicieli władz państwowych  oraz samorządowych. Na nasze zaproszenie przybyli Członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica” w mundurach polskich pilotów myśliwskich  walczących na zachodzie.

Hurricane RF-F/V6684

Na samolocie Hurricane Mk I RF-F/V6684 por Witold Urbanowicz uzyskał dwa zwycięstwa 15 września 1940 roku (bombowce Do-215). 26 września por. Jan Zumbach zestrzelił na nim dwa samoloty (Me-109 i He-111), 27 września Zumbach zestrzelił kolejnego Bf-109 a F/Lt John Kent Ju-88. Ostatnie zwycięstwo uzyskał Zdzisław Henneberg 5 października (Me-109).

Zdjęcie z kolekcji: Wojtek Matusiak.

Zdjęcia: Piotr Strzelecki

Zobacz więcej:

  Recenzje Hurricane Expert Set

  • Modele Hurricane Mk I z Dywizjonu 303 w sklepie Arma Hobby link

  • Kalkomanie Techmod z oznaczeniami Hurricane RF-F link
  • Towarzystwo Lotnicze Świebodzice – zobacz wideo

9 zwycięstw Witolda Urbanowicza

John „Kentowski” Kent – Kanadyjczyk w Trzysta Trzecim

This post is also available in: English