Ostatnie trzy tygodnie to w Arma Hobby najbardziej owocny i najbardziej pracowity okres w tym roku. Właśnie skończyliśmy wysyłki modeli Hurricane Mk I Expert Set i przygotowujemy wypuszczenie zestawu Hurricane Mk I Model Kit (wersja ekonomiczna). Przyszedł czas na podsumowanie projektu.

Opinie o modelu Hurricane

Hurricane został bardzo dobrze przyjęty przez modelarzy, patrząc na liczbę zamówień oraz komentarze w internecie i te przesyłane emailem. Model największą popularnością cieszył się, co chyba naturalne, w Wielkiej Brytanii oraz w Czechach. Brytyjscy recenzenci zwrócili uwagę na poprawność bryły modelu i dobre odwzorowanie tych jej cech, które nie były właściwie wykonane w modelach innych producentów. Pochwalili spasowanie części i poziom detali.

Overall, a great little kit. In advance of actual full assembly, very highly recommended. I don’t foresee that opinion changing much as the kit progresses. – Ogólnie świetny model. Przed montażem mogę go bardzo polecić. Nie spodziewam się, abym musiał zmienić opinię podczas budowy.

Graham Boak, Britmodeller.

I have been very impressed at the way you have approched the project – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak podeszliście do tematu.

Troy Smith, Britmodeller (przesłane emailem)

Linki do recenzji Hurricane znajdziesz tutaj.

Polski internet modelarski zaprezentował całe spektrum opinii, od entuzjazmu aż po punktowanie nawet takich cech modelu jak zapach plastiku („… o poranku”). Praktycznie nie było krytyki zgodności modelu z oryginałem, poza pytaniami o osłonę kabiny wynikających z nieporozumienia. Nie było też zastrzeżeń do spasowania części modelu. Wszystkie, nawet te bardzo krytyczne opinie czytamy uważnie i staramy się ocenić ich znaczenie oraz możliwość wprowadzenia w przyszłych projektach. Trudno odnieść się do wszystkich poruszonych kwestii, zwrócę uwagę na krytykowane widoczne na niektórych częściach modelu wciągi. W dużym powiększeniu makro mogą one wydawać się zbyt duże. Warto jednak, jeszcze przed biciem na alarm o przysłowiowej „zdradzie”, porównać jak wygląda to w modelach innych firm. W przypadku Hurricane 1/72 będą to Airfix i Hasegawa.

Można jeszcze bardziej ograniczyć wciągi i chcielibyśmy to zrobić. Wiąże się to jednak ze znacznie większymi nakładami finansowymi, które musiałyby przełożyć się na cenę modelu. Arma Hobby jest nadal małą, trzyosobowa firmą mieszcząca się w lokalu o powierzchni 18 m2. Nie jesteśmy korporacją, nie mamy kredytu, operujemy na bardzo małych zasobach. Staramy się pomimo to dokładać do modeli jak najwięcej wartości dodanej, w postaci dobrego opracowania merytorycznego, zadbania o spasowanie części, dodatków takich jak blaszki i maski, oraz dokumentacji do malowań opublikowanej na tym blogu. Biorąc pod uwagę nasze ograniczenia, chyba udaje się nam osiągać dobre wyniki i z każdym kolejnym modelem robić postępy.

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy osobom, które wsparły przygotowanie modelu i opracowanie artykułów o malowaniach i oznakowaniach na naszym blogu:

  • Dominik Sędziak, Grzegorz Mazurowski, Wojtek Matusiak, Robert Gretzyngier,

Dziękujemy za uwagi merytoryczne do projektu:

  • Troy Smith and Graham Boak and Britmodeller community oraz Cris na PWM,

Kolejny model Hurricane

Zestaw Hurricane Mk I w wersji ekonomicznej wchodzi właśnie do sprzedaży. Wysyłki planujemy po przerwie noworocznej, zamówienia można składać już teraz. Model wychodzi w standardzie znanym do tej pory jako Junior Set. Nazwa serii został zmieniona na Model Kit, ponieważ reprezentuje on typowy model do sklejania, zawierający części plastikowe i kalkomanie. Odpowiada to oczekiwaniom większości klientów, dla zaawansowanych modelarzy nadal oferujemy Expert Set, z blaszką i maskami.

Co dalej w Arma Hobby?

W przygotowaniu są kolejne modele. W przyszłym roku planujemy jeden model polskiej konstrukcji z 1939 i jeden model samolotu alianckiego (chodzi tu o nowe formy, nie o przepakowania starych modeli). Plany mogą ulec zmianie i będziemy teraz kierować się zasadą zapowiadania modelu niedługo przed premierą. Jak sami widzicie, terminy wypuszczenia modeli są w wielu firmach trudne do dotrzymania. Nie chcemy też oszukiwać klientów przedwczesnymi zapowiedziami dawanymi tylko po to, aby zablokować temat innym firmom.

This post is also available in: English