Jeżeli szukasz w telewizji filmów o modelarstwie – to powinieneś chyba mieszkać w Japonii. Jest jednak miejsce, w którym produkcje o sklejaniu modeli mają się bardzo dobrze. Jest nim Internet a szczególnie YouTube, gdzie profesjonalne kanały o modelarstwie nie należą do wyjątków. Zobacz pierwszy film nie tyle o modelu, ale o pasji modelarskiej, w którym wystąpił model Fokker E.V z Arma Hobby. I to nie jako rekwizyt pokazującego techniki modelarza, ale jako główny bohater.

Zaczekaj chwilę!

Podoba Ci się film? Zanim go skomentujesz na końcu tego artykułu, ma do Ciebie prośbę. Chcę Ci dać rabat do sklepu modelarskiego. Całkowicie bezpłatnie, nie musisz sobie na niego zasłużyć. Dam Ci go w zamian za tylko chwilę uwagi.

Wypełnij proszę ankietę poniżej. Po jej wysłaniu dostaniesz emailem kod uprawniający do Rabatu 12% na wszystko co znajdziesz w sklepie modelarskim Arma Hobby. Ankieta pozwoli mi lepiej poznać oczekiwania modelarzy. Podajesz adres email po to, aby otrzymać kod. Jeżeli nie będziesz chciał/a więcej informacji od Arma Hobby, z łatwością się wypiszesz.

Wypełnij ankietę i odbierz rabat 12%

Email
Imię
Nazwisko
Ile modeli planujesz skleić w ciągu roku?
Co Ci przeszkadza sklejać modele?
Twój ulubiony rodzaj modeli?
Jakich farb używasz?
Czego chcesz się nauczyć w modelarstwie?

Zgadzam się z polityką prywatności

Tom Grigat – osobowość modelarska na yotube

Tom Grigat, niemiecki modelarz znany jest z produkcji filmów o sklejaniu modeli samolotów, głównie z okresu Pierwszej Wojny Światowej. Tym co wyróżnia jego produkcje spośród ogromnej liczby kanałów YouTube poświęconych modelarstwu, jest montaż poklatkowy. Polega on na składaniu filmu z pojedynczych klatek, tak jak w filmach animowanych. Po każdej czynności wykonanej przy modelu, jego części są starannie układane na przygotowanym tle i fotografowane. Kolejne zdjęcia są następnie składane w sekwencję filmu. Pozwala to na uzyskanie ciekawego efektu, niedostępnego klasycznym YouTuberom modelarskim. Części modelu na filmach Toma składają się i malują same, a potem model sam rusza do startu z kręcącym się śmigłem.

Fokker E.V - Tom Grigat

Cały wysiłek włożony przez autora w wyprodukowanie filmu nie miałby żadnego znaczenia, gdyby nie jakość modeli. Modele sklejone przez Toma są absolutnie mistrzowskie. Wykonanie detali i malowanie zwracają uwagę starannością i wysokim stopniem realizmu.

Film o sklejaniu modelu Fokker E.V z Arma Hobby

Film z Fokkerem E.V z Arma Hobby jest na kanale Toma Grigata w znacznym stopniu wyjątkowy. Model gra w nim rolę nie tyle przedmiotu wykorzystanego do pokazu sklejania, ale wręcz symbolu modelarskich zmagań. Tych długich wieczornych (i nocnych) chwil znanych chyba każdemu modelarzowi. Czasu kiedy wszystko idzie jak po maśle i tych chwil, gdy ostre słowo zawiśnie nad uśpionym mieszkaniem. Tej niekończącej się serii niezrozumiałych dla laików czynności, które prowadzą do przeobrażenia plastikowej zabawki z potworka w mniej lub bardziej perfekcyjną replikę samolotu.

fokker wnetrze

Komentarz autora filmu:

Po pewnym czasie takiego robienia sobie filmów poklatkowych jest to moja pierwsza mała próba uhonorowania naszego pięknego hobby, polegającego na pokazaniu sklejania modeli plastikowych, ukazana poprzez opowiadanie krótkiej historii. Historia montażu plastikowych zestawów została ukazana z „przymrużeniem oka”. Postać, która w magiczny sposób ożywa, reprezentuje ducha, który modelarze wprowadzają do swoich dzieł, które pozwalają im poczuć się wzorem do naśladowania. Ale jak w prawdziwym życiu przyjaźń i inspiracja mają większe znaczenie niż przestrzeganie konkretnych planów…

Jestem bardzo dumny z mojego dobrego przyjaciela, a genialnego muzyka Ericka Miotke, który zrobił unikalną kompozycję i dźwięk dla mojego małego eksperymentu filmowego. Zapraszam do obejrzenia jego muzyki: www.trilogy-base.de

Obsadzenie modelu Fokkera E.V w roli głównej w tej ciekawej i inspirującej produkcji to ogromne wyróżnienie dla Arma Hobby. Dziękujemy Tomowi Grigatowi za ten bardzo inspirujący film i zapraszamy czytelników do zamieszczania komentarzy. Napisz co w tym filmie najbardziej przypomina twoje modelarskie sukcesy i porażki?

This post is also available in: English