Znakomity japoński modelarz Jumpei Temma zbudował nasz model Ki-84 Hayate, modyfikując zestaw do wersji przedseryjnej z nieco większym sterem kierunku i pojedynczym zbiornikiem paliwa pod kadłubem. Jumpei Temma znany jest w modelarskim świecie ze swojego bloga „Wings of Pegasus”, na którym prezentuje budowę swoich modeli oraz umieszcza tworzone przez siebie, bardzo dokładne plany modelarskie różnych samolotów. To właśnie jego plany pozwoliły nam na ostateczne zweryfikowanie kształtów naszego modelu Hayate. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni!

Oddajmy głos autorowi modelu:

Oto mój Ki-84 Hayate z drugiej serii przedprodukcyjnej na którym latał ppor. Hiroshi Shimizu z 73. Sentai w bazie Tokorozawa w listopadzie 1944 roku.

Hayate Arma Hobby to fantastyczny model. W szczególności mogę z całą pewnością zagwarantować, że jego kształt jest najbardziej prawidłowy ze wszystkich istniejących dotychczas modeli. To dlatego, że ja jestem autorem planów na których model został oparty.

Cechą tej wersji Hayate jest powiększony ster kierunku. Aby to uzyskać przykleiłem arkusz plastiku klejem CA. W wyniku tych prac straciłem żebrowanie na sterze, więc odtworzyłem je za pomocą wykonanych samodzielnie suchych kalkomanii. Oprócz tego ożebrowanie z suchych kalkomanii zostało również naniesione na inne powierzchnie sterowe.

Inną cechą tej wersji samolotu jest brak podwieszeń dla dwóch zbiorników odrzucanych pod skrzydłami, zamiast tego pośrodku jest jedno podwieszenie. Tak więc otwory na podwieszenia skrzydłowe zostały zaszpachlowane, a centralne podwieszenie zostało wykonane z arkusza plastiku. Dodatkowo za komorami podwozia zamiast bąbli powinny być małe wzierniki, więc spiłowałem te bąble.

Ponitowałem powierzchnie mojego modelu za pomocą igły przy taśmie klejącej. Linie nitów zostały pokazane na moich planach. Użyłem lakierów Mr. Color. Po pomalowaniu aerografem podstawowego koloru metalu, różne odcienie metaliczne zostały naniesione „suchym pędzlem”, a na koniec został natryśnięty flat clear. Prawie wszystkie oznaczenia zostały namalowane. Numer 91 na sterze, ostrzeżenia na skrzydle i żółte linie na śmigle to suche kalkomanie wykonane samodzielnie.

Kołpak i łopaty śmigła, działka, koła i fotel zostały wykonane za pomocą drukarki 3D. Oczywiście jakość części zestawowych nie stanowi problemu.

To był koniec prac nad moim modelem. Spasowanie elementów zestawu jest bardzo dobre, więc nie czułem żadnego stresu i budowa sprawiała mi przyjemność. Mam nadzieję, że Arma Hobby będzie nadal wypuszczać nowe zestawy z wykorzystaniem moich rysunków.

Moje plany modelarskie Ki-84 są dostępne pod następującym linkiem:

http://soyuyo.main.jp/ki84/ki84.html

Kolorową sylwetkę samolotu wykonałem samodzielnie, w oparciu o te plany.

 

Zobacz jeszcze:

Zamów model Ki-84 Hayate Special Attack Units w przedsprzedaży w sklepie Armahobby.pl online!

Ki-84 Hayate – galeria premierowa – Wojtek Bułhak i Marcin Ciepierski

Ki-84 Hayate – Wideo – Scale Models JPN

Nakajima Ki-84 Hayate Expert Set – Recenzje Online

This post is also available in: English