Hurricane Mk IIb, zwany często „Hurrybomberem”, to samolot który pojawił się w większej liczbie w roku 1941, gdy w europejskich dywizjonach RAF dominowały już Spitfire. Był to też jednak okres, w którym najważniejsze walki wcale nie toczyły się pod niebem Anglii czy Francji, ale na obszarach, gdzie ważniejsza niż prędkość lotu była łatwość obsługi i niezawodność maszyny.

Hurricane na ekstremalne klimaty

Dlatego Hurricany Mk II okryły się największą chwałą w swojej wersji tropikalnej, operując na odległych frontach II wojny światowej, od Arktyki po Saharę i od Malty po Birmę i Cejlon. Wersja ta wizualnie wyróżniała się dużym filtrem przeciwpyłowym, zawieszonym pod osłoną silnika. Takie właśnie samoloty znajdziesz w naszym najnowszym zestawie 1/48 Hurricane Mk IIb trop 40008, każdy z nich brał udział w epickich walkach, przełomowych dla losów wojny, w ekstremalnych klimatach.

Piaski Sahary…

  • Hurricane Mk IIb trop „Hurribomber”, HL795/V, 274. Dywizjon RAF, Sidi Haneish (Egipt) i Sidi-Bu Amud (Libia), listopad 1942 r.

274. to jeden z „rdzennych” dywizjonów legendarnej Western Desert Air Force, walczący z Włochami a potem z Afrika Korps już od 1940 roku. Prezentowany tu Hurrybomber bombardował wojska Rommla podczas bitwy pod El-Alamein, a następnie coraz dalej na zachód, przenosząc się na kolejne lotniska zajmowane podczas pościgu za uciekającymi Niemcami.

…Cejlońskie „Pearl Harbor”…

  • Hurricane Mk IIb trop BG967/A, 261. Dywizjon RAF, lotnisko China Bay, Trikunamalaja, Cejlon, kwiecien 1942 r.

Przewiezione na Cejlon na pokładzie lotniskowca HMS Indomitable Hurricany z tego dywizjonu wzięły udział w dramatycznej walce z Japończykami, którzy zaatakowali Cejlon 9 kwietnia podczas rajdu potężnego zespołu lotniskowców wiceadmirała Nagumo na Ocean Indyjski.

…i arktyczne konwoje.

  • Hurricane Mk IIb trop Z4017/FU-56. 81. Dywizjon RAF, Eskadra B. Operacja „Benedict”. Wajenga, ZSRS, wrzesień-październik 1941 r.

Brytyjskie Hurricany z tego dywizjonu broniły arktycznego rosyjskiego portu w Murmańsku, do którego docierały konwoje z pomocą dla Armii Czerwonej w najbardziej krytycznych momentach walk na Froncie Wschodnim.

 

Te właśnie arcyciekawe malowania znajdziesz w nowym modelu Arma Hobby Hurricane Mk IIb trop w skali 1/48. To zestaw obejmujący znakomite, nagrodzone medalem „Modell of the Year 2024” wypraski plastikowe, najwyższej jakości kalkomanie Techmodu oraz samoprzylepne maski do malowania kabiny i kół.

Promocyjna przedsprzedaż!

Właśnie rozpoczęliśmy jego promocyjną przedsprzedaż z korzystnym rabatem! Wysyłkę modeli przewidujemy w ostatnim tygodniu maja.

 

Zobacz także:

Czy Hurricane Mk II Army w 1/48 jest dobry? Recenzje modelu

Hurricane Mk IIB – Galeria 1/48

This post is also available in: English