Jedyna latająca polska Airacobra podczas swej służby osobistego samolotu dowódcy polskiego powojennego „ludowego” lotnictwa, nosiła jak się wydaje co najmniej dwa różne schematy oznakowania. Jeden z nich, mniej barwny, został zastosowany na modelu Wojtka Bułhaka, który widzieliśmy tu kilka tygodni temu. Teraz przedstawiamy ten drugi, w bardziej ekstrawaganckich barwach – zbudowany przez Darka Bondyrę.

O swoim projekcie Darek napisał:

Niedawno premierę miał nowy model ze stajni Arma Hobby. Tym razem jest to model samolotu P-39Q Airacobra w skali 1/72 (70055). Sama konstrukcja tego samolotu jest wyjątkowo ciekawa, a dodatkowym atutem, w moim przypadku, jest to, że możliwe jest zbudowanie modelu w polskich barwach, więc doskonale pasuje do mojej kolekcji. Co prawda generała Fiodora Połynina trudno nazwać Polakiem, ale bądź co bądź dwa lata był dowódcą polskiego lotnictwa, a na płatowcu były szachownice, toteż wybór wersji malowania i oznakowania był prosty.

 

Model wykonałem bez żadnych dodatków, „prosto z pudła”. Sama budowa przebiegła wyjątkowo sprawnie i nie sprawiła najmniejszych problemów. Spasowanie elementów jest bardzo dobre, a szpachlówki użyłem jedynie w kilku miejscach i to w symbolicznych ilościach. Zmodyfikowałem nieco powierzchnie steru kierunku i wysokości przez zeszlifowanie „żeber”, wydawały mi się zbyt duże i miałem wrażenie, że nie wyglądają naturalnie, szczególnie w tej skali.

Jak już wcześniej wspomniałem model ma przedstawiać osobistą maszynę dowódcy lotnictwa polskiego z 1945 roku gen. Fiodora Połynina. Co prawda jest dokumentacja zdjęciowa tego egzemplarza, jednak jak to często bywa, w literaturze występują pewne rozbieżności co do szczegółów malowana. Postanowiłem wybrać tę bardziej kolorową wersję kamuflażu, wydaje mi się ciekawsza, a czy na pewno jest poprawna, tego już rozstrzygał nie będę.

Kobra w tydzień

Zobacz jeszcze:

P-39Q Airacobra – Recenzja HyperScale – Brett Green

Koralowe Airacobry

This post is also available in: English