Piotr Strzelecki zbudował najnowszego Sea Hurricane Mk IB Arma Hobby – to model łączący znane i lubiane wypraski „lądowego” Hurricane I z dodatkowymi częściami wydrukowanymi w 3D, umożliwiającymi łatwo zbudować model myśliwca operującego z pokładu lotniskowców.

Oddajemy głos Piotrowi, który opisuje swoją pracę nad modelem:

Wybrałem malowanie z 885. Dywizjonu (Naval Air Squadron) bazującego na lotniskowcu HMS Victorious z okresu Operacji Pedestal z sierpnia 1942 – rejs silnego konwoju z zaopatrzeniem z Wielkiej Brytanii poprzez Gibraltar na Maltę.

Sea Hurricane Mk.IB – malowania z zestawu

Praca nad modelem trwała wyjątkowo długo z uwagi na problemy z dwoma kolorami farb, których użyłem do malowania modelu.  AK Real Colors  RC294 RAF Dark Slate Grey oraz  RC295 RAF Extra Sea Grey.  Po pomalowaniu i wyschnięciu górnej powierzchni  modelu przyszedł czas na  pokrycie go lakierem błyszczącym (Mr. Color GX100). Na granicach kolorów, jak i w niektórych miejscach nastąpiło przebarwienie, w dodatku w niektórych miejscach zaczęły się pojawiać drobne czarne kreski. Wielokrotnie używałem farb AK i nie było z nimi żadnego problemu, podobnie jak ze spodem, do którego malowania użyłem AK RC290 RAF Sky.

Dużo uwagi trzeba przywiązać do wycinania detali z wydruku 3D. W moim przypadku nie obyło się bez problemów, gdyż podczas wycinania pękł mi hak i część udała się w miejsce nikomu nieznane. Pomimo, że mam duże doświadczenie z obróbką normalnych żywic,  to praca z tego typu wydrukami to dla mnie nowość, zwłaszcza że elementy na wydruku są dość mocno upakowane. Dzięki uprzejmości Arma Hobby dostałem drugą szansę i dodatkowy zestaw wraz z podpowiedzią, jak je oddzielać od podstawki i już bez większego problemu prace ruszyły dalej. Należy jednak pamiętać, że są one bardzo kruche.

Uwaga! Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z częściami żywicznymi, nie bój się spróbować! W razie „awarii” Arma Hobby nie zostawi Cię bez pomocy. Wypełnij po prostu formularz wsparcia/reklamacji na stronie Armahobby.pl:

https://www.armahobby.pl/webpage/wsparcie-faq.html#problemy-z-modelem

Wyślemy Ci zamiennik uszkodzonej części.

Jeźdźcy Burz – cz. I – geneza

Elementy do konwersji pasują bez żadnych problemów. Pozornie zestaw wydaje się trudny do montażu. Obawiając się problemów z dopasowaniem spodu kadłuba, wykonałem stelaż dla łatwiejszego pozycjonowania. Jednak, według mnie, zrobiłem to trochę na wyrost. Podczas pracy z modelem okazuje się, że wszystko ładnie pasuje. Zamiast proponowanych przez Armę winylowych elementów służących do modyfikacji klap wykonałem te elementy z cienkiego tworzywa. Służyły one do skrócenia klap, tak aby dwie sekcje bliżej kadłuba nie otwierały się. Drugim dodatkiem były pasy z zestawu Eduarda EDU73036 Seatbelts RAF early STEEL 1/72.
Zobacz także:

Sea Hurricane Mk.IB – zawartość pudełka

Hurricane Mk.IID – malowania z zestawu

This post is also available in: English