Dziś rozpoczynamy wysyłkę modelu F-6C Mustang 1/72 Expert Set. Model rozpoznawczego Mustanga opiera się na plastikowych wypraskach identycznych z wersją myśliwską, inne są jednak detale fototrawione, oraz, oczywiście, schematy malowań.

W pudełku znajdziemy kalkomanie dla czterech podstawowych malowań (jedno francuskie i trzy amerykańskie) oraz dwa bonusowe schematy będące wariantami podstawowych. Maski do malowania kabiny i kół są z bardzo dobrego japońskiego papieru kabuki.

Zapraszam do zapoznania się zawartością pudełka modelu!

Części plastikowe

Wypraski plastikowe modelu – takie same jak w wersji myśliwskiej P-51B/C – zebrały już bardzo dobre recenzje w kraju i za granicą, zdobyły też medal „Modell des Jahres 2022” (Model Roku 2022). Części są dobrze spasowane i zawierają bardzo dużo wysokiej jakości detali, coraz mniej trzeba je uzupełniać detalami fototrawionymi.  Zestaw zawiera sporo dodatkowych części umożliwiających zbudowanie praktycznie wszystkich wariantów „garbatego” Mustanga z silnikiem Merlin oraz dwa rodzaje zbiorników paliwa i bomby.

Do wyboru są następujące opcje:

 • osłony filtrów powietrza na pokrywie silnika – 3 rodzaje
 • kilka wariantów osprzętu radiowego
 • możliwość instalacji kadłubowego zbiornika paliwa
 • dwa rodzaje owiewki kabiny, każda może być wykonana w pozycji otwartej lub zamkniętej
 • otwory na obiektywy aparatów foto z oszkleniem
 • statecznik pionowy z płetwą i bez
 • dwa rodzaje podskrzydłowych zbiorników paliwa
 • bomby 250 funtowe (tak! rozpoznawcze Mustangi też ich używały!)

Kalkomanie

Zestaw zawiera duży arkusz Techmodowskich kalkomanii dla czterech podstawowych malowań, jednego francuskiego i trzech amerykańskich. Dodatkowo dołączyliśmy kalkomanie pozwalające na wykonanie dwóch bonusowych malowań będących wariantami podstawowych. Arkusz zawiera podwójny zestaw oznaczeń eksploatacyjnych, pasów bezpieczeństwa (ze srebrnymi klamrami) oraz detali do wnętrza kabiny. Pozwala to na wykonanie dwóch kompletnych modeli z użyciem sprzedawanych w promocji ramek plastikowych (tzw. overtrees).

 

F-6C Mustang Expert Set – Malowania z Zestawu

Części fototrawione

Blaszka fototrawiona w modelu rozpoznawczym różni się nieco od „myśliwskiej”. Dodany został panel dostępu do aparatu fotograficznego oraz alternatywnie szablon do samodzielnego wytrasowania tego panelu. Oprócz tego znajdziemy tam elementy znane z myśliwskich Mustangów:

 • pasy bezpieczeństwa
 • kratki chłodnicy
 • mały panel wlotu gorącego powietrza za wydechem z wczesnych wersji

Maski do malowania

Arkusz masek do malowania kabiny i kół zawiera dodatkowo szablony do trasowania paneli aparatu foto i wlotu gorącego powietrza za rurami wydechowymi. Cieszymy się, że do wykonania masek mogliśmy znowu użyć znakomitego japońskiego papieru kabuki – jest on znowu dostępny na rynku, a sprawdza się lepiej niż maski winylowe.

Zobacz jeszcze:

 • Model F-6C Mustang™ Expert Set w sklepie Arma Hobby: link

Pułkownik Edward O. McComas – Rozpoznawczy As nad Asy

Wszystko co chcecie wiedzieć o Mustangu z Arma Hobby i nie boicie się pytać

This post is also available in: English