Marcin Matejko znany jest w środowisku z mistrzowskich modeli w skali 1/32, budowanych od podstaw lub z mocno modyfikowanych zestawów. Tym razem, w ramach klubowego projektu grupowego IPMS Świdnica, zdecydował się opuścić swoją strefę komfortu i zbudować model Ki-84 Arma Hobby w skali 1/72. To co mu wyszło, i tak wygląda jak 1/32…

Marcin napisał:

Oto moja interpretacja modelu Arma Hobby Nakajima Ki-84 Hayate „Expert set” (70051) w nietypowym malowaniu samolotu zdobytego przez wojska USA na Filipinach w 1945 roku i testowanego przez U.S. Tech Air Intel.

Do budowy tego modelu zmobilizowali mnie koledzy z klubu IPMS Świdnica, bo Hayate to nasz kolejny wspólny klubowy projekt. Docelowo ma powstać mała klubowa kolekcja modeli tego samolotu. I choć niezwykle rzadko buduję modele w skali 1/72, zgodziłem się, bo chciałem zobaczyć jak wygląda praca z takim nowoczesnym zestawem modelarskim. Niestety ciężko było mi wystartować z budową z powodu braku czasu, a termin realizacji bardzo szybko się zbliżał, więc model nieco ucierpiał na jakości wykonania z powodu mojego pospiechu. [od Redakcji: jak widzicie, Marcin jest nieuleczalnym perfekcjonistą…]

Jeśli chodzi o sam zestaw, to muszę szczerze przyznać, że tak dobrego modelu nie sklejałem jeszcze nigdy. Wszystkie elementy pasowały doskonale i w zasadzie dokonałem tylko drobnej korekty w okolicach osłon silnika, które nie chciały mi się równo zamknąć na silniku. Model jest bardzo przemyślany i dopracowany, ale niełatwy w budowie. Pewną trudnością dla mnie było odcinanie detali od ramek, gdyż ilość mostków łączących detale z ramkami jest bardzo duża i niektóre mają znaczną grubość.  Jednak to pewnie tylko moje subiektywne zdanie gdyż najczęściej buduję modele w skali 1/32 a tam wszystko jest większe i po prostu łatwiej oddziela się detale od ramek.

Nakajima Ki-84 Hayate Expert Set – Recenzje Online

Budując swój model nieco go udoskonaliłem, dodając do niego tablice przyrządów Yahu oraz żywiczne wydechy i koła firmy Eduard. Ale wykorzystałem też większość elementów dodatkowych z wersji „eksperckiej”. Szczególnie spodobały mi się fototrawione przewody zapłonowe, które świetnie wzbogacają makietę silnika. Parę udoskonaleń modelu wykonałem też własnoręcznie, między innymi: pocieniłem krawędzie spływu skrzydeł, odchudziłem pokrywy podwozia i łopaty śmigła, wychyliłem powierzchnie sterowe, dodałem imitacje różnych instalacji wewnątrz kabiny pilota i w komorach podwozia oraz uplastyczniłem fotel pilota poprzez odchudzenia jego ścianek i nawiercenie otworów ulgowych. Na powierzchni modelu wykonałem też imitację ugięć poszycia oraz nitowanie, bo chciałem trochę poeksperymentować z tymi nowymi dla mnie technikami modelarskimi.

Model pomalowałem farbami Mr.Hobby z serii C oraz Alcladem. Kalkomanie podebrałem z innych zestawów modelarskich oraz częściowo wykonałem własnoręcznie. Zestaw Arma Hobby Nakajima Ki-84 Hayate mogę polecić z czystym sumieniem każdemu adeptowi modelarskiej sztuki, na pewno będzie usatysfakcjonowany jakością tego produktu.

Zobacz jeszcze:

Ki-84 Hayate – galeria premierowa – Wojtek Bułhak i Marcin Ciepierski

Ki-84 Hayate – Wideo – Scale Models JPN

This post is also available in: English