Arma Hobby przedstawia nowy zestaw Ki-84 Hayate w skali 1/72 w malowaniach japońskich Specjalnych Jednostek Uderzeniowych (Shimbu-tai – potocznie nazywanych Kamikaze).

W zestawie znajdują się części plastikowe, kalkomanie do trzech efektownych oznakowań oraz maska do malowania kabiny i kół.

Model już jest dostępny w promocyjnej przedsprzedaży – z 10% rabatem i bezpłatnym zestawem dodatkowych żywicznych detali drukowanych w 3D (fotel z pasami, rury wydechowe, lufy działek, dźwignie i pokrętło do kokpitu oraz celownik).

Zamów model Ki-84 Hayate Special Attack Units w przedsprzedaży w sklepie Armahobby.pl online!

Wysyłka modeli kupionych w przedsprzedaży – po 24 lutego.

Promocja trwa do 24 lutego, potem model wejdzie do normalnej sprzedaży.

Ilustracja na pudełku, wykonana przez Piotra Forkasiewicza, przedstawia samolot pilota Tadashiego Kono z 57. Shimbu-tai w ataku na amerykańską flotę pod Okinawą 25 maja 1945 roku.

Japońskie ataki, w których samoloty wraz z pilotami rozbijały się o pokłady alianckich okrętów, przywodzą na myśl słowo: „Kamikadze”. Miano „Boskiego Wiatru” używane było jednak tylko w Lotnictwie Marynarki (IJNAF) i popularne jest raczej w świecie zachodnim, a nie w Japonii. Tworzone nieco później, analogiczne formacje Lotnictwa Armii (IJAAF) nazywano „Shinfu”, a konkretne jednostki otrzymywały numer porządkowy uzupełniony nazwą „Shimbu-tai”. To ostatnie określenie należy rozumieć jako Specjalna Jednostka Uderzeniowa (lub „Jednostka Specjalnego Ataku”).

Lotniskowiec USS Bunker Hill płonie po samobójczym ataku japońskich samolotów. 11 maja 1945 r.

Początkowo Ki-84 Hayate, będący wówczas najnowocześniejszym samolotem myśliwskim Armii, nie był przewidziany na wyposażenie Shimbu-tai. Jednakże niewielka skuteczność ataków starszych typów (np. Ki-51, czy Ki-27), wymusiła zmianę podejścia Kwatery Głównej. Prędkość i manewrowość Hayate dawała większe szanse na przedarcie się przez kordon amerykańskich myśliwców i ścianę zaporowego ognia okrętów. W ten sposób Hayate stały się jednymi z głównych uczestników zażartych zmagań, znanych jako Bitwa o Okinawę. Wzięło w niej udział kilkaset maszyn tego typu, użytych zarówno do ataków specjalnych, jak i ich eskortowania przez regularne myśliwskie Sentai.

 

Zamów model Ki-84 Hayate Special Attack Units w sklepie Armahobby.pl online!

Model Ki-84 – omówienie detali

Nakajima Ki-84 Hayate Expert Set – Recenzje Online

This post is also available in: English