Enzo Acorda zbudował piękny model Ki-84 Hayate w malowaniu japońskiej jednostki operującej nad Filipinami – z których Enzo pochodzi. Zobacz zdjęcia modelu i przeczytaj komentarz modelarza.

Enzo napisał:

To mój drugi model zbudowany w 2022 roku! Pracowałem po trochu zarówno nad Tomcatem jak i Hayate. Zabrałem się za Hayate, bo musiałem dać oczom odpocząć od pracy z kolorami TPS (Tactical Paint Scheme) którymi zajmowałem się ostatnie półtora roku, oprócz tego od dwóch lat nie skleiłem żadnego samolotu śmigłowego. Tym razem padło na wspaniały model Ki-84 Arma Hobby w skali 1/72. Wybrałem malowanie 1. Hiko-Sentai bazującego na Filipinach. Dziękuję Tonyemu Ferdo i Georgowi z Arawasi za wsparcie merytoryczne na temat samolotu i jego jednostki.

 

Ki-84 „Biała 46” – Echo Minionych Dni

Spasowanie modelu było znakomite! Jedyny problem jaki miałem to dopasowanie górnej części kadłuba z kokpitem, były małe uskoki przy łączeniu z połówkami kadłuba. Dodatkowo montaż osłony silnika był nieco skomplikowany, prawidłowe zmontowanie tego  wszystkiego wymagało zręczności. Poza tym to była szybka, bezproblemowa budowa. Zaprojektowano świetne rozwiązania w takich obszarach jak podwozie, osłony podwozia, kadłub itp. Choć detali fototrawionych w kabinie mogłoby być więcej niż tylko pasy pilota.

Ki-84 Hayate – Galeria – Joe Youngerman

Oznakowanie które wybrałem było pokazane na pierwszej stronie publikacji Model Art. 493, którą kupiłem w Arawasi. Odwzorowuje samolot z 1. Hiko-Sentai, które operowało nad Filipinami. Użyłem farb AK Real Color Olive Brown No.7 oraz Mr. Color 128 IJA Grey Green. Paski namalowałem Tamiya LP Insignia White i Flat Red. Weathering wykonałem farbami olejnymi. Odpryski robiłem „suchym pędzlem” (na tyle łopat śmigła), pędzlem i skrawkami gąbki. Do odprysków w okolicy nasady skrzydeł, na bokach kadłuba, paneli inspekcyjnych i innych klapek użyłem Hiro Acrylics Silver.

Zobacz jeszcze:

Nakajima Ki-84 Hayate Expert Set – Recenzje Online

Ki-84 Hayate – galeria premierowa – Wojtek Bułhak i Marcin Ciepierski

This post is also available in: English