Piękny model Fokkera E.V w skali 1/72 z niemieckiego lotnictwa morskiego zbudował Max Bentley – używając zestawu Arma Hobby i wydrukowanego na zamówienie numeru seryjnego.

To mały samolocik, ale niezwykle barwne, efektowne malowanie. Polecamy ten model wszystkim, którzy mają chociaż podstawowe doświadczenie modelarskie, a chcą spróbować swoich sił w budowie „szmatopłatów” – które zwykle są nieco trudniejszymi projektami, dzięki skomplikowanej konstrukcji płatów z linkami itp. Ten Fokker nie stawia przed modelarzem aż takich wyzwań, a mimo to pozwala cieszyć się zbudowaniem słynnego myśliwca z Wielkiej Wojny. Jednocześnie model ten jest starannie opracowany i dobrze zdetalowany tak, by usatysfakcjonować nawet najbardziej doświadczonego modelarza.

Max Bentley napisał:

Od dawna chciałem zbudować waszego E.V, ale dopiero niedawno zdecydowałem się go zdobyć i zabrać się do roboty. Żałuję, że nie zrobiłem tego wcześniej, bo budowa tego modelu to sama radość. Gwarantuję, że zbuduję kolejne modele Army w przyszłości. No, ale wróćmy do modelu Fokkera.

To jest Fokker E.V 143/18, na którym latał Vflgm. Carl Kuring z Marine Feld Jagdstaffel II w sierpniu 1918 roku. Model został zbudowany prawie całkowicie “z pudła”, z wyjątkiem kalkomanii z numerem seryjnym wydrukowanych na zamówienie. Sam zestaw jest niesamowity. Prawie wszystko pasuje bez piłowania i modyfikacji; jedyna część która wymagała nieco pracy to rama wewnątrz kabiny.

Brzytwa Fokkera – E.V/D.VIII

Szczególnie doceniam sposób, w jaki zaprojektowano zastrzały i szablon do prawidłowego montażu goleni podwozia. Dzięki temu coś, co zwykle jest najtrudniejszym etapem w budowie modelu samolotu z I wojny, tu stało się dziecinnie proste.

 

Jeśli chodzi o skrzydło, w doborze kolorów oparłem się na badaniach Achima Engelsa. Postanowiłem także nieco zróżnicować kolorystykę podkładu imitującego sklejkę by nadać skrzydłu bardziej interesujący wygląd.

Skrzydło Fokkera E.V

Model został pomalowany farbami akrylowymi Tamiya, lakierami Mr. Hobby i farbami olejnymi.

Na koniec muszę podkreślić, że wkrótce z pewnością zbuduję ten model jeszcze raz.

Więcej zdjęć, także z budowy tego Fokkera, jak również inne modele Maxa Bentleya możesz zobaczyć na jego profilach w mediach społecznościowych:

 

Zobacz także:

Zobacz niesamowitą animację Toma Grigata zainspirowaną modelem Fokkera Arma Hobby:

Fokker E.V – Galeria – Magnus Fridsell

Fokker E.V – sklejony model Arma Hobby 1/72

This post is also available in: English