Dzisiaj przedstawiamy warianty malowania i oznakowana z modelu Hurricane Mk IIc trop. Samoloty tej wersji były wyposażone w filtr powietrza mający zastosowanie w klimacie pustynnym. Stosowane były do zadań myśliwsko-bombowych w Afryce Północnej i na dalekowschodnim teatrze działań.

Zestaw 40005 Hurricane Mk IIc trop w skali 1/48 zawiera trzy warianty oznakowania:

  • Hurricane Mk. IIc trop “Hurribomber”, LB792/C, 34. Dywizjon RAF/SEAC, Dergaon (Assam) i Imphal (Manipur), wiosna 1944, pilot S/Ldr C.P.N. Newman.

“Flip the Frog”, a Hurricane Mk.IIc from No. 34 Squadron

.

  • Hurricane Mk IIc trop, HL885/AX-Z, 1. Dywizjon SAAF, Lt. Stewart “Bomb” Finney, LG142,  Egipt, wrzesień 1942 r.

Stewart 'Bomb’ Finney’s Hurricane IIc

.

  • Hurricane Mk.IIc Trop, HL851/GO-P “The MacRobert Fighter-Sir Iain”, 94. Dywizjon RAF, lotnisko El Gamil, Egipt 1942-43 r.

Jeden z samolotów ufundowanych przez wdowę po Lordzie Alexandrze MacRobertsie, Lady Rachel Workman MacRoberts. Ich trzej synowie zginęli w wypadkach lotniczych, dwaj w służbie RAF w 1941 roku. Przedstawiony samolot należy do czterech maszyn przekazanych 94 dywizjonowi i nosi imię najmłodszego z synów MacRobertsów, Iaina.

Pięć samolotów Hurricane Mk IIc trop z 94 Dywizjonu, Wrzesień 1942. Sir Ian w środku, za nim Sir Roderick i Sir Asdair. Zdjęcie Wikimedia Commons link.

Przedstawione malowanie odpowiada samolotowi podczas nanoszenia liter kodowych (jak widać na zdjęciu). Modelarz ma do wyboru malowanie fundacyjne przed dodaniem oznaczeń, niepełne oznaczenia oraz po naniesieniu liter kodowych.

Zobacz także:

Hurribomber IIc trop SEAC 1/48

This post is also available in: English