Doctor MiG na swoim kanale Youtube opublikował video z recenzją in-box modelu samolotu TS-11 R Novax, wersji rozpoznawczej TS-11 Iskra. Zobacz film i koniecznie skomentuj.

Powstała w ten sposób nowa wersja samolotu oznaczona jako TS-11R „Novax”. Zewnętrznie od różniła się od standardowej Iskry bis DF nieco inną sekcją nosową w której zabudowano radar pogodowy Bendix King RDS-81 oraz odbiornik GPS. Początkowo był to dość prosty odbiornik RS-5000 SHIPMATE, który następnie zastąpiony został przez GPS-150, konstrukcję typowo lotniczą. Samoloty w wersji R miały również zmodernizowaną radiostację. Wszystkie prace adaptacyjne wykonały zakłady PZL Mielec. Samolot TS-11R Iskra NOVAX bazował na konstrukcji samolotu szkolno – treningowego TS-11 Iskra bis DF.

Podobnie jest z zestawem  Arma Hobby. Bazuje on na plastikowych elementach umożliwiających budowę samolotu TS-11 Iskra bis DF. Zasadniczą różnicą jest inna sekcja dziobowa oraz ekran radaru, do zamontowania w tylnej kabinie. Te detale w zestawie zostały wykonane w postaci wysokiej jakości odlewów żywicznych, opracowanych metodą wydruku 3D.

Zobacz jeszcze:

  • Kanał Youtube Doctor MiG tutaj

TS-11 R Novax

  • Modele samolotów TS-11 Iskra w sklepie Arma Hobby link.

TS-11 R Novax Expert Set – galeria – Łukasz Rym

TS-11 Iskra 1/72, sklejony Expert set

This post is also available in: English