Nasz kolejny Hurricane w skali 1/48 to zestaw pozwalający na zbudowanie jednego z trzech Hurricane Mk IIB przystosowanych do latania i walki w ekstremalnych klimatach. Choć wersja ta nazywa się oficjalnie „Trop” – od „tropikalny” – chodzi o adaptację do wszelkiego rodzaju ciężkich warunków, także arktycznych.  Od pustynnego „Hurribombera” – przedstawionego na pięknym boxarcie autorstwa Piotra Forkasiewicza – poprzez weterana walk z japońskimi „Zerami” w obronie bazy morskiej na Cejlonie, aż do myśliwca operującego na Dalekiej Północy – w rosyjskiej Arktyce!

Model wykorzystuje część wyprasek wspólnych z naszym Hurricane IIC, który od swojej premiery w czerwcu 2023 zbiera entuzjastyczne recenzje na forach, w czasopismach modelarskich i w mediach społecznościowych. Różnicą jest uzbrojone w 12 karabinów maszynowych skrzydło typu B. Opracowując nowe skrzydło, wykorzystaliśmy doświadczenia z pracy nad typem C, i wyszło nam jeszcze lepiej!

Model zapakowany jest we wzmocnioną, tekturową „szufladę” wsuniętą w barwne, standardowe dla modeli Arma Hobby pudełko.

W skład zestawu wchodzą:

  • trzy wypraski z szarego tworzywa
  • wypraska z przezroczystego tworzywa
  • arkusz kalkomanii z 3 malowaniami (Afryka, Cejlon, Arktyka)
  • maski samoprzylepne z papieru japońskiego
  • instrukcja

Wypraski plastikowe

Ramka A

Ramka A zawiera części wspólne dla wszystkich wersji Hurricane, od Mk I, poprzez rozmaite warianty Mk II aż do wyspecjalizowanych wersji morskich czy przeciwpancernych – które – dzięki takiemu podziałowi części, będą mogły w przyszłości powstać w stosunkowo prosty sposób. Szczególną uwagę zwracają bardzo dokładnie odwzorowane detale wnętrza kabiny, podwozia i jego luków.

Ramka B

Ramka B to elementy do różnych wariantów wersji Hurricane Mk II – dłuższy niż w Mk I kadłub, większa chłodnica, śmigło Rotol z dwoma kołpakami do wyboru, późna wersja kółka ogonowego, podwieszenia: bomby, zbiorniki paliwa… W ramce tej znajduje się także filtr przeciwpyłowy, tak charakterystyczny właśnie dla tej, tropikalnej wersji. Obejrzyjcie, jak starannie oddano fakturę różnorodnych powierzchni.


Części 28 i 29 to osłona filtra przeciwpyłowego, stosowanego w wersjach Trop na wszystkich ekstremalnych teatrach działań, od Arktyki po Saharę i dżungle Dalekiego Wschodu. Chronił on wlot powietrza do gaźnika przed kurzem i piaskiem.

 

Ramka C

Wypraska C to to, co różni Hurricane Mk IIB od innych „dwójek” – skrzydło typu B, uzbrojone w 12 karabinów maszynowych i wyposażone w instalacje umożliwiające podwieszenie bomb i dodatkowych zbiorników paliwa. Zwracają uwagę delikatne, wgłębne linie podziału oraz różnorodne, zgodne z oryginałem, odwzorowanie nitów: wgłębne i wypukłe, oraz śrub i szybkozłącz Dzusa. W zgodnej opinii modelarzy i recenzentów skrzydło B wyszło nam jeszcze lepiej niż skrzydło C – co nie dziwi, gdyż projektując je, Marcin Ciepierski wykorzystał doświadczenia z pracy nad skrzydłem C.

Marcin Ciepierski zaprojektował dodatkowo „zatyczki” do wnęk podwozia, ułatwiające malowanie tych bardzo precyzyjnie i bogato zdetalowanych obszarów modelu. Są one wielorazowe, można ich także używać w modelu Hurricane IIC.

Więcej zdjęć i informacji o skrzydle B naszego Hurricane znajdziesz w osobnym artykule:

Mamy skrzydło do Hurricane Mk IIB w 1/48!

Ramka przezroczysta

Ramka przezroczysta umożliwia wykonanie kabiny w pozycji zamkniętej lub odsuniętej. Dodatkowo zawiera lampy, lusterko i szybkę celownika.

Przezroczyste, trójwymiarowe i bardzo błyszczące części trudno się fotografuje. Aby ułatwić przekonanie o przejrzystości naszej kabinki, zrobiliśmy jej zdjęcie także na tle instrukcji modelu.

Kalkomanie i maski

Kalkomanie i maski – jak zwykle – wyprodukował Techmod. Gwarantuje to najwyższą jakość i precyzję druku. W zestawie znajdziesz kalkomanie do trzech brytyjskich malowań z trzech ekstremalnych klimatów: znad piasków Sahary, Oceanu Indyjskiego u brzegów Cejlonu i z rosyjskiej Arktyki!

 

Gotowe, przycięte i samoprzylepne maski ze znakomitego japońskiego papieru „kabuki” ułatwią sprawne i precyzyjne pomalowanie kół i kabiny.

Zestawowe malowania

Piaski Sahary…

  • Hurricane Mk IIb trop „Hurribomber”, HL795/V, 274. Dywizjon RAF, Sidi Haneish (Egipt) i Sidi-Bu Amud (Libia), listopad 1942 r.

274. to jeden z „rdzennych” dywizjonów legendarnej Western Desert Air Force, walczący z Włochami a potem z Afrika Korps już od 1940 roku. Prezentowany tu Hurrybomber bombardował wojska Rommla podczas bitwy pod El-Alamein, a następnie coraz dalej na zachód, przenosząc się na kolejne lotniska zajmowane podczas pościgu za uciekającymi Niemcami.

…Cejlońskie „Pearl Harbor”…

  • Hurricane Mk IIb trop BG967/A, 261. Dywizjon RAF, lotnisko China Bay, Trikunamalaja, Cejlon, kwiecien 1942 r.

Przewiezione na Cejlon na pokładzie lotniskowca HMS Indomitable Hurricany z tego dywizjonu wzięły udział w dramatycznej walce z Japończykami, którzy zaatakowali Cejlon 9 kwietnia podczas rajdu potężnego zespołu lotniskowców wiceadmirała Nagumo na Ocean Indyjski.

…i arktyczne konwoje.

  • Hurricane Mk IIb trop Z4017/FU-56. 81. Dywizjon RAF, Eskadra B. Operacja „Benedict”. Wajenga, ZSRS, wrzesień-październik 1941 r.

Brytyjskie Hurricany z tego dywizjonu broniły arktycznego rosyjskiego portu w Murmańsku, do którego docierały konwoje z pomocą dla Armii Czerwonej w najbardziej krytycznych momentach walk na Froncie Wschodnim.

Instrukcja modelu

Do modelu dołączona jest szczegółowa, wielobarwna instrukcja montażu i malowania.

Całość instrukcji znajdziesz w osobnym artykule:

Hurricane Mk IIb Trop 1/48 – instrukcja modelu

Zobacz także:

Czy Hurricane Mk II Army w 1/48 jest dobry? Recenzje modelu

Hurricane Mk IIB – Galeria 1/48

This post is also available in: English