Po prawie dwuletniej nieobecności wraca do sprzedaży nasz model Fokkera E.V/D.VIII – niemieckiego myśliwca z okresu Wielkiej Wojny, który zapisał się także na kartach historii polskiego lotnictwa.

Fokker E.V to myśliwiec z fabryki znanego z innowacyjności holenderskiego przemysłowca Antonego Fokkera, pracującego podczas I wojny światowej dla Niemców. Miał on na swoim koncie takie przełomowe konstrukcje jak E.III – pierwszy „prawdziwy” myśliwiec świata, uzbrojony w karabin maszynowy zsynchronizowany z obrotami śmigła; trójpłatowy Dr.I, na którym swoje zwycięstwa odnosił „Czerwony Baron” Manfred von Richthofen oraz najdoskonalszy chyba myśliwiec Wielkiej Wojny Fokker D.VII. Choć E.V miał znakomite osiągi i był tani w produkcji, nie zdołał odegrać większej roli w Wielkiej Wojnie – prześladowały go wady produkcyjne, wynikające z trudnej sytuacji ekonomicznej Niemiec w ostatnich miesiącach wojny. Mimo to był pięknym samolotem i budził respekt przeciwników, którzy nazywali go „brzytwą”.

Fokker’s Razor – E.V/D.VIII

Po zakończeniu I wojny światowej pewną liczbę Fokkerów zdobyli Polacy i jak najszybciej wdrożyli je do służby tam, gdzie były najbardziej potrzebne – na froncie walk o wschodnie granice. To właśnie na Fokkerze E.V latał i walczył wiosną 1919 roku pod niebem Lwowa legendarny twórca biało-czerwonej szachownicy, por. Stefan Stec.

Most Famous Polish Fokker – modeller’s view

Model Fokkera w zestawie Expert Set zawiera części plastikowe, detale fototrawione oraz dwa arkusze znakomitych kalkomanii wydrukowanych przez Techmod – jeden z oznaczeniami indywidualnymi i państwowymi dla dwóch polskich i dwóch niemieckich samolotów, a na drugim znajdują się „lozengi” – niemieckie płótno drukowane w wielobarwne wielokąty, wynalezione podczas I wojny światowej by uczynić seryjną produkcję samolotów tańszą i prostszą, przez wyeliminowanie konieczności malowania.

Flugzeugstoff – printed lozenge fabric

Niewielki modelik wyprodukowany przez Arma Hobby został bardzo dobrze przyjęty przez społeczność modelarską. Na forach i w mediach społecznościowych można obejrzeć wiele galerii ze zbudowanymi z tego zestawu pięknymi modelami

Fokker E.V. – Gallery – David Hearn

Jednak najbardziej niesamowite jest to, że nasz Fokker zainspirował Toma Grigata do stworzenia wspaniałej animacji ilustrującej magię modelarstwa!

Modelling Magic – a movie with the Fokker E.V model

Zobacz także:

Fokker E.V – Galeria – Magnus Fridsell

Fokker E.V – sklejony model Arma Hobby 1/72

This post is also available in: English