Słynny biały Sea Hurricane Mk IIc „Nicki”, znany z wielu modeli różnych producentów, nie był oznaczony godłem konia, ale dużego kota: tygrysa!

Dzięki naszemu przyjacielowi z forum Britmodeller, Troyowi Smithowi, nawiązaliśmy kontakt z synem pilota tego samolotu, Ianem Burghamem. Jego ojciec, Lt. Allen. R. Burgham, był początkowo pilotem słynnego morskiego myśliwskiego dywizjonu 804. Godłem tego dywizjonu była głowa tygrysa na tarczy. Wiosną 1943 roku 804. latał na Sea Hurricanach Mk IIc, oznaczonych właśnie tym godłem.

Piloci 804. Dywizjonu wiosną 1943 roku. Na obu samolotach widoczne godło: głowa tygrysa. Allen Burgham pierwszy z prawej

W czerwcu podjęto decyzję o przezbrojeniu 804. na nowocześniejsze Hellcaty, ale część pilotów i samolotów z tego dywizjonu przydzielono do dywizjonu 835. Byli wśród nich zarówno Lt. Allen R. Burgham, jak i Sea Hurricane „Nicki”. Podtrzymując tradycję, godło tygrysa z 804. zostało zachowane. Dowiedzieliśmy się tego z relacji pilota, przekazanej nam przez Iana Burghama, jego syna.

Chociaż zdjęcia z 835. Dywizjonu, które się zachowały, są niezbyt wyraźne, można na ich podstawie w pełni potwierdzić to, co mówi nam Ian Burgham: na białych Sea Hurricanach z lotniskowca Nairana jest godło z głową tygrysa, takie samo jak na wyraźnych zdjęciach z dywizjonu 804.

Ta wiadomość dotarła do nas w ostatniej chwili. Pudełka i instrukcja do modelu zostały już wydrukowane, ale opóźnienie w druku kalkomanii sprawiło, że zdążyliśmy jeszcze nanieść poprawki! Kalkomania będzie zawierać prawidłowe godło!

Wkrótce, we współpracy z Ianem Burghamem, synem pilota boxartowego myśliwca Sea Hurricane Mk IIc „Nicki” opublikujemy dłuższy, ilustrowany tekst opisujący szczegółowo tę fascynującą historię.

Medalowa Promocja na modele 1/48

Cały czas Sea Hurricane Mk IIc i inne Hurricane oraz PZL P.11c w skali 1/48 możesz zamawiać w przedsprzedaży w Medalowej Promocji z dużym rabatem i w promocyjnych zestawach. Im większy zestaw, tym większy rabat!

Modele zamówione w przedsprzedaży wysyłać będziemy po Świętach Wielkanocnych.

Zobacz także:

Medalowy Hurricane 1/48 w morskiej wersji

This post is also available in: enEnglish