Model Hurricane Mk IID oparty jest na znanych i docenianych przez recenzentów plastikowych wypraskach Hurricane IIC Arma Hobby i zestawie dodatkowych części drukowanych w 3D z żywicy, dopasowanych do modelu.

Jak to zrobić?

Konwersja Hurricane IIC do wersji IID nie wymaga żadnych skomplikowanych operacji, wystarczy prosta modyfikacja plastikowego skrzydła i montaż żywicznych działek oraz rur wydechowych i lusterka. Prace te może wykonać z łatwością nawet niezbyt zaawansowany modelarz, uzyskując najwyższej jakości model legendarnego „przeciwpancernego” Hurricane, sławnego szczególnie z walk nad pustynią i w Birmie.


Plastikowe skrzydło Hurricane IIC wymaga prostej przeróbki: usunięcia luf działek 20 mm i bąbli na ich pokrywach oraz zaszpachlowania paneli dostępu, a potem wytrasowania dodatkowego panelu na górnej powierzchni każdego skrzydła. Na dolnej powierzchni każdego skrzydła usuwamy jeden zaczep do podwieszeń i szpachlujemy małą dziurkę przy wyrzutniku łusek. Wszystko to pokazane jest dokładnie w instrukcji modelu.

Doświadczony modelarz ma swoje ulubione metody szpachlowania zbędnych linii podziału. My proponujemy szpachlowanie klejem cyjanoakrylowym (może być wariant czarny, który widać lepiej niż przezroczysty) – najlepiej nanosić minimalne ilości by niepotrzebnie nie zabrudzić modelu, oraz obrabiać zaraz po wstępnym związaniu, gdy klej nie jest jeszcze bardzo twardy. Do wygodnego szlifowania nadmiaru proponujemy cienkie gąbki ścierne różnych gradacji. Klej CA po ostatecznym stężeniu jest twardy i można w nim będzie wytrasować nowe linie bez obawy o kruszenie się.

Po zaszpachlowaniu niepotrzebnych paneli działek 20 mm i wygładzeniu powierzchni należy wytrasować dodatkowe panele – aby to ułatwić, przygotowaliśmy specjalne szablony, które wystarczy przytwierdzić do skrzydła taśmą klejącą. Trasowanie wykonujemy swoją ulubioną techniką: dedykowanym narzędziem, igłą, ułamaną końcówką skalpela – tak, jak nam to najlepiej wychodzi.

Tak opracowane skrzydło gotowe jest do nałożenia podkładu oraz zainstalowania działek 40 mm z żywicznego wydruku 3D, które kleimy klejem CA lub epoksydowym.

Dla lepszej czytelności pokazujemy zdjęcia z niezapodkładowanymi elementami drukowanymi w 3D. Przy normalnej budowie modelu części 3D podkładujemy tak samo jak części plastikowe.

Model jest gotów do malowania! Poniżej zamieszczamy linki do artykułów z poradami dotyczącymi budowy i malowania Hurricane IIB i C – ze względu na wspólne części można śmiało kierować się nimi przy budowie Hurricane IID.

Joël Izard buduje Hurricane IIc – artykuł krok po kroku

Hurricane Mk.IIb – malowanie i weathering – Marcin Ciepierski

Maski do Hurricane wzór A i B

Zobacz także:

Hurricane Mk.IID – malowania z zestawu

Hurricane Mk.IID – instrukcja modelu

This post is also available in: English