Rozpoczęła się przedsprzedaż nowego modelu w skali 1/48. Nie jest już tajemnicą, że zestawem tym jest P-39Q Airacobra. Model zbudowany z próbnych wtrysków pokazaliśmy na Warszawskim Festiwalu Modelarskim Babaryba, gdzie spotkał się z wielkim zainteresowaniem i dobrym przyjęciem setek modelarzy z Polski i z zagranicy. Sporo zdjęć z entuzjastycznymi komentarzami pojawiło się też w mediach społecznościowych, a portal iModeler już opublikował pierwszą recenzję, jeszcze na podstawie wtrysków testowych z Babaryby.

Wojtek Bułhak (w kapeluszu) prezentuje Wojciechowi Łuczakowi nowy model przy stoisku Arma Hobby. Warszawski Festiwal Modelarski Babaryba 2024

Nowości, nowości!

Jak niektórzy na Babarybie zauważyli, nowa Airacobra w 1/48 jest nieco inna niż dotychczasowe modele Arma Hobby. Nieco inna jest architektura i grubość ramek wtryskowych, cieńsze są kanały doprowadzające tworzywo do części, co ułatwia modelarzowi ich obróbkę.

Podobne jak dawniej są cienkie, delikatne linie podziału i inne detale na powierzchniach i we wnętrzu, podobna jest przyjazna modelarzowi modułowa konstrukcja ułatwiająca montaż kokpitu i wnęki przedniego koła oraz balastu – trzech stalowych kulek. Model, tak jak Hurricane 1/48, powstał w wyniku analizy doświadczeń przy projektowaniu analogicznego modelu w skali 1/72, ułatwiliśmy pewne kwestie montażowe, poprawiliśmy też drobne błędy merytoryczne które zdarzyły się w Cobrze 1/72 (trymer na sterze wysokości, niektóre wzierniki).

Dlaczego model jest trochę inny? Dlatego że jako projektanci i producenci cały czas szukamy nowych rozwiązań, pozwalających na rozwój. Hurricanem w 1/48 doszliśmy w pewnym sensie do ściany – model jest świetnie zdetalowany i doskonale się składa, jednak praca nad nim była bardzo długa i żmudna, bardzo wysokie były także koszty jego opracowania i wyprodukowania form, co musiało mieć wpływ na końcową cenę modelu. Teraz podjęliśmy wyzwanie: jak wyprodukować model o bardzo dobrym detalu i spasowaniu, ale sprawniej i taniej, a przy okazji wypróbować nieco inne maszyny – oczywiście cały czas w Polsce.

Zdecydowaliśmy się odwzorować na powierzchniach wiele drobnych detali, takich jak linie podziału, najmniejsze nawet wzierniki, zatrzaski, śruby, zawiasy itp. Dzięki temu osiągnęliśmy naprawdę duży stopień nasycenia powierzchni detalem. Zrezygnowaliśmy jednak z nitowania, ponieważ w odróżnieniu od Hurricane, Cobra była samolotem nowej generacji, „gładkim”, bowiem jej konstruktorzy w trosce o opływ powietrza zastosowali wyłącznie nity wpuszczane. Ich odwzorowanie poprzez rzędy „dziurek” w plastiku nie wszystkich zadowala, a jednocześnie jest łatwe do wykonania samodzielnie przez tych, którzy chcą mieć model ponitowany. Rozważaliśmy to długo, decyzję podjęliśmy świadomie.

Nowa Airacobra

Efektem jest nowiutka, pachnąca plastikiem Airacobra P-39Q w skali 1/48, którą w wersji testowej pokazaliśmy na Babarybie 2024. Obecnie kończymy ostatnie poprawki formy, frezujemy dodatkowe detale na skrzydle i w komorze podwozia. To już ostatnia prosta. Kalkomanie (Cartograf!), instrukcja, pudełka już są wydrukowane i skompletowane, wkrótce zaczniemy pakować do nich pierwsze finalne, produkcyjne wypraski!

Promocyjna przedsprzedaż

Zamów model P-39Q Airacobra w skali 1/48 już dziś, w promocyjnej cenie w przedsprzedaży, a wyślemy Ci ją już w drugiej połowie czerwca! Dostępne są pojedyncze modele oraz pakiety po kilka modeli (im więcej – tym większy rabat!) samych Airacobr oraz w połączeniu z Hurricanami Mk IIb. Do każdego pakietu dodajemy bezpłatnie pliki do samodzielnego drukowania detali żywicznych w 3D. To świetna okazja by kupić modele na wakacje za bardzo dobrą cenę!

Pliki z detalami do wydruku 3D

Podobnie jak wcześniej do Hurricane, do modelu Airacobry 1/48 przygotowaliśmy bogaty zestaw plików 3D do samodzielnego drukowania. Część z nich otrzymacie gratis z zestawami promocyjnymi, część można dokupić za bardzo dobrą cenę. Drukarki 3D są coraz tańsze i coraz powszechniejsze. Nawet jeśli nie macie własnej, możecie wydrukować pliki u kolegi, w klubie modelarskim, albo w komercyjnym punkcie usługowym. Gratisowe pliki pobierzcie i zachowajcie na dysku nawet jeśli nie zamierzacie ich na razie drukować. Warto je mieć, postęp w tej technologii jest bardzo duży i dostępność drukarek szybko się zwiększa.

Zestawy promocyjne

Na przedsprzedaż nowej Airacobry 1/48 przygotowaliśmy kilka atrakcyjnych zestawów promocyjnych, im większy zestaw zamówisz, tym większy dostaniesz rabat. W zestawach można kupić same Airacobry, albo uzupełnić sobie przy okazji kolekcję Hurricanów. Każdy zestaw promocyjny zawiera także bezpłatne pliki do druku detali żywicznych na drukarce 3D. Pobierz je nawet, jeśli nie masz drukarki, te urządzenia stają się coraz dostępniejsze i być może wkrótce będziesz mógł je bez problemu wydrukować?

 

Obejrzyj i zamów zestawy promocyjne P-39Q Airacobra 1/48 w przedsprzedaży! Wysyłki zamówionych modeli planujemy w drugiej połowie czerwca!

Zobacz także:

‘Bud’ Anderson i jego 'Old Crow’ cz. I

Koralowe Airacobry

This post is also available in: English