Nasz najnowszy model w skali 1/48 to bardzo dokładny i szczegółowy zestaw pozwalający na zbudowanie trzech różnych wariantów Hurricane Mk IIB – dziennego myśliwca w barwach polskiego 302. Dywizjonu, nocnego myśliwca z brytyjskiego 253. Dywizjonu, oraz słynnego „Hurribombera” – myśliwca bombardującego z kanadyjskiego dywizjonu 402. – który przedstawiony jest na pięknym boxarcie autorstwa Piotra Forkasiewicza.

Model wykorzystuje część wyprasek wspólnych z naszym Hurricane IIC, który od swojej premiery w czerwcu 2023 zbiera entuzjastyczne recenzje na forach, w czasopismach modelarskich i w mediach społecznościowych. Zupełną nowością jest uzbrojone w 12 karabinów maszynowych skrzydło typu B. Opracowując je, staraliśmy się, by było ono jeszcze bardziej finezyjne niż skrzydło typu C. Czy nam się udało? Oceńcie sami!

Model zapakowany jest we wzmocnioną, tekturową „szufladę” wsuniętą w barwne, standardowe dla modeli Arma Hobby pudełko.

W skład zestawu wchodzą:

  • trzy wypraski z szarego tworzywa
  • wypraska z przezroczystego tworzywa
  • arkusz kalkomanii
  • maski samoprzylepne z papieru japońskiego
  • instrukcja

Wypraski plastikowe

Ramka A

Ramka A zawiera części wspólne dla wszystkich wersji Hurricane, od Mk I, poprzez rozmaite warianty Mk II aż do wyspecjalizowanych wersji morskich czy przeciwpancernych – które – dzięki takiemu podziałowi części, będą mogły w przyszłości powstać w stosunkowo prosty sposób. Szczególną uwagę zwracają bardzo dokładnie odwzorowane detale wnętrza kabiny, podwozia i jego luków.

Ramka B

Ramka B to elementy do różnych wariantów wersji Hurricane Mk II – dłuższy niż w Mk I kadłub, większa chłodnica, śmigło Rotol z dwoma kołpakami do wyboru, późna wersja kółka ogonowego, podwieszenia: bomby, zbiorniki paliwa… W ramce tej znajduje się także filtr tropikalny, ale malowania pustynne i dalekowschodnie pozwalające go wykorzystać będą dopiero w kolejnych edycjach. Obejrzyjcie, jak starannie oddano fakturę różnorodnych powierzchni.

Ramka C

Wypraska C to to, co różni Hurricane Mk IIB od innych „dwójek” – skrzydło typu B, uzbrojone w 12 karabinów maszynowych i wyposażone w instalacje umożliwiające podwieszenie bomb i dodatkowych zbiorników paliwa. Zwracają uwagę delikatne, wgłębne linie podziału oraz różnorodne, zgodne z oryginałem, odwzorowanie nitów: wgłębne i wypukłe, oraz śrub i szybkozłącz Dzusa.

Projektant modelu, Marcin Ciepierski, zaprojektował dodatkowo „zatyczki” do wnęk podwozia, ułatwiające malowanie tych bardzo precyzyjnie i bogato zdetalowanych obszarów modelu. Są one wielorazowe, można ich także używać w modelu Hurricane IIC.

Więcej zdjęć i informacji o skrzydle B naszego Hurricane znajdziesz w osobnym artykule:

Mamy skrzydło do Hurricane Mk IIB w 1/48!

Ramka przezroczysta

Ramka przezroczysta umożliwia wykonanie kabiny w pozycji zamkniętej lub odsuniętej. Dodatkowo zawiera lampy, lusterko i szybkę celownika.

Przezroczyste, trójwymiarowe i bardzo błyszczące części trudno się fotografuje. Aby ułatwić przekonanie o przejrzystości naszej kabinki, zrobiliśmy jej zdjęcie także na tle instrukcji modelu.

Kalkomanie i maski

Kalkomanie i maski – jak zwykle – wyprodukował Techmod. Gwarantuje to najwyższą jakość i precyzję druku. W zestawie znajdziesz kalkomanie do trzech bardzo różnorodnych malowań: brytyjskiego, polskiego i – boxartowego – kanadyjskiego, każde w innym kamuflażu!

Więcej zdjęć kalkomanii i informacji o malowaniach znajdziesz w osobnym artykule:

Nowy Hurricane IIB w skali 1/48 – trzy malowania

Gotowe, przycięte i samoprzylepne maski ze znakomitego japońskiego papieru „kabuki” ułatwią sprawne i precyzyjne pomalowanie kół i kabiny.

Instrukcja modelu

Do modelu dołączona jest szczegółowa, wielobarwna instrukcja montażu i malowania.

Całość instrukcji znajdziesz w osobnym artykule:

Hurricane Mk IIB 1/48 – instrukcja modelu 40007

Kup modele Hurricana online w sklepie Armahobby.pl!

Zobacz także:

Czy Hurricane IIc Army w 1/48 jest dobry? Recenzje modelu

Hurribomber IIC trop znad Burmy 1/48

 

This post is also available in: English