Nasz najnowszy boxart – to Airacobra „01” „Od uczniów Mariupola” – osobisty samolot Iwana Babaka – ukraińskiego nauczyciela, który został myśliwskim asem w gwardyjskim pułku Sił Powietrznych ZSRR.

Pilot, którego konto zestrzeleń obejmowało 35 zwycięstw indywidualnych i 5 zespołowych, szczególnie odznaczył się w 1943 roku walkach nad Mariupolem, w szeregach słynnego 100. Gwardyjskiego Pułku Myśliwskiego (GIAP). W locie rozpoznawczym wykrył pociągi, którymi Niemcy wywozili ukraińskie dziewczęta do niewolniczej pracy, następnie, wraz z kolegami, rozstrzelał ich parowozy, udaremniając to przedsięwzięcie. Po wyzwoleniu wdzięczni mieszkańcy miasta podarowali Babakowi osobistą Airacobrę z wymalowaną dedykacją „Od uczniów Mariupola” ozdobioną dodatkowo sylwetką bogini zwycięstwa, Nike.

 

Airacobra Modelem Roku 2023 – Medalowa Promocja!

Ilustracja na pudełku naszego modelu przedstawia ten samolot w malowaniu późniejszym, z wiosny 1945 roku, gdy po awansie Iwana Babaka na dowódcę 16. GIAP, odziedziczył go jego przyjaciel z 100. Pułku, Grigorij Dolnikow. Napis na nosie samolotu „Za Wanię Babaka” namalowano, gdy Babak został zestrzelony i Dolnikow myślał, że zginął (w rzeczywistości dostał się do niewoli).

Zestaw umożliwia wykonanie modelu samolotu w obu wariantach oznakowania.

Przed powołaniem do wojska w 1940 roku Iwan Babak był nauczycielem na Zaporożu. Silnie identyfikował się z Ukrainą. Jego wydana w 1981 roku w ZSRR autobiograficzna książka „Gwiazdy na skrzydłach” zaczyna się słowami: „…Niedaleko miasta Nikopola, gdzie w czasach Zaporoskiej Siczy Bohdan Chmielnicki został obrany atamanem kozackiego wojska, wzdłuż brzegów niewielkiej rzeczułki Czertomelik, rozciągała się długim a wąskim łańcuchem rodzinna wieś Iwana – Aleksiejewka.”

Po wojnie Iwan Babak wrócił do zawodu nauczyciela w ukraińskiej Połtawie.

Więcej o tym niezwykłym ukraińskim lotniku i jego samolocie napiszemy wkrótce w #Armastory!

Zamów w Medalowej Promocji:

 

Zobacz także:

Airacobra Modelem Roku 2023 – Medalowa Promocja!

Airacobra P-400 – Galeria – Libor Jekl

Kobra w tydzień

This post is also available in: English