Projekt modelu Ki-84 Hayate w skali 1/72 zbliża się do końca. Trwają ostatnie prace nad poprawkami form. Tymczasem zobaczmy co oprócz plastiku znajdzie się w pudełku.

Modele Expert Set zawierają zawsze dodatkowe akcesoria. Oprócz dużego arkusza kalkomanii w pudełku Experta znajdziesz detale na blaszce fototrawionej oraz maski ułatwiające malowanie kabiny.

Detale fototrawione to sposób na obejście barier technologicznych jakie producenci modeli napotykają w projektowaniu form wtryskowych. Coraz lepsze możliwości produkcji wyprasek plastikowych sprawiają, że mniej detali musimy projektować na blaszkach. Opowiada o tym nasz projektant, Maciej „Wrona” Wroński. Blaszka w Hayate nie musiała być duża: zawiera okablowanie silnika, pasy, siatki chłodnicy (dwa warianty) oraz rozmaite dźwignie do kokpitu.

„Ta robota jest ciekawa” – wywiad z Maciejem „Wroną” Wrońskim, projektantem 3D z Arma Hobby

Duży arkusz kalkomanii pozwala na wykonanie modelu w sześciu różnych malowaniach. Zawiera komplet oznaczeń indywidualnych, a także dwa komplety japońskich oznaczeń państwowych Hinomaru i najdrobniejszych napisów eksploatacyjnych i kalkomanii do detali wnętrza takich jak tablica przyrządów, pasy itp. Taka kalkomania pozwala wykonanie dwóch modeli, korzystając ze sprzedawanych osobno ramek plastikowych tzw. overtrees.

Od pewnego czasu kalkomanie drukujemy wyłącznie w polskiej firmie Techmod. Uważamy, że ich jakość nie ustępuje już obecnie firmom zagranicznym. Dobrze widać to na najdrobniejszych detalach takich jak zegary na tablicy przyrządów.

Po konsultacjach z japońskimi modelarzami zdecydowaliśmy uzupełnić kalkomanię o dodatkowe linie ostrzegawcze w kolorze żółtym oznaczające skrzydłowy zbiornik paliwa.

Z wielką radością ogłaszamy powrót masek wykonanych z japońskiego papieru kabuki. Przez pewien czas były niedostępne, musieliśmy zastępować je sztywniejszymi oramaskami. To już przeszłość. Wycinane laserowo maski z papieru kabuki dobrze przylegają nawet do najbardziej wypukłych powierzchni, świetnie zabezpieczając przezroczyste elementy przed pomalowaniem.

Zobacz jeszcze:

Ki-84 Hayate – pierwsze próbne ramki

Ki-84 Hayate Expert Set – Instrukcja Modelu

This post is also available in: English