Nowiutka Airacobra Arma Hobby w skali 1/48 już się wtryskuje, tak, żeby jeszcze w tym tygodniu mogło rozpocząć się pakowanie i zaraz potem wysyłka modeli!

Skorzystajmy zatem z okazji i przyjrzyjmy się projektowi tego modelu.

O projekcie

Nowa Airacobra w skali 1/48 została zaprojektowana na podstawie doświadczeń zarówno z prac nad Airacobrą 1/72, jak i Hurricane w skali 1/48. Postaraliśmy się, by model był dokładny, zawierał mnóstwo detali, ale przede wszystkim żeby był przyjazny dla modelarza, by dobrze się sklejał. Zależy nam, żeby sklejanie modeli Arma Hobby nie było walką, ale przyjemnością, żeby po skończeniu jednego miało się od razu ochotę zabrać za kolejny!

W modelu Airacobry 1/48 umieściliśmy dokładnie tyle części, ile uznaliśmy za potrzebne. Nie chcieliśmy nic za bardzo upraszczać ani komplikować. Długo to rozważaliśmy, braliśmy też pod uwagę doświadczenia z modelem w 1/72. Chcieliśmy, by z wyprasek można było łatwo zbudować wszystkie najważniejsze wersje tego samolotu, co nie jest takie łatwe, bo chociaż na pierwszy rzut oka wszystkie Cobry są do siebie bardzo podobne, różnią się wieloma drobnymi detalami. Jednocześnie nie chcieliśmy w nieskończoność zwiększać liczby alternatywnych części co wiąże się z wielkością wyprasek i ceną modelu.

Przyjrzyjmy się, na czym w końcu stanęło.

Śmigła

Największymi elementami alternatywnymi są w Airacobrze śmigła i to one zajmują najwięcej miejsca na wypraskach. Zdecydowaliśmy się umieścić w modelu aż trzy najważniejsze śmigła, śmigło Curtissa i dwa rozmiary śmigieł Aeroproduct. Postanowiliśmy zrezygnować z czterołopatowego śmigła – zajmowałoby zbyt wiele miejsca, a malowań do samolotów ze śmigłem czterołopatowym jest dość mało.

Nosy

O ile w wypraskach modelu 1/72 umieściliśmy dwa alternatywne noski kadłuba, a trzeci wariant do wersji P-400 drukowaliśmy z żywicy w 3D, na wypraskach w skali 1/48 są już trzy plastikowe noski.

Uzbrojenie

Najbardziej zróżnicowane jest uzbrojenie. Częściowo widać to już po alternatywnych noskach, ale uzbrojenie Airacobry z którego była słynna to „żądło” strzelające przez kołpak śmigła: działko 37 mm w standardowych wersjach i 20 mm montowane na zamówienie brytyjskie, które trafiło też, jako wyposażenie Cobr P-400, do lotnictwa amerykańskiego. W wypraskach znajdziecie lufę działka 37 mm w osłonie i bez, oraz lufę 20 mm.

Także uzbrojenie skrzydłowe różniło się zależnie od wersji Airacobry. W modelu dostępne są zarówno gondole z karabinami półcalowymi jak i podwójne karabiny mniejszego kalibru w skrzydłach.

Zamiennie ze zbiornikiem paliwa, Airacobra może być uzbrojona w podwieszaną bombę.

 

Koła

W zestawie znajdują się charakterystyczne dla różnych wersji Airacobry przednie koła z mniejszą i większą felgą. Dodatkowy wariant ze zdjętą osłoną można dokupić jako plik do samodzielnego wydruku 3D.

P-39Q Airacobra w skali 1/48 – Instrukcja modelu

Rury wydechowe

W modelu uwzględniliśmy dwa warianty rur wydechowych, z 6 i 12 rurami z każdej strony. To podstawowe wersje, miłośnicy lotnictwa brytyjskiego mogą dokupić także wariant „fishtail” w plikach do samodzielnego wydruku z żywicy w technologii 3D. Plik 3D zawiera także pozostałe rury w wyższej jakości, niemożliwej do uzyskania w technologii wtryskowej.

Pancerz

Naszą Airacobrę w skali 1/48 wyposażyliśmy w dwa warianty pancerza za głową pilota. Jest to pancerna szyba (element przezroczysty) oraz pancerz stalowy. Atrakcyjnym detalem jest także szyba pancerna przed twarzą pilota, wykonana jako osobny element przezroczysty.

Wyposażenie radiowe

W modelu dostępna jest skrzynka radiostacji, która w wielu wersjach Airacobry umieszczona była na półce za głową pilota, jednak niektóre wersje jej nie miały. Dostępna jest także pierścieniowa antena radionawigacji stosowana w niektórych samolotach.

Drzwi

Charakterystyczne „samochodowe” drzwi do kabiny Airacobry mogą zostać wykonane w wersji zamkniętej i otwartej. Gdy pozostawimy je otwarte, łatwiej będzie można oglądać bardzo bogate wyposażenie wnętrza kabiny.

Jeszcze więcej – w technologii 3D

Jak widzicie, nawet w podstawowej wersji modelu plastikowe wypraski zawierają sporo alternatywnych części, jednak staraliśmy się nie eskalować tego ponad miarę, by niepotrzebnie nie wzrosła cena modelu. Tych, którzy potrzebują więcej detalu albo innych opcji, zachęcamy do wypróbowania naszych plików 3D do samodzielnego wydruku. Znajdziecie tam części zdetalowane lepiej, niż pozwala na to technologia wtryskowa, a także dodatkowe podwarianty oraz możliwość wykonania wciągniętego podwozia!

Bezpłatny plik w promocji!

Każdy, kto kupi model Airacobry 1/48 na promocyjnej przedsprzedaży, otrzyma bezpłatnie plik z wyposażeniem wnętrza kabiny. Zawiera on dwa fotele z pasami, części karabinów oraz dźwignie i pokrętła do samodzielnego wydruku. Ten plik jest bezpłatny w ofercie z modelem do końca promocyjnej przedsprzedaży, po jej zakończeniu będzie go można kupić online w sklepie Armahobby.pl

 

Dodatkowe pliki do samodzielnego wydruku żywicznych detali w 3D można już teraz zakupić w sklepie Armahobby.pl

Zestawy promocyjne

Na przedsprzedaż nowej Airacobry 1/48 przygotowaliśmy kilka atrakcyjnych zestawów promocyjnych, im większy zestaw zamówisz, tym większy dostaniesz rabat. W zestawach można kupić same Airacobry, albo uzupełnić sobie przy okazji kolekcję Hurricanów. Każdy zestaw promocyjny zawiera także bezpłatne pliki do druku detali żywicznych na drukarce 3D. Pobierz je nawet, jeśli nie masz drukarki, te urządzenia stają się coraz dostępniejsze i być może wkrótce będziesz mógł je bez problemu wydrukować?

 

Obejrzyj i zamów zestawy promocyjne P-39Q Airacobra 1/48 w przedsprzedaży! Wysyłki zamówionych modeli planujemy w drugiej połowie czerwca!

Zobacz także:

‘Bud’ Anderson i jego 'Old Crow’ cz. I

Koralowe Airacobry

This post is also available in: English