Dużo przez ostatni rok poświęciliśmy pracy i uwagi Hurricanom w skali 1/48. Bardzo udany model 1/48 Hurricane Mk IIc, a potem Mk IIb oraz warianty tropikalne i morski (obecnie znajdujący się w przedsprzedaży) odniosły wielki sukces rynkowy, bardzo podobały się zarówno modelarzom jak i najbardziej wybrednym recenzentom. Do tego stopnia, że nasz Hurricane 1/48 został ogłoszony „Modelem Roku 2024”!

Nie zapominamy jednak o skali 1/72. W marcu wprowadzamy na rynek podwójny zestaw Deluxe z naszym najlepszym Hurricane Mk IIb/c w królewskiej skali – w malowaniach z Frontu Wschodniego, z dużym zestawem detali w druku 3D i siedmioma bardzo atrakcyjnymi malowaniami (brytyjskie, sowieckie i… bonus!).

Huragany na Froncie Wschodnim

Brytyjskie Hurricane ze 151. Skrzydła RAF na lotnisku Wajenga. Broniły one portu w Murmańsku, do którego płynęły brytyjskie i amerykańskie konwoje z pomocą dla ZSRS

Hurricane to myśliwiec z początku wojny, który największą sławę zdobył w Bitwie o Wielką Brytanię. Jego kolejne wersje były „końmi roboczymi” na prawie wszystkich frontach, jako myśliwce dzienne i nocne, szturmowce, bombowce i samoloty morskie. Ponad 3000 Hurricanów Mk II trafiło w ramach Lend-Lease do ZSRS, gdzie – z powodu upływu czasu – nie były już równymi przeciwnikami dla późniejszych Messerschmittów czy Focke-Wulfów, ale w wersji z działkami świetnie sprawdzały się w zestrzeliwaniu niemieckich bombowców, były też w porównaniu z maszynami sowieckimi bardziej niezawodne i miały sprawne radiostacje! Także uzbrojoną wyłącznie w karabiny wersję Mk IIb sowieci wyposażali w działka 20 mm SzWAK i najcięższe karabiny maszynowe 12,7 mm UB, a nawet rakiety RS-82!

Sowiecki Hurricane Mk II ze zmodyfikowanym w ZSRR uzbrojeniem: działka SzWAK, karabiny UB i pociski rakietowe RS-82

Znane i lubiane wypraski Hurricane Mk II

Bazą zestawu są bardzo dobre wypraski Arma Hobby Hurricane Mk IIb/c – świetnie zdetalowane i niezwykle łatwo składalne. Marcin Ciepierski, projektując je, wykorzystał doświadczenie zdobyte przy wcześniejszych modelach. Przede wszystkim bazował na modelu Hurricane Mk I – który jest bardzo podobny i też bardzo dobry, ale w Mk II udało się jeszcze uprościć pewne kwestie montażowe, bez kompromisów w kwestii zdetalowania! W wyśrubowaniu jakości drobnych detali pomogły też doświadczenia z pracy nad Jakiem 1b – w którym Marcin zdecydował się na bardziej filigranowe linie i niektóre elementy – co w pełni się udało.

Hurricane Mk IIb/c Expert Set – Recenzja – Brett Green na Hyperscale

Dodatki żywiczne w druku 3D

Prezentowany teraz zestaw Deluxe to dwa pełne zestawy plastikowych wyprasek pozwalające na zbudowanie dwóch Hurricanów Mk IIa, Mk IIb lub Mk IIc, uzupełnione o duży zestaw żywicznych wydruków 3D. Część z nich zastępuje – na zasadzie „Plug-and-Play by Designer” – części plastikowe, tam, gdzie technologia wtrysku uniemożliwia osiągnięcie ideału: lufy, pasy, rury wydechowe i „drobiazgi” do kabiny. Ich zastosowanie jest bardzo proste. Pozostałe wydruki to elementy pozwalające na konwersję: wyposażenie brytyjskiego Hurricane Mk IIb w sowieckie uzbrojenie: działka 20 mm SzWAK i karabiny 12,7 mm UB.

Opcja: pociski rakietowe do samodzielnego druku

Dla wszystkich modelarzy którzy dysponują możliwością druku 3D w światłoczułej żywicy mamy dodatkową ofertę: plik z rakietami RS-82 do samodzielnego wydrukowania, który można kupić w sklepie Armahobby.pl za bardzo dobrą cenę! Właśnie takie pociski były często podwieszane pod skrzydłami sowieckich Hurricanów (ale i wielu innych typów samolotów)!

Zobacz więcej o rakietach RS-82 do samodzielnego wydruku na stronie sklepu Armahobby.pl!

Malowania i kalkomanie

Zestawy Deluxe – jak zawsze – zaopatrzone są w wielki arkusz kalkomanii pozwalający w tym wypadku na wybór spośród 7 bardzo ciekawych schematów malowań (brytyjskie z Wajengi i sowieckie) oraz dodatkowy bonus – numery seryjne dla myśliwca fińskiego HC-465 (wymaga zastosowania generycznych fińskich błękitnych swastyk, które nie zmieściły się nam na kalkomanii).

Malowania poszczególnych samolotów oraz więcej szczegółów na temat tego modelu możesz zobaczyć na jego stronie w sklepie Armahobby.pl!

Model Hurricane Mk IIa/b/c 1/72 Eastern Front Deluxe Set 70045 dostępny jest obecnie w promocyjnej przedsprzedaży w bardzo dobrej cenie osobno oraz w promocyjnych zestawach z innymi samolotami z Frontu Wschodniego. Im większy zestaw, tym większy rabat!

Nie spóźnij się, promocyjna przedsprzedaż trwa jeszcze tylko kilka dni!

Recenzje modelu Hurricane Mk IIc z Arma Hobby

Hurricane IIc Expert Set – Galeria – Marcin Ciepierski

This post is also available in: English