Kończy się promocyjna przedsprzedaż nowego modelu Hurricane IIB w skali 1/48. Ten model, w jakości znakomitego, docenianego przez modelarzy i recenzentów Hurricane IIC Arma Hobby, to nowa wersja legendarnego brytyjskiego myśliwca. Bez wątpienia jest to najlepszy Hurricane IIB na rynku, w dodatku nie jest to model trudny do budowy.

Trzy Hurricane MK IIB

Dzięki mocniejszemu silnikowi Hurricane Mk IIB był niezwykle wszechstronnym samolotem: myśliwcem dziennym i nocnym, a także bombardującym. Pozwoliło nam to na umieszczenie w zestawie bardzo różnorodnych malowań. Na ich wykonanie na najwyższym poziomie pozwalają doskonałe, sprawdzone kalkomanie polskiej firmy Techmod.

 

Kalkomanie Techmodu

Wysokiej jakości kalkomanie polskiej firmy Techmod pozwalają na wykonanie jednego z trzech wybranych samolotów. Kolory oznaczeń są wiernie dobrane do historycznych farb używanych przez RAF. Precyzyjnie wydrukowana tablica przyrządów, w połączeniu z plastikową tablicą w modelu, umożliwia odtworzenie tej części w sposób zadowalający nawet najbardziej wybrednego modelarza.

Kanadyjski Hurribomber

Boxartowe malowanie to legendarny „Hurribomber” – myśliwiec bombardujący – z 402. kanadyjskiego dywizjonu operującego w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu Bitwy o Anglię część dywizjonów Hurricane przeszkolono do bombardowania i taką właśnie maszynę proponujemy w zestawie. To samolot ozdobiony pięknym godłem sokoła „Butch the Falcon”, w typowym dla późniejszego okresu wojny szaro-zielonym kamuflażem „Day Fighter”. Kanadyjskie Hurribombery atakowały niemieckie lotniska na terenie Francji, składy amunicji, porty i okręty. Pierwszą misję bombową Kanadyjczycy wykonali w eskorcie polskich Spitfire z 1. Skrzydła Myśliwskiego (dywizjony 303, 308 i 315).

Brytyjski Huragan nocny

Drugie malowanie to elegancki czarny nocny myśliwiec z brytyjskiego 253. Dywizjonu. Zimą 1941/42 bronił on przemysłowego regionu środkowej Anglii przed niemieckimi nalotami. Czarne Hurricane z literami kodowymi SW współpracowały wtedy z wyposażonymi w radar i specjalny reflektor dwusilnikowymi samolotami Boston-Havoc „Turbinlite”. Taktyka ich użycia polegała na wykryciu i oświetleniu Niemca przez dwusilnikowego Havoca, by para współpracujących Hurricane mogła go wykończyć swoimi karabinami lub działkami. W praktyce sprawdzało się to średnio, ale do czasu wprowadzenia skutecznych radarów zainstalowanych na nocnych Beaufighterach i Mosquito brakowało lepszej taktyki działań myśliwców w nocy.

Polski myśliwiec

Trzecie malowanie to wczesny Hurricane IIB w wersji czysto myśliwskiej, z elitarnego polskiego 302. Dywizjonu „Poznańskiego”. Nosi on jeszcze brązowo-zielony kamuflaż „Temperate Land Scheme” typowy dla początkowego okresu wojny. Po trudach Bitwy o Anglię, wiosną 1941 roku „Trzysta drugi” otrzymał w zamian za swoje wysłużone Hurricane Mk.I mocniejsze samoloty w wersji Mk.II i używał je do jesieni, do przezbrojenia na Spitfire. Z3675 wyprodukowany przez Hawkera w czerwcu 1941 to jeden z ostatnich Hurricanów tego dywizjonu.


This post is also available in: English