Aż 7 malowań proponujemy w podwójnym modelu 1/72 Hurricane Mk IIa/b/c Eastern Front Deluxe Set. A właściwie to prawie 8.

Ten wypasiony zestaw to podwójne wypraski plastikowe 1/72 Hurricane Mk IIb/c, podwójny zestaw wydruków 3D z konwersją do uzbrojenia sowieckiego i innymi dodatkami oraz wielki arkusz kalkomanii z zupełnie nowymi oznaczeniami. Front wschodni!

Lend-Lease

Około 3000 Hurricanów różnych wersji trafiło z Wielkiej Brytanii do ZSRS, większość konwojami, część przez Iran. W trudnych dla ZSRS latach była to istotna pomoc. Pierwsze, które się tam pojawiły, były w barwach brytyjskich – w ramach operacji „Benedict” 151. Skrzydło RAF broniło portu w Murmańsku, operując z błotnistego a potem zaśnieżonego lotniska w Wajendze.

Brytyjskie Hurricane ze 151. Skrzydła RAF na lotnisku Wajenga. Broniły one portu w Murmańsku, do którego płynęły brytyjskie i amerykańskie konwoje z pomocą dla ZSRS

Później Hurricane na Froncie Wschodnim latały z czerwonymi gwiazdami. Już w 1942 roku nie były równorzędnymi przeciwnikami dla Messerschmittów F i G oraz Focke-Wulfów, ale były solidne i miały dobre radia, a wersje uzbrojone w działka świetnie sprawdzały się w walce z niemieckimi bombowcami. Dlatego także wcześniejsze wersje Sowieci dozbrajali działkami 20 mm i nkm 12,7 mm. Części do takiej konwersji znajdziesz w zestawie wydruków 3D w tym pudełku! Sowieckie Hurricany były naprawdę uniwersalne: latały w jednostkach armijnych, morskich, gwardyjskich oraz w obronie powietrznej i lotnictwie szturmowym (często uzbrojone w rakiety i bomby) – na wszystkich odcinkach Frontu Wschodniego, od Arktyki po Kaukaz.

Sowiecki Hurricane Mk II ze zmodyfikowanym w ZSRR uzbrojeniem: działka SzWAK, karabiny UB i pociski rakietowe RS-82

Opcja: pociski rakietowe do samodzielnego druku

Dla wszystkich modelarzy którzy dysponują możliwością druku 3D w światłoczułej żywicy mamy dodatkową ofertę: plik z rakietami RS-82 do samodzielnego wydrukowania, który można kupić w sklepie Armahobby.pl za bardzo dobrą cenę! Właśnie takie pociski były często podwieszane pod skrzydłami sowieckich Hurricanów (ale i wielu innych typów samolotów)!

Zobacz więcej o rakietach RS-82 do samodzielnego wydruku na stronie sklepu Armahobby.pl!

Malowania w zestawie

Hurricane Mk IIb, BM959/60. Siły Powietrzne Frontu Karelskiego, 609. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, kwiecień 1942 r.

Hurricane Mk IIa, Z2585/42. Siły Powietrzne Frontu Karelskiego, 152. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, luty 1942 r.

Hurricane Mk IIc, KX452/64. Siły Powietrzne Floty Północnej, 78. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, marzec 1943 r.

 

Hurricane Mk IIb, Z5548/48. Siły Powietrzne ZSRS. Jednostka nieznana, przypisywany do 26. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. ZSRS, zima 1941/1942 r.

 

Hurricane Mk IIb, Z4017/FU-56. 81. Dywizjon RAF, Eskadra B. Operacja „Benedict”. Pilot P/O Richard Edward Bush. Wajenga, ZSRS, październik 1941 r.

 

Hurricane Mk IIb, 21. Siły Powietrzne Floty Bałtyckiej, 3. Gwardyjski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Pilot: kpt. G. D. Kostyliew, Siniawino, ZSRS, jesień 1942 r.

Hurricane Mk IIb, Z5236/GO-31. 134. Dywizjon RAF, Operacja „Benedict”. Wajenga, ZSRS, październik 1941 r.

Fiński bonus!

Dla miłośników lotnictwa fińskiego dodaliśmy do naszej kalkomanii numery seryjne dla jedynego fińskiego Hurricane Mk II HC-465! To dość niezwykły samolot, „Frankenstein” zdobyty na sowietach i wyremontowany z użyciem części z dwóch innych samolotów. Był używany do czerwca 1944 roku. Na fińskie hakaristi nie starczyło już miejsca, ale kalkomanie z nimi są łatwo dostępne na rynku. Wkrótce opublikujemy szczegółowe informacje na temat tego samolotu i jego malowania.

Model Hurricane Mk IIa/b/c 1/72 Eastern Front Deluxe Set 70045 dostępny jest obecnie w promocyjnej przedsprzedaży w bardzo dobrej cenie osobno oraz w promocyjnych zestawach z innymi samolotami z Frontu Wschodniego. Im większy zestaw, tym większy rabat!

Nie spóźnij się, promocyjna przedsprzedaż trwa jeszcze tylko kilka dni!

Zobacz także:

Hurricane Mk IIb/c Expert Set – Recenzja – Brett Green na Hyperscale

Arma Hobby Hurricane Challenge

This post is also available in: English