Ostatnia produkcyjna wypraska dotarła już do nas z narzędziowni – możemy więc oficjalnie ogłosić: Hurricane Mk IIc w skali 1/48 jest już dostępny! Zajrzyjmy do pudełka!

Tak jak PZL P.11c w skali 1/48 oraz podwójne zestawy Deluxe w skali 1/72, „dużego” Hurricane zapakowaliśmy w większe pudełko, z dodatkową tekturową „szufladą” w środku. Takie pudełko lepiej chroni zawartość zestawu, a także pozwala na wygodniejsze przechowywanie części modelu podczas jego budowy.

W skład zestawu wchodzą:

  • trzy wypraski z szarego tworzywa
  • wypraska z przezroczystego tworzywa
  • arkusz kalkomanii
  • maski samoprzylepne z papieru japońskiego
  • instrukcja z erratą

Hurricane IIC w skali 1/48 – recenzja iModeler.com

Wypraski modelu

Podstawowe wypraski modelu wykonane są z szarego tworzywa. Marcin Ciepierski zaprojektował je tak, żeby w maksymalnie realistyczny sposób oddawały wygląd rzeczywistego samolotu, a jednocześnie by model był przyjemny w budowie. Podział części na ramkach jest przemyślany tak, by w przyszłości łatwo było wyprodukować modele innych wersji Hurricane.

Ramka A

Pierwsza ramka, oznaczona literą „A”, zawiera większość drobnych detali i jest wspólna dla wszystkich wersji Hurricane, od Mk I aż do końca produkcji.

Ramka B

Drugą ramkę oznaczyliśmy literą „B” – jest to wypraska zawierająca elementy wspólne dla różnych podwersji Hurricane Mk II – dłuższy niż w Mk I kadłub, większa chłodnica, śmigło Rotol z dwoma kołpakami, późna wersja kółka ogonowego, podwieszenia: bomby, zbiorniki paliwa… W ramce tej znajduje się także filtr tropikalny, ale malowania pustynne i dalekowschodnie pozwalające go wykorzystać będą dopiero w kolejnych edycjach. Obejrzyjcie, jak starannie oddano fakturę różnorodnych powierzchni.

Nity, śruby, dzusy – Hurricane pod mikroskopem

Ramka C

Trzecia ramka, z literą „C”, to skrzydła i dwa warianty działek 20mm do Hurricane Mk IIc (i Sea Hurricane IIc). Z wielką starannością oddano rozmaitość detali: grzybkowe i wpuszczane nity, śruby, szybkozłącza Dzusa, różnej szerokości linie: podziały blach, zdejmowane paneli, lotki i klapy.

Hurricane Mk IIC 1/48 – sklejony model testowy

Ramka przezroczysta

Ramka z przezroczystego tworzywa zawiera osobny wiatrochron i dwa warianty osłony kabiny – umożliwiające wykonanie jej w pozycji otwartej i zamkniętej. Dodatkowo w ramce znajdziemy osłony reflektorów, świateł pozycyjnych, celownik i lusterka.

Kalkomanie

Zestaw precyzyjnie wydrukowanych kalkomanii Techmodu pozwala na zbudowanie Hurricane Mk IIc w trzech europejskich kamuflażach: dziennym Temperate Land Scheme, dziennym Day Fighter Scheme i nocnym. Wybraliśmy trzy spośród najciekawszych dostępnych oznakowań: asa nad asy RAF Roberta Stanforda Tucka, najskuteczniejszego nocnego pilota Hurricane Czecha Karela „Kuta” Kuttelwaschera oraz samolot z polskiego 309. Dywizjonu, na którym swoje myśliwskie ostrogi zdobywał Jerzy Mentzel, przyszły zwycięzca odrzutowego Me-262.

Maski

Gotowe, przycięte i samoprzylepne maski ze znakomitego japońskiego papieru „kabuki” ułatwią sprawne i precyzyjne pomalowanie kół i kabiny.

Instrukcja

Instrukcja modelu była już szczegółowo przedstawiona we wcześniejszym artykule:

Hurricane Mk IIc w skali 1/48 – instrukcja modelu

Zobacz także:

Hurricany w skali 1/72 i 1/48 sklepie Armahobby online!

This post is also available in: English