Zgodnie z obietnicą przedstawiamy dzisiaj kolejny model Arma Hobby. Nie minęło trzy tygodnie od wypuszczenia Jaka-1b i już za chwile pojawi się następny. Zobacz, co przygotowaliśmy tym razem!

Następnym modelem z Arma Hobby, z nowych form jest:

Hawker Hurricane II c!

Dlaczego wracamy do Hurricane’a? Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta. Bo możemy, w kolejnej wersji wykonać go jeszcze lepiej! Dzięki doświadczeniu zebranemu przy wdrożeniu modelu Mk.I oraz przy następującym po nim Jaku-1b, mogłem zrobić „Hurrica” jeszcze raz i mam nadzieję, że lepiej. Historia naszych modeli to ciągły rozwój, zdobywanie nowych umiejętności, zarówno przeze mnie jak i przez zespół ludzi w narzędziowni. Chciałem na szybko przetestować zdobytą wiedzę na czymś stosunkowo prostym do wdrożenia. Najłatwiej było zrobić to na temacie, który w dużym stopniu został już opracowany, a na który widzimy duże zapotrzebowanie ze strony modelarzy. Dlatego wybór padł na Hurricane Mk II c.

Stary czy nowy projekt?

Z poprzedniego projektu, Hurricane Mk.I wziąłem bryłę kadłuba (tylną część), oraz skrzydeł i stateczników. Jednak cała reszta to zupełnie nowy projekt. Przy zachowaniu podobnego podział na części jak w Mk. I, nowy model poprawiłem w wielu miejscach. Szybko wymienię zmiany projektu:

 • Nowy projekt śmigła, jednoczęściowy, ułatwiający montaż, z uproszczonym sposobem mocowania do kadłuba. Oczywiście zachowałem „realizm kinetyczny” w postaci kręcącego się śmigiełka.
 • Nowy łącznik górnej powierzchni skrzydeł, stanowiący imitację podłogi kabiny pilota.
 • Komora podwozia głównego wzbogacona o wypukłe nity. W recenzji modelu Mk.I u KFS-Miniatures słusznie wytknięto niepotrzebne użycie blaszki w tym miejscu skoro można ten sam efekt osiągnąć w plastiku.
 • Poprawione mocowanie goleni podwozia, teraz już można je montować po pomalowaniu (tak naprawdę to i poprzednio można było ale była to większa gimnastyka)
 • Dłuższy przód kadłuba, nowe rury wydechowe „fish-tail”, nowy wlot do gaźnika, nowa (dłuższa) osłona filtra trop czy dwa warianty luf działek to wymogi nowego wariantu.
 • Nowy podział na części w obudowie chłodnicy. Sama chłodnica jest tu dwuczęściowa dzięki czemu mamy więcej detali i mniejsze ryzyko wciągów
 • Zupełnie nowe wnętrze kabiny. Mam nadzieję że dzięki zmienionemu podziałowi na części ułatwiony będzie montaż całości.

Dodatkowo gdzie tylko mogłem dodałem wypukłe i wklęsłe nity i inne detale. Orczyk i drążek sterowy odchudziłem. Całość zmieściła mi się pięknie na jednej ramce. Do kompletu będzie jeszcze ramka przeźroczysta z poprzedniego zestawu.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Jest kilka rzeczy nie do końca widocznych w projekcie a mam nadzieję, że poprawiających tempo wdrożenia i produkcji. Dodatkowo zostawiłem sobie również furtkę w samym projekcie. Przy uważnym oglądaniu ramki można to wyłapać. Sam z niecierpliwością czekam na pierwsze wtryski, żeby sprawdzić czy udało się wykonać projekt co najmniej w jakości Jaka-1b nie cały miesiąc temu.

Ostatnia rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to ilustracje pudełkowe. Boxart do pudełka Experta – to pierwszy, przy którym współpracowaliśmy z artystą Piotrem Forkasiewiczem. Mam nadzieję, że i wam się podoba efekt końcowy jego pracy. Boxarty zdobiące modele z serii Model Kit zostały wykonane przez Marcina Góreckiego i jak już zdążyliście się przyzwyczaić przyciągają wzrok i wpisują się na naszą filozofię dbania o całość oprawy modelu. Planując coraz więcej modeli mamy nadzieję, że dzięki współpracy z dwoma artystami będziemy nadążać z przygotowaniem pudełek.Kalendarium Hurricane IIc

 • Próbne wtryski są planowane na połowę listopada 2019
 • Wysyłka modeli przed końcem listopada 2019
 • Zamówienia preorder zaczniemy prawdopodobnie w drugim tygodniu listopada 2019.
 • 70035 Hurricane IIc Expert Kit – listopad 2019
 • 70036 Hurricane IIc Model Kit – styczeń 2020
 • 70037 Hurricane IIc trop Model Kit – marzec 2020

This post is also available in: English