Mój kolejny Hurricane Mk.IIb z Arma Hobby w 1/72, przedstawiam samolot WK-E, z 135 Dywizjonu, pogranicze Indie/Birma, 1942/43.

Tak jak Spitfire Mk. Vc, Hurricane Mk IIb służył na większej liczbie frontów i nosił więcej wariantów kamuflażu i oznaczeń niż jakikolwiek inny wariant samolotu i w okresie 1941-43 Hurricane Mk IIb był podstawowym myśliwcem RAF poza metropolią. Utrzymywał pozycje w tak różnorodnych miejscach jak Singapur, Jawa, Birma, Indie, Północna Afryka, Malta, i nawet Murmańsk w Związku Sowieckim. I Hurricane Mk IIb był dostarczony Sowietom, jak bazujące tam 151 Skrzydło przekazało im swoje samoloty.

Modele Arma Hobby nie wymagają wprowadzenia, są świetne i dodanie do oferty wersji Mk IIb zostało bardzo dobrze przyjęte, przynajmniej przeze mnie! Zdecydowałem się do zbudowania mojego pierwszego  (z wielu) jako samolotu, który pomógł utrzymać pogranicze Indii i Birmy w rejonie Arakanu do 1943 roku. Posiadając w mojej kolekcji zdjęcie formacji samolotów 135 dywizjonu w locie nad Kalkutą w 1942 użyłem go jako źródła  używając liter kodowych i rejestracji z kalkomanii z generycznymi literami RAF.

Po zmianie kokard na kadłubie na typ C1 w 1942 roku wiele Hurricane zachowało duże kokardy typu A na dolnych powierzchniach skrzydeł. Prawdopodobnie przyczyną była ich większa widoczność i użyłem tego typu kokard w tym modelu. Model został jak zwykle pomalowany pędzlem. Zdjęcie którego użyłem pochodzi ze świetnej książki Normana Franksa „Hurricanes Over The Arakan”, i patrząc na zdjęcie po wykonaniu modelu myślę sobie, że najpewniej powinienem użyć normalnego, a nie wydłużonego fin flash’a na stateczniku, … czyż nie?

Dwa Hurricane IIc – Galeria – Tony O’Toole

Mogą Cię zainteresować:

Huragany nad Birmą – działania bojowe 113 dywizjonu RAF 1944-45

Hurricane IIb – Galeria – Libor Jekl

This post is also available in: English