Home » Galeria Modeli » TS-11 Iskra – sklejony model plastikowy 1/72

This post is also available in: angielski

Sklejona plastikowa TS-11 Iskra 1/72 powstała na bazie próbnych wtrysków. Sprawdziliśmy sklejalność modelu i wypisaliśmy co trzeba poprawić w formie przed wypuszczeniem modelu do sprzedaży. Zobacz jak prezentuje się model sklejony z pudełka i dowiedz się o kolejnych etapach przygotowania modelu do sprzedaży

W poniedziałek dotarły do nas próbne wypraski do modelu Iskry w skali 1/72. Dzisiaj po oględzinach wyprasek i pierwszym sklejeniu pokazujemy jak przekształcają się one w model.

iskra_003

Jak się skleja plastikowa Iskra?

Model plastikowy Iskry z próbnych wtrysków skleja się dobrze, znaleźliśmy dwa miejsca, które trzeba lekko poprawić aby uzyskać idealne spasowanie. Sama powierzchnia modelu nie jest jeszcze gotowa, brakuje części detali, potrzebna jest poprawka kilku błędów. Osłona kabiny wymaga wypolerowania i wyostrzenia detali. Forma jest naszym zdaniem w 2/3 gotowa. Przewidujemy, że doprowadzenie formy modelu do pożądanego standardu zajmie prawdopodobnie ok. miesiąca. Jesteśmy trochę zawiedzeni, bo mieliśmy nadzieję na szybsze wyprodukowanie formy. Zbieramy jednak doświadczenie i uczymy się.

iskra_002

Plastik modelu był słabej jakości, dla tego pomalowaliśmy sklejony model surfacerem.

iskra_004

Gdzieniegdzie widać ubytki plastiku, niedolewki, w gotowej formie nie będą miały miejsca.

iskra_005

Widok z góry, rzeźba powierzchni z detalami hamulców aerodynamicznych.

iskra_006

Świetny widok modelu od spodu, brakuje kilku linii podziału, i kilku poprawek, widać detale mocowania skrzydła w luku podwozia.

iskra_007

Osłona kabiny wymaga jeszcze wypolerowania formy i wyostrzenia detali.

iskra_008

Klapy maja jeszcze niedolewki i wymagają poprawy

Co dalej z modelem Iskry?

Mamy już gotowe projekty i wytrawione prototypy blaszki do modelu plastikowego Iskry. Gotowe do produkcji są kalkomanie oraz silniki i fotele żywiczne. Chcemy jeszcze zaprojektować żywiczne koła. Do wykonania na przełom października przewidziane są pudełka i instrukcja. Informacje o postępach prac będziemy zamieszczać w najbliższych tygodniach.

Zobacz modele i akcesoria do Iskry w sklepie Arma Hobby

Model i zdjęcia Marcin Ciepierski

10 thoughts on “TS-11 Iskra – sklejony model plastikowy 1/72

 1. Dominik napisał(a):

  Witam

  Ładnie ta iskra wygląda. Mam nadzieję, że będzie się dobrze składała.

  Piszę jednak w innej sprawie. Poproszę teraz Spitfire’a Mk.XI w 1/72 w tej samej technologii co Iskra z powyższych zdjęć.

  Dziękuje i pozdrawiam

 2. GrzegorzM napisał(a):

  Bardzo elegancko wygląda!
  Szczególnie fajny jest widok z tyłu z opuszczonymi klapami. To lubię!

 3. Wojciech Butrycz napisał(a):

  Domyślam się, że jesteście trochę zawiedzeni, ale dobrze to się prezentuje – nawet teraz.Wspomnę tylko o klapach, wnękach podwozia, wnętrzu kokpitu itd. Lepiej wydać model póżniej, ale dopracowany, w jakości z jakiej słyniecie. No i na koniec żartobliwie, jak zapowiadaliście w 2014, model rzeczywiście ukaże się przed Bożym Narodzeniem.

 4. Adam napisał(a):

  Hej.

  Generalnie model bardzo cieszy i na tym etapie wygląda bardzo dobrze. Z małym ale. Linie podziału na skrzydłach wyglądają na bardzo grube. Jak w nowych Airfixach. Na kadłubie już nie sprawiają takiego wrażenia. Może da się to poprawić. Każdy chyba woli delikatne, ostre linie podziału, niż tzw “rowy”.

  Pozdrawiam

 5. Żeton napisał(a):

  Można wreszcie rzecz NARESZCIE 🙂 Faktycznie potrzebny jest lekki face-lifting i poprawki niedociągnięć m.in. wloty powietrza – przesunięcia i szpary. Cieszą oko detale, bogato “urządzona” kabina i wnęki podwozia; najsmaczniejsze są jednak klapy. Czekam na ukazanie się Iskry w sklepach, licząc na atrakcyjną cenę. Powodzenia w realizacji projektu !
  P.S. Czekam na kolejne modele PSP w takiej samej jakości.

 6. Lutobor napisał(a):

  Zaczynacie od wysokiego “C” i już pierwszym modelem plastikowym pobijecie konkurentów produkujących modele z biało-czerwoną szachownicą

  A jak z poszukiwaniem wytwórcy wyprasek, mam nadzieję że jakość plastiku też utrzymie wysoki poziom

 7. Paweł1939 napisał(a):

  Gratuluję, już teraz model cieszy oko i na pewno u mnie nie skończy się na 1 sztuce, choć zasadniczo sklejam tylko to, co latało w Polsce przed II w.św. (przecież jestem “Paweł1939″…) Ale dla “rur”, albo “wiatraków” z szachownicami, produkowanych i (zwłaszcza!) zaprojektowanych w Polsce, zawsze zrobię wyjątek. Dlatego odkładam do świnki pieniążki na “Iskierki”, a przy okazji zapytuję, kiedy można liczyć na finalizację projektów P6, P7 i P7a w 1/72, jakże bliskich mojemu wrześniowemu sercu? Pieniążki na nie mam od dawna zakopane w starej skrzyni i jak za długo będzie leżeć w ziemi, to mi je robaki zeżrą, może nawet razem ze mną, bo metryka u mnie taka, że pomnę jeszcze pudełka z tą pierwszą, plastikową “Iskrę” w 1/72, co to razem z takim śmiesznym niby-Karasiem można było dostać za późnego Gierka w kioskach Ruch-u. Ciekaw jestem, który z kolegów to jeszcze pamięta? Z pozdrowieniem khaki
  Paweł1939

 8. Reisen napisał(a):

  Zapowiada się dobrze….już ustawiam się w kolejce.Gratuluję pomysłu.Pozdrawiam

 9. McSimus napisał(a):

  Dajcie cenę osiągalną dla młodego adepta modelarstwa i jego tatusia a macie modelarski sukces ostatniego trzydziestolecia 🙂

 10. Andzin napisał(a):

  Jakieś wieści o modelu? Połowa października się zbliża i cisza …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twitter

RSS Modele i okruchy…

RSS Modele Marcina