Sklejenie modelu Hurricane Mk IIb w skali 1/48 było moim pragnieniem od czasu, kiedy wykonałem dwa Hurricane Mk IIc w tej samej skali. Do tego projektu wybrałem dostępne w pudełku malowanie z polskiego dywizjonu 302 z 1941 roku. Szczególnie spodobały mi się w nim cechy wczesnego modelu Mk II, którymi ta wersja odróżniała się od poprzednich moich modeli.
Budowanie wczesnego Hurricane Mk II
Wczesny Hurricane Mk II, wyprodukowany na początku 1941 roku był pomalowany fabrycznie w kamuflażu Temperate Land Scheme (TLS), w kolorystyce zielono-brazowej. Nie miał otworów wentylacyjnych na bokach kadłuba i zaczepów bombowych (trzeba je usunąć wg wskazówek instrukcji), miał natomiast kółko ogonowe od wersji Mk I. Model waloryzowałem akcesoriami 3D dostępnymi podczas jego przedsprzedaży (jeżeli interesują Cie takie bonusy, zapisz się na Newsletter, a dostaniesz informacje, kiedy będziemy mieli na nie promocję) i tablicą przyrządów Yahu. Ze swojej strony dodałem przewody hamulcowe na osłonach podwozia i popychacze klapy chłodnicy, tak jak w poprzednich moich Hurricane 1/48.
Malowanie i weathering modelu
Model malowałem lakierami Hataka, Gunze i MRP. Plamy kamuflażu wykonałem z „wolnej ręki”, w dwóch półprzezroczystych warstwach. Weatherting był bardziej skomplikowany. Zacząłem od odbarwień i obicia farby. Nakładałem maskolAmmo na podkład Gunze 08, uzyskując drobne nieregularne plamki przy pomocy gąbki i wykałaczki i zakrywając niektóre panele. Potem malowałam półprzejrzystą warstwę kamuflażu i powtarzałem ten proces (dodatkowe maskowanie + malowanie) dla uzyskanie większego zróżnicowania odcieni. Kolejne etapy to podkreślenie wybranych linii podziału farba olejną Starship Filth i Black, okopcenia aerografem z wolnej reki i płynne pigmenty Lifecolor.
Pierwszy raz wypróbowałem technikę „speckling” czyli zakrapianie zabrudzeń zdmuchiwanych z pędzla przy pomocy aerografu. Być możne trochę przesadziłem? Masz pytanie jak coś zrobiłem? Napisz opinie lub zadaj pytanie w komentarzach na końcu tego wpisu.
Kup modele Hurricana online w sklepie Armahobby.pl!
Zobacz także:
Modelarz, który ma szczęście pracować w swoim hobby. Na co dzień osoba szara i niepozorna. Ożywia się dyskutując o modelarstwie, teoriach spiskowych, Wielkim Księstwie Litewskim i marketingu internetowym. Współwłaściciel Arma Hobby. Skleja figurki, samoloty i broń pancerną, głównie polonika i lotnictwo morskie.
This post is also available in: English