Pierre Vizentini zbudował model Hurricane Mk I Expert set w oznaczeniach francuskiego asa Jamesa Denisa, dwukrotnego pogromcy niemieckiego asa H.J. Marseila. Tropikalizowana wersja samolotu została przydzielona do 73 Dywizjonu RAF i użyta przez pilotów francuskiego lotnictwa we wczesnej kampanii afrykańskiej 1941.

AS990 jest jednym z rzadkich alianckich samolotów, które zdołały przeciwstawić się Hansowi J. MARSEILLE, i pozwoliły mu poznać smak ziaren piasku egipskiej pustyni …
Jego pilot? Wolny Francuz, James DENIS, członek „French Fighter Flight” przydzielony do 73 dywizjonu w eskadrze C Flight. Codzienne braki samolotów … często tylko 4 lub 5 dostępne dla wszystkich w 73. sprawiają, że Francuzi latają również samolotami drugiej eskadry, w tym przypadku B, naprzykład samolotem z kodem TP ° V.

AS990 przybył do Afryki statkiem do TAKORADI (w skrzyni lub zmontowany), a następnie przeleciał przez 5 dni nad Afryce … z dobrze znanym kamuflażu samolotów TEMPERATE, jak podczas bitwy o Anglię! Został przemalowywany na miejscu, aby stać się „bardziej dostosowanym” do lokalnych operacji!

Nosi kamuflaż pustynny od początku operacji; DARK EARTH i LIGHT EARTH na LIGHT MEDITERRANEAN BLUE.

Instalacja filtra VOKES powoduje ponowne malowanie dziobu samolotu. Mechanicy w Abu Sueira mają wolny wybór co do malowania, a wyniki radosnej twórczości są bardzo różne w zależności od samolotu. Kamuflaż, który  staje się popularny … SPAGHETTI NOSE … sand, alu or sky blue, pozostawione bez zmian lub z brązowym i zielonym wzorami spaghetti, plamami i grafiti, nazywane SAND AND SPINACH (kolory używane na kamuflażu „delty Nilu”)

Brak jest zdjęć AS990 … szkoda, ale musiał wyglądać tak …

Mogą cię zainteresować:

Zobacz też:

Hurricane I trop z 73 Dywizjonu – Galeria – Thibault Choquart

This post is also available in: enEnglish