Głównym myśliwcem broniącym polskiego nieba przed niemiecką i sowiecką agresją we wrześniu 1939 roku były PZL P.11c, ale trzy eskadry, z braku lepszego sprzętu, musiały wyruszyć do walki na starszych PZL P.7a.

Choć we wrześniu 1939 roku „siódemka” była już mocno przestarzała, gdy wchodziła na wyposażenie polskiego lotnictwa w 1932 roku, były to najnowocześniejsze myśliwcem na świecie! Całkowicie metalowe jednopłaty, z niezawodnym silnikiem Bristol, miały świetne osiągi, przyjemnie się na nich latało, a konstrukcja była solidna i odporna na uszkodzenia. Ich konstruktor, inż. Zygmunt Puławski, zaprojektował naprawdę znakomity samolot, który pozwolił na kilka lat skutecznie zmodernizować polskie lotnictwo myśliwskie. Udało się też osiągnąć duży sukces eksportowy – zakłady PZL sprzedały za granicę wiele maszyn z mewim płatem, P.11 i P.24, będących bezpośrednim rozwinięciem P.7.

Podczas wrześniowych bojów „siódemki” nie nadawały się już na myśliwce, dlatego najczęściej używano ich do działań pomocniczych, rozpoznawczych. Jednak mimo to stoczyły kilka spektakularnych walk powietrznych i osiągnęły w nich nawet zwycięstwa!

123. Eskadra Myśliwska

Krakowska 123. Eskadra Myśliwska została włączona do broniącej Warszawy Brygady Pościgowej. Jej najbardziej znanym samolotem jest „5” Erwina Kawnika, któremu udało się, wspólnie z kolegami, zestrzelić bombowego Heinkla 111.

PZL P.7a ppor E. Kawnika, 123 EM, 1939

151. Eskadra Myśliwska

Wileńska 151. Eskadra Myśliwska była przydzielona jako wsparcie wojsk lądowych Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Wykonywała tam typowe zadania lotnictwa armijnego: osłonę własnych wojsk, eskortę bombowców oraz rozpoznanie przeciwnika. W ten sposób piloci PZL P.7 spotkali się z czołgami korpusu Guderiana!

PZL P.7a of 2nd Lieutenant Zygmunt Kinel, 151. Fighter Squadron, 1939

161. Eskadra Myśliwska

Do Armii „Łódź” przydzielona została lwowska 162. Eskadra Myśliwska, która okazała się najskuteczniejszą eskadrą wyposażoną w PZL P.7a. Zgodnie z przydziałem, operowała w okolicach Łodzi, gdzie przez kilka dni odpierała wraz z siostrzaną 161. Eskadrą ataki Niemców na to ważne polskie miasto. A po przebazowaniu na wschód, piloci 162. starli się także z lotnictwem sowieckim!

PZL P.7a – “City of Lwów” squadron against Wehrmacht spearhead

Model PZL P.7a

Mimo że model PZL P.7a Arma Hobby w skali 1/72 jest jednym z najstarszych naszych modeli, który projektowaliśmy nie mając jeszcze wielkiego doświadczenia, to nadal przyjemny zestaw, lubiany przez modelarzy.

Zobacz zawartość pudełka PZL P.7a w skali 1/72:

Model PZL P.7a Expert Set 1939 – inbox

Zbudowano z niego wiele pięknych modeli.

Dwa P.7a Deluxe Set – Galeria – Sławek Kusz

PZL P.7a Leopolda Pamuły – zdjęcia modelu

PZL P.7a Deluxe Set – galeria modelu

PZL P.7a – Galeria – Bartosz Bartkowiak

Mistrzowski superdetailing

Mikołaj75, znany ze swoich bardzo zaawansowanych waloryzacji, wziął na warsztat P.7a i mocno ją zdetalował:

PZL P.7a Superdetailing – Galeria – Mikołaj75

Konwersja w P.11a

Wojtek Figurski dokonał kowersji P.7a na PZL P.11a, używając silnika z modelu P.11c:

PZL P.11a – Galeria – Wojtek Figurski

What-if. „Siódemka” w US Navy?

Nie brakuje także modeli „what-if” – bardzo efektowną „siódemkę” w fikcyjnym malowaniu US Navy zbudował Wojtek Werpachowski:

PZL P.7a w barwach US Navy – Galeria – Wojtek Werpachowski

Malowania samolotu

Więcej o malowaniach PZL P.7a, wojennych i przedwojennych, a także w barwach Rumunii, znajdziesz w artykule Wojtka Bułhaka.

Zasady malowania samolotów PZL P.7a

Wrześniowa Promocja

Już w czwartek wystartowaliśmy z kolejną promocją: w 85. rocznicę Września 1939 to oczywiście piękne, klasyczne modele myśliwców PZL, w obu skalach, pojedyncze i w pakietach, z dobrymi rabatami. Nie zabraknie też plików 3D, z których można wydrukować bardzo fajne dodatki pozwalające jeszcze lepiej zdetalować modele P.11 i P.7. Im większy pakiet, tym większy rabat i więcej dodatków!

 

+ posts

Modelarz, syn i ojciec modelarza. Uwielbia grzebanie się w dokumentacji i analizowanie starych zdjęć. Skleja samoloty, okręty i pojazdy, im starsze, tym lepiej. Ma słabość do sprzętu polskiego, ale nie gardzi RAF-em, FAA i lotnictwem Wielkiej Wojny. Z wykształcenia dziennikarz.

This post is also available in: English