Jestem modelarzem sklejającym głównie modele w skali 1/72, ale czasami wyrwę się do skali 1/48. Pretekstem zazwyczaj jest nowy model naszej firmy.

Wraz z pojawieniem się modelu Airacobry P-39Q od razu zacząłem budowę. Model zrobiłem prosto z pudełka tylko z niewielkimi zmianami ponad to, co oferuje zestaw.

Zacząłem od wyboru malowania. Pierwotnie chciałem zrobić wersję sowiecką ze względu na podmalówki i większe pole do popisu przy brudzeniu. Jednak w toku budowy modelu zmieniłem decyzję i powstała koralowa Cobra. Niestety, zmiana malowania nastąpiła już po zamknięciu kabiny, przez co na tylnej półce za kabiną pilota nie mam skrzynki radia która tam powinna być. Za późno zauważyłem mój błąd.

Koralowe Airacobry

Moduł kabiny i wnęki przedniego podwozia dosyć szybko udało się zmontować, trochę więcej czasu zajęło jedynie pomalowanie tego wszystkiego na kilka kolorów, które występują w tym rejonie. Przy wpasowaniu kabiny w obie połówki kadłuba, ważne jest dobrze oczyścić piny i dobrze ścisnąć kabinę między połówkami kadłuba. Dla mnie wyznacznikiem, że wszystko weszło na swoje miejsce, były dwie boczne pionowe ściany wnęki podwozia, muszą się one zejść z wycięciem na wnękę podwozia w kadłubie. Warto przejrzeć artykuł Wojtka, on też może pomóc w budowie.

Pierwsza Kobra Sklejona!

Dobrze sklejony kadłub powinien dosyć ciasno wejść w gotowe skrzydło. Warto to kilka razy przymierzyć przed sklejeniem. Jeszcze przed sklejeniem całości zlikwidowałem wciągi na skrzydle za pomocą czarnego Surfacera. Pierwsza cienka warstwa, po przeszlifowaniu, wyznaczyła mi co muszę wypełnić. Potem zamaskowałem wszystko poza panelem z wciągami. Linie wciągów potraktowałem grubo podkładem i po zdjęciu masek wyszlifowałem na gładko.

Mając gotową całą bryłę modelu zabrałem się za malowanie. Kolor góry to Sand z linii MRP a niebieski na spód to lekko przyciemniony Air Superiority Blue od Gunze. Po nałożeniu kalkomanii i zalakierowaniu zrobiłem weathering. Wash to brązowa farba olejna, którą też zrobiłem różne zacieki na spodzie. Okopcenia zrobiłem aerografem: farbą czarną a potem off-white.

Z własnych ulepszeń dodałem lufy karabinów w gondolach zrobione z rurek aluminiowych, nawierciłem zestawowe rury wydechowe, dodałem linkę anteny. Jedynie lufę działka 37 mm dodałem z wydruku 3D.

P-39Q Airacobra 40010 1/48 – recenzja Hyperscale/Brett Green

 

Zobacz także:

Nowa Airacobra – jak to się robi?

Airacobra w skali 1/48 – warianty na wypraskach

Website |  + posts

Filantrop, mąż stanu i mecenas sztuki. Robi wszystko, aby polskie modelarstwo rozwijało się jak najszybciej. Współtwórca marki Arma Hobby. Zaprojektował modele: TS-11 Iskra, PZL P.7a, Fokker E.V, PZL P.11c, Hawker Hurricane, Jak-1b,FM-2 Wildcat, P-51 B/C Mustang i 1/48 Hurricane.

This post is also available in: English