P.11c w większej skali, 1/48 był na wiele sposobów wyzwaniem. Zaskoczył nas bardzo dobrym odzewem ze strony modelarzy, lawinową wręcz sprzedażą i bardzo pozytywnymi opiniami. Jak każdy z polskich samolotów, wzbudził też gorące emocje.

Projekt P.11/48

Model przeszedł długą drogę, był zaprojektowany dwa lata temu jako „dwu-ramkowiec”.  Wtedy, ze względu na duże zagęszczenie konkurencji na polskim rynku nie zdecydowaliśmy się na jego wdrożenie do produkcji. Przez pewien czas zastanawialiśmy się nawet, czy nie byłoby lepiej sprzedać projekt innej firmie. Latem zeszłego roku, zdecydowaliśmy się dać mu szansę jako „jedno-ramkowcowi” w oczekiwaniu na P-51B/C. Trudności w narzędziowni (Covid) opóźniły oba projekty, i jedenastka została zaprezentowana dopiero w grudniu. Po okresie przedsprzedaży trafiła w lutym do rąk modelarzy.

Nie ma co dyskutować, to najlepszy model P.11c w jakiejkolwiek skali.

Potez, forum PWM

Był to pierwszy model, w którego opracowaniu Marcin podzielił się opracowaniem instrukcji, która trafiła do rąk nowych projektantów. Pierwszy raz ma swoje prawa,  powstało kilka przekłamań, które uwzględniliśmy w erracie do modelu. Mocną stroną modelu są natomiast kalkomanie i schematy malowania – opracowane we współpracy z Grześkiem Mazurowskim i Markiem Roguszem.

Bieg projektu, i odłożenie go w czasie i ciągłe przerywanie procesu w narzędziowni z powodu Covida  doprowadziły do błędów w liniach podziału blach. Szczęśliwym trafem był to w większości przypadków ich brak, a nie nadmiar, łatwy do poprawienia przez modelarzy. Gorące dyskusje i domniemania na temat zawartości zestawu zamilkły jak makiem zasiał, kiedy model trafił do rąk odbiorców. Gotowe P.11c pojawiły się w galeriach online zanim Marcin skończył swój pierwszy model! Dziękujemy za wsparcie i dobre słowa, jakie docierały do nas rożnymi kanałami po wypuszczeniu modelu.

Nowości oraz dodatki do P.11c

W sklepie Arma Hobby wprowadziliśmy produkty, które mogą pomóc w jeszcze lepszym wykonaniu modelu P.11c. Czeskie żyletki do wycinania skrzydeł i druciki ołowiane do waloryzowania kabiny z ASK Model. Wisienką na torcie są rewelacyjne dodatki Master Model. Modelarze pragnący wykonać jedenastke w innych malowaniach mają do wyboru kalkomanie Techmod i Model Maker. Nie możemy się doczekać tablicy przyrządów z Yahu.

Przejdź do sklepu:

W ciągu około dwóch tygodni do sprzedaży wejdą dwa modele. Kolejny Jak-1b, Edycja Limitowana z malowaniami sowieckich asów oraz po raz pierwszy Hurricane Mk IIb Model kit. Jaki-1b kupisz w przedsprzedaży także z ramkami plastikowymi (tzw. „Overtrees”), które pozwolą wykorzystać bogatą kalkomanię (w tym dwa komplety do tablicy przyrządów i napisów eksploatacyjnych). Model Hurricane IIB ma w pudełku części także do wersji IIc (kalkomanie tylko do Mk IIb).

Co dalej?

Model P.11c w skali 1/48 pokazał nam, jak możemy wyprodukować model w większej skali. Pozwolił nam rozpoznać możliwe błędy w procesie projektowania. Kolejne modele zostały ponownie sprawdzone, Hurricane 1/48 – najbardziej wymagający, został przejrzany przez trzech niezależnych ekspertów. Także F4F-4 Wildcat został skorygowany w kilku detalach. Co zaskakujące, najmniej uwag było do P-51B/C Mustang™. Pracujemy dalej w powiększonym zespole i mamy tylko nadzieje, że Covid nie będzie mieszał w pracy narzędziowni tak jak w zeszłym roku.

Zobacz jeszcze:

Tablica przyrządów w modelu P.11c krok-po-kroku

P.11c w 1/48: montaż kabiny – krok po kroku

Wycinanie i klejenie skrzydła P.11c w skali 1/48

This post is also available in: English