Home » Blog » Model Hurricane Mk I – podsumowanie projektu

This post is also available in: angielski

Ostatnie trzy tygodnie to w Arma Hobby najbardziej owocny i najbardziej pracowity okres w tym roku. Właśnie skończyliśmy wysyłki modeli Hurricane Mk I Expert Set i przygotowujemy wypuszczenie zestawu Hurricane Mk I Model Kit (wersja ekonomiczna). Przyszedł czas na podsumowanie projektu.

Opinie o modelu Hurricane

Hurricane został bardzo dobrze przyjęty przez modelarzy, patrząc na liczbę zamówień oraz komentarze w internecie i te przesyłane emailem. Model największą popularnością cieszył się, co chyba naturalne, w Wielkiej Brytanii oraz w Czechach. Brytyjscy recenzenci zwrócili uwagę na poprawność bryły modelu i dobre odwzorowanie tych jej cech, które nie były właściwie wykonane w modelach innych producentów. Pochwalili spasowanie części i poziom detali.

Overall, a great little kit. In advance of actual full assembly, very highly recommended. I don’t foresee that opinion changing much as the kit progresses. – Ogólnie świetny model. Przed montażem mogę go bardzo polecić. Nie spodziewam się, abym musiał zmienić opinię podczas budowy.

Graham Boak, Britmodeller.

I have been very impressed at the way you have approched the project – Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak podeszliście do tematu.

Troy Smith, Britmodeller (przesłane emailem)

Linki do recenzji Hurricane znajdziesz tutaj.

Polski internet modelarski zaprezentował całe spektrum opinii, od entuzjazmu aż po punktowanie nawet takich cech modelu jak zapach plastiku („… o poranku”). Praktycznie nie było krytyki zgodności modelu z oryginałem, poza pytaniami o osłonę kabiny wynikających z nieporozumienia. Nie było też zastrzeżeń do spasowania części modelu. Wszystkie, nawet te bardzo krytyczne opinie czytamy uważnie i staramy się ocenić ich znaczenie oraz możliwość wprowadzenia w przyszłych projektach. Trudno odnieść się do wszystkich poruszonych kwestii, zwrócę uwagę na krytykowane widoczne na niektórych częściach modelu wciągi. W dużym powiększeniu makro mogą one wydawać się zbyt duże. Warto jednak, jeszcze przed biciem na alarm o przysłowiowej „zdradzie”, porównać jak wygląda to w modelach innych firm. W przypadku Hurricane 1/72 będą to Airfix i Hasegawa.

Można jeszcze bardziej ograniczyć wciągi i chcielibyśmy to zrobić. Wiąże się to jednak ze znacznie większymi nakładami finansowymi, które musiałyby przełożyć się na cenę modelu. Arma Hobby jest nadal małą, trzyosobowa firmą mieszcząca się w lokalu o powierzchni 18 m2. Nie jesteśmy korporacją, nie mamy kredytu, operujemy na bardzo małych zasobach. Staramy się pomimo to dokładać do modeli jak najwięcej wartości dodanej, w postaci dobrego opracowania merytorycznego, zadbania o spasowanie części, dodatków takich jak blaszki i maski, oraz dokumentacji do malowań opublikowanej na tym blogu. Biorąc pod uwagę nasze ograniczenia, chyba udaje się nam osiągać dobre wyniki i z każdym kolejnym modelem robić postępy.

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy osobom, które wsparły przygotowanie modelu i opracowanie artykułów o malowaniach i oznakowaniach na naszym blogu:

  • Dominik Sędziak, Grzegorz Mazurowski, Wojtek Matusiak, Robert Gretzyngier,

Dziękujemy za uwagi merytoryczne do projektu:

  • Troy Smith and Graham Boak and Britmodeller community oraz Cris na PWM,

Kolejny model Hurricane

Zestaw Hurricane Mk I w wersji ekonomicznej wchodzi właśnie do sprzedaży. Wysyłki planujemy po przerwie noworocznej, zamówienia można składać już teraz. Model wychodzi w standardzie znanym do tej pory jako Junior Set. Nazwa serii został zmieniona na Model Kit, ponieważ reprezentuje on typowy model do sklejania, zawierający części plastikowe i kalkomanie. Odpowiada to oczekiwaniom większości klientów, dla zaawansowanych modelarzy nadal oferujemy Expert Set, z blaszką i maskami.

Co dalej w Arma Hobby?

W przygotowaniu są kolejne modele. W przyszłym roku planujemy jeden model polskiej konstrukcji z 1939 i jeden model samolotu alianckiego (chodzi tu o nowe formy, nie o przepakowania starych modeli). Plany mogą ulec zmianie i będziemy teraz kierować się zasadą zapowiadania modelu niedługo przed premierą. Jak sami widzicie, terminy wypuszczenia modeli są w wielu firmach trudne do dotrzymania. Nie chcemy też oszukiwać klientów przedwczesnymi zapowiedziami dawanymi tylko po to, aby zablokować temat innym firmom.

About

Autor: Wojciech Bułhak, Modelarz, który ma szczęście pracować w swoim hobby. Nacodzień osoba szara i niepozorna. Ożywia się dyskutując o modelarstwie, teoriach spiskowych, Wielkim Księstwie Litewskim i marketingu internetowym. Współwłaściciel Arma Hobby. Skleja figurki, samoloty i broń pancerną, głównie polonika i lotnictwo morskie.

22
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
15 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
zatrasWojtek BułhakJosteinWojtek BułhakBogdan Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bogdan
Gość
Bogdan

Dzień dobry
Jamki skurczowe to pochodna procesu.Na początek niech wtryskownia sprawdzi czas chłodzenia i dozę wtrysku. W drugiej kolejności trzeba sprawdzić odpowietrzenie formy. AL emyśle , że firma wie co robi.

Generalnie kolejny dobry model choć wolałbym np LWS Mewa

zatras
Gość
zatras

Bardzo dobre spostrzeżenie i uwagi.Obawiam się jednak że ,,trzaskają” te wypraski bez ,,opamietania” i czasy skrócone do minimum ,aby dożo ,aby więcej.Sami pisali ze zapotrzebowanie jest ogromne wiec co tam czas chłodzenia 😉

Dariusz
Gość
Dariusz

Odbiegając od tematu i komentarzy poprzedników,czy planujecie w bliższej bądź dalszej przyszłości wykonanie zestawu Polskich pilotów i personelu naziemnego z akcesoriami w skali 1/72 z kampanii Polskiej 1939?

Łukasz
Gość
Łukasz

Dałoby radę udostępnić w sklepie instrukcję do wersji „junior”?

letalin
Gość
letalin

Zrobiliście świetny model, zamieszaliście w światku modelarskim i trzymam kciuki za kolejne sukcesy, ale „wciągi” trzeba wyeliminować😎
Innym polem do poprawy są chyba części przezroczyste. Nie mam jeszcze zestawu w rękach, tylko na podstawie zdjęć oceniam. Jestem pewny, że Hurricane będzie takim sukcesem rynkowym, że da to Wam w efekcie dostęp do lepszej technologii i następne nie będą tylko świetne, ale absolutnie doskonałe.

TomKzK
Gość
TomKzK

„Trudno odnieść się do wszystkich poruszonych kwestii, zwrócę uwagę na krytykowane widoczne na niektórych częściach modelu wciągi. W dużym powiększeniu makro mogą one wydawać się zbyt duże. Warto jednak, jeszcze przed biciem na alarm o przysłowiowej „zdradzie”, porównać jak wygląda to w modelach innych firm. W przypadku Hurricane 1/72 będą to Airfix i Hasegawa.”

Model Hurricane Airfix i Hasegawa nie mają jamek skurczowych. Po co to całe podsumowanie skoro autor artykułu neguje zapadnięcia plastiku w Hurricane Arma Hobby. Są zbyt duże, a nie że się wydaje.

Damian
Gość

Dobra robota Arma! Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, szczęśliwego Nowego Roku i masę pracy i dobrych modeli w 2019!

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Najlepiej w skali 1:48 🙂

Twitter

RSS Modele i okruchy…

RSS Modele Marcina