Home » Blog » Zapowiedź modelu plastikowego P.11c

This post is also available in: angielski

Dobiega końca bardzo owocny rok dla Arma Hobby. Wypuściliśmy w nim dwa modele plastikowe. Plany na kolejny rok są ambitne: podwojenie wyniku. Zobacz zapowiedź kolejnego modelu!

Zapowiedź modelu PZL P.11c w skali 1/72

Pierwszym modelem przewidzianym na rok 2018 jest model PZL P.11c w skali 1/72. Model ukaże się na początek w dwóch pudełkach: Expert Set i Junior Set. Opracowanie zestawu było nie lada wyzwaniem. Projekt dużo zyskał dzięki  doświadczeniom uzyskanym podczas opracowania modeli PZL P.7a i Fokker E.V. Staraliśmy się, aby był nie tylko wierny oryginałowi, ale także łatwy w montażu. Zadbaliśmy o odwzorowanie blachy falistej i wielu, do tej pory traktowanych po macoszemu w modelach detali, takich jak kratownica wnętrza z elementami instalacji, karabiny maszynowe, maszty antenowe i zaczepy do podnoszenia. Szczególnie cieszy nas odwzorowanie spodu przedniej części kadłuba, ze zbiornikiem paliwa, zaczepami cięgien podwozia i żaluzjami.

Model jest w trakcie uruchamiania produkcji form. Poniżej przedstawiamy 3D renderingi modelu, części plastikowych i ramek.

Renederingi 3D modelu P.11c

rendering 3D P.11c

myśliwiec puławskiego

P.11c od spodu

Model p-jedenaście

PZL P.11c

 

Detale modelu P.11c

usterzenie P.11c

wnętrze P.11c

kratownica

zbiornik P.11c

silnik P.11c

podwozie P.11c

Ramki z częściami P.11c

Arma Hobby forma {P.11c

forma jedenastki 1/72

Zobacz modele myśliwców PZL w sklepie Arma Hobby

About

Autor: Wojciech Bułhak, Modelarz, który ma szczęście pracować w swoim hobby. Nacodzień osoba szara i niepozorna. Ożywia się dyskutując o modelarstwie, teoriach spiskowych, Wielkim Księstwie Litewskim i marketingu internetowym. Współwłaściciel Arma Hobby. Skleja figurki, samoloty i broń pancerną, głównie polonika i lotnictwo morskie.

63
Dodaj komentarz

avatar
31 Comment threads
32 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
36 Comment authors
RadekJosteinJuliuszGrzegorz MazurowskiWojtek Bułhak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Juliusz
Gość
Juliusz

Bardzo ładnie, ale w następnych modelach rozważyłbym rozdzielenie silnika i jego osłony. Powinno ułatwić prace przy modelu.

Paweł1939
Gość
Paweł1939

Czy w zestawach będą malowania (kalki) oparte o wydawnictwo „Polish fighter colours 1939-1947 vol. 1”, tak jak w przypadku P.7a? Szczególnie byłbym wdzięczny za malowania ze 112, 114, 152 i 161 EM! Czekając na moje pierwsze 20 sztuk „jedenastek”, pozdrawiam wrześniowo
Paweł1939
P.S. No i jeszcze: „Ceterum censeo Carthaghem delendam esse!”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „A poza tym uważam, że powinniście zrobić P.11a!” Jak ten słynny Rzymianin, będę tak kończył każdą wypowiedź, dopóki P.11a nie ukaże się.

Ireneusz Targoń
Gość
Ireneusz Targoń

Czy gęstość i wielkość blachy falistej będzie inna niż na P.7? Wiem że w oryginale były identyczne ale na waszej P.7 moim i nie tylko moim:-) zdaniem były za delikatnie zaznaczone, podatne na uszkodzenia i zalanie farbą.

Radek C
Gość
Radek C

Eeeehh znowu 1/72 odpalcie w końcu 1/48 i nabywców przybędzie o 100%

Radek
Gość
Radek

Zgadzam się z przedmówcą w 1/48 biorę od razu , no i Iskierka w 1/48 mmmm…

Grzegorz2107
Gość
Grzegorz2107

Nie widzę na ramkach wyrzutników łusek dla wersji z 4 karabinami. Skrzydło miało też wtedy trochę inny wygląd na górnej powierzchni. Ciekawe, czy będzie inna forma z uzbrojonym skrzydłem?

Marcin
Editor

Skrzydła będą z km, będą wyrzutniki i linie na górze na stałe. Rendery całości są w ostatecznej postaci. Forma to projekt, nie wszystkie warstwy są włączone do renderu.

Jostein
Gość
Jostein

Śmigło to krok wstecz w stosunku do modeli P.7a i w dodatku nie będzie go czym zastąpić. No i ten silnik odlany wraz z osłoną karteru. Znowu krok wstecz, takiego obrzyda zafundował modelarzom Azur w swoim nieudanym zestawie.

Grzegorz2107
Gość
Grzegorz2107

Jostein, śmigło z niechcianym technologicznym „dodatkiem” to problem, który każdy modelarz ogarnie. Problem śmigła w P.7 jest natomiast trudniejszy do ogarnięcia dla tych, którzy mają np. 10 lat i będzie to ich pierwszy model w życiu. Ja popieram proste, idiotooporne zestawy, które będą popularyzować sklejactwo. Mam nadzieję, że dobrze rozumiem ideę przyświecającą projektom AH: Dobra baza do ewentualnej waloryzacji przez modelarzy redukcyjnych, bo bryła ma być możliwie doskonała, a jednocześnie dobrze wyglądający model prosto z pudła, złożony z niewielu części, pasujący też niedoświadczonym. Taki, który ma szansę być złożony w jeden wieczór przez małolata.

Jostein
Gość
Jostein

Aha, to zbędny klocek przy kołpaku ogarnie każdy modelarz, a 10-latek dwóch łopat w przygotowane otwory nie wklei? Ale z klockiem sobie poradzi? Taaak.
Nie ma, powtarzam, nie ma tych waloryzacji, odkąd ArmaHobby przestało robić żywice, więc nie będzie czym zastąpić idiotycznych i niepotrzebnych wad tego modelu. A znając „finezję” wykonania modeli przez ArmaHobby, szczególnie P.7a, to z całą pewnością będą bardzo potrzebne.

Grzegorz2107
Gość
Grzegorz2107

Klocek nastolatkowi raczej nie wadzi:) On tego nie zauważy, albo uzna że tak ma być. Zapomniałeś jak sam kleiłeś modele w tym wieku? Natomiast przyklejenie równo w zasadzie na styk dwóch łopat do kołpaka może być już dla młodziaka wyzwaniem. Modele mają kleić również ci niezbyt utalentowani manualnie. Zgranie łopat śmigła w dwóch płaszczyznach to może przerastać fantazję dzieciaka. W efekcie lepiej mieć „klocek” niż zwichrowane śmigło.

RAV
Gość

AH „odkryło” już możliwość dodawania szablonów jako dodatkowych części (szablon podwozia w Fokkerze). Może więc dodać szablon śmigła, taki jak w śmigłach QuickBoosta, i robić oddzielne łopaty bez zbędnych klocków.

talex0
Gość
talex0

PZL P-11c ekstra, ale … 11-ek w wersji c jest trochę na rynku, lepszych czy gorszych. P-11a to tylko dwa modele, obydwa niezbyt oddające oryginały – PZW Siedlce i vacu JMK. Bardziej bym się ucieszył z wersji „a” i szczrze mówiąc na nią właśnie liczyłem. Mam nadzieję jednak, że nie każecie na nią czekać za długo. P-11c oczywiście kupię z radością. Poczekam jednak na wydanie Delux set.
Przy okazji życzę całej ekipie armahobby oraz wszystkim kolegom modelarzom wspaniałego 2018 roku, obfitującego w nowe długo wyczekiwane modele – może Sum, Mewa, …. ???

SnaQ
Gość
SnaQ

Nareszcie dzielony płat, więc spodziewam się, że problem jamek skurczowych zostanie zażegnany. Widać, że uczycie się na błędach. Kibicuję, choć to nie moja skala. Przydałyby się jeszcze kanały wlewowe przesunięte na klejone powierzchnie.

Lukas
Gość
Lukas

Decydując się na wydanie jedenastki bierzecie na siebie sporą odpowiedzialność. Bo to jest jeden z tych samolotów który zasługuje na idealny model. Mam nadzieję że oprócz zgodności merytorycznej o którą jestem spokojny, model nie będzie wymagał takiej obróbki elementów jak siódemka oraz że wyciągniecie wnioski z poprzednich modeli i np. miejsca wlewów nie będą wypadały w miejscu delikatnej faktury blachy falistej. Trzymam kciuki za to żebyśmy otrzymali naprawdę wspaniały model, w końcu czekaliśmy na to tyle lat!

arhtus
Gość
arhtus

No nareszcie!!! 😀
Mam tylko nadzieję, że będzie lepiej niż z 7, choć w jej przypadku nie rozumiem tych uwag odnośnie nadlewek czy jakiś tam delikatnych śladów po frezowaniu formy, bo to wszystko się da załatwić małą obróbką papierem ściernym, przecież to modelarstwo 😀 Moim zdaniem bolączką 7 jest słaba „ostrość” linii podziału i jakieś wypukłości na ich krawędziach, ale coś czego nie potrafię póki co wybaczyć (bo nie mam pomysłu jak to poprawić) to to co się dzieje z blachą falistą i liniami podziału na górnym centropłacie. Żłobienia blachy jakoś tak zanikają w połowie jakiegoś panelu blachy, ani to się jakoś zgrywa z panelami blachy, ani z rysunkiem podziału tychże blach, tak jakby żebro blachy kolidowało z linią podziału blachy i w pewnym miejscu tak po prostu znika w połowie, to jest moim zdaniem największy mankament tego zestawu i mam nadzieję, że 11 będzie w tej kwestii lepiej zaprojektowana, choć i tak pewnie kupię i to nie jedną 😉

Taki jeden
Gość
Taki jeden

„nie rozumiem tych uwag odnośnie nadlewek czy jakiś tam delikatnych śladów po frezowaniu formy, bo to wszystko się da załatwić małą obróbką papierem ściernym, przecież to modelarstwo” Można też sprzedawać bloki tworzywa razem z kawałkiem papieru ściernego, przecież to też modelarstwo i ludzie z takiego czegoś potrafią cuda zrobić. Tyle że mamy rok 2017, więc najzwyczajniej w świecie nie wypada wydawać gniotów jakościowych z nadlewkami większymi, niż miały radzieckie modele ze starych zaniedbanych form Froga. Nie wypada też wydawać gniotów z zapadlinami i tłumaczyć, że to pracująca sklejka, a tak w ogóle to każdy ma szpachlówkę i papier ścierny. Modele AH kosztują tyle samo, co modele Special Hobby. Problem w tym, że różnica jakościowa między jednymi i drugimi jest do opisania tylko jednym słowem – przepaść. Kto nie wierzy, niech sobie weźmie model myśliwca Vampire, niedawno przepakowywany przez Revella. Wielkość samolotu porównywalna, ale porównywanie jakości byłoby obrazą dla Special Hobby. Jeszcze większa przepaść jest w stosunku do modeli IBG, które nie tylko są dużo lepsze jakościowo, ale też o wiele tańsze. W efekcie Karasie mogę wyciągnąć z pudełka i zrobić, w przypadku P.7 mam wycinankę, a w przypadku Fokkera muszę na biurku otworzyć samochodowy warsztat lakierniczy. Jako (coraz bardziej były)… Czytaj więcej »

Jaro
Gość
Jaro

„I tak oto AH zablokuje temat modeli P.11 niczym pies ogrodnika – nie wyprodukuje wersji używanych w Rumunii, a żaden producent nie będzie robił tylko tych wersji.”
Przepraszam, ale tym stwierdzeniem to już przesadziłeś.
Po pierwsze – poszukaj sobie definicji co oznacza powiedzenie – pies ogrodnika.
Po drugie – skąd wiesz, że nie wyprodukuje wersji używanych w Rumunii?.
Po trzecie – skąd wiesz, że żaden producent….?
Jesteś jasnowidzem czy może pochodzisz z przyszłości?;)

Ps. trochę modeli Special Hobby przez mój warsztat przeszło, daleko mi do zachwycania się ich jakością, a już ze spasowaniem to jest dopiero różnie.
Pps. A po ilu latach istnienia na rynku ten cały Special Hobby doszedł do tej obecnej idealności – 2 lata?, 5 lat? 10 lat? 15 lat? a może dłużej?

Jostein
Gość
Jostein

Skąd Kolega Taki Jeden wie, że nie zrobią wersji „f”? A może stąd, że to nie IBG, które stosuje z powodzeniem formy suwakowe, pozwalające na pewne modyfikacje ramek wtryskowych. Może też stąd, ze Arma Hobby upycha wszystko w jedną ramkę, co z założenia uniemożliwia wprowadzenie do produkcji innych wariantów, co innym firmom umożliwia stosowanie przez nie małych ramek, zawierających części typowe dla konkretne wersji, podwersji, itp.

Jaro
Gość
Jaro

„Skąd Kolega Taki Jeden wie, że nie zrobią wersji “f”? A może stąd, że to nie IBG, które stosuje z powodzeniem formy suwakowe, pozwalające na pewne modyfikacje ramek wtryskowych. ”

A tworzenie nowych form wyklucza wykorzystanie starych renderów, ich modyfikacje i stworzenie nowej ramki??;)[pytanie retoryczne, bo przecież jedno drugiego nie wyklucza]
Przytoczone Special Hobby często wypuszcza różne wersje tego samego modelu, dodając do niego, a to elementy żywiczne, a to nowe ramki.
ps. planów wydawniczych AH nie znam. Jeśli są jacyś modelarze zainteresowani innymi wersjami – polecam po prostu zapytać u źródła(lepsze to niż domysły).

Paweł1939
Gość
Paweł1939

No, teraz to rozumiem, a już się bałem, po tym Fokkerze, że będzie Spitfire, albo Mustang… Na początek biorę 20 (dwadzieścia) sztuk. Pan Wojtek wie, że ja nie żartuję. „Siódemek” mam już 22 egz., z czego 8 już prawie gotowych. Tylko jedna gorąca prośba: musicie zrobić też P.11a, po prostu musicie! Jak nie Wy, to kto, jak nie teraz, to kiedy?! Pozdrawiam wrześniowo
Paweł1939
P.S. A narzekający koledzy od 1/48 raczą pamiętać, że mieli już swoje lepsze czasy dzięki konkurencyjnej firmie na literę „M”. Może nie są to modele idealne, ale jednak coś polskiego i nowego było, a my, od „72-ki”, przez ponad 30 lat nie mieliśmy NIC!!!

skusz
Gość
skusz

No nareszcie. BRAWO! BRAWO! i jeszcze raz BRAWO! Długo, bardzo długo oczekiwany nasz polski Gral.
Mam Wasze wszystkie, (no prawie wszystkie, bez F3F-1) modele i wszystkie były bardzo OK. Tak trzymać. Może jednak o jakichś dodatkach żywicznych pomyślicie?

Przemysław Litewka
Gość
Przemysław Litewka

Właśnie oderwałem się od budowy Fokkera. To świetny model, owszem troszkę pracy z papierem ściernym i pilnikiem, ale w końcu nawet Wingnutsy maja nadlewki! Informacja o P-11c to bardzo dobra informacja. Na podstawie moich doświadczeń z Arma Hobby uważam, że to będzie na pewno najlepszy model tego samolotu w 1/72. Tak trzymać, a tymi, którzy chcą w zestawie modelu do sklejania mieć klocki Lego się nie przejmujcie! 🙂

AZ
Gość

Oczywiście, nie ma co się przejmować, w końcu tzw. frajdolarze to tylko 99% kupujących zabawki politechniczne. Panowie Litewka, Nita i im podobni na pewno wykupią całą produkcję na pniu!

Gryfik
Gość
Gryfik

pięknie czekam na kolejne posty z szczegółami, a szczególnie z wersjami malowań

Karol
Gość
Karol

Fajnie, że idziecie w skali, która jest obecnie zaniedbana a przecież nadal ciesząca się dużą popularnością. Mam nadzieję, że każdy kolejny projekt będzie coraz lepszy. Powodzenia!!

Edmund Nita
Gość
Edmund Nita

Do wszystkich narzekających malkontentów. Jeżeli chcecie elementy bez nadlewek,chcecie by się idealnie składały,żeby nie trzeba było używać szpachli, pilników, papieru ściernego i wszelkich innych akcesoriów i jeszcze żebyście nie musieli w dodatku malować, to se kupcie klocki LEGO.I se składajcie, a budowę modeli z dostępnych zestawów zostawcie modelarzom.
Zrobiłem Karasia, P-7 i Fokker czekają w kolejce, a P-11 kupię, gdy będzie dostępny – bez względu na to, czy śmigiełko będzie z „klockiem”, czy bez.
Arma Hobby tak trzymać…???

Taki jeden
Gość
Taki jeden

„Zrobiłem Karasia”

Tyle że Karaś to produkt IBG Models.

A ten moralizatorski wywód o nadlewkach, szpachli i pilnikach jest dość zabawny, bo trąci podejściem rodem z PRL. Tyle że PRL dokonał żywota równo 29 lat temu, teraz mamy rynek konkurencyjny. Modelarze nie muszą kupować Lego, mogą kupić zestawy Eduarda, Fine Molds, Hasegawy, IBG, ICM, Special Hobby i dziesiątek innych firm, które starają się dostarczyć produkt pasujący do siebie bez kilogramów szpachli i metrów kwadratowych papieru ściernego.

Żadna firma modelarska nie wyżyje ze sprzedawania modeli miłośnikom szpachlowania i piłowania. Firmy modelarskie żyją dzięki magazynierom kupującym modele do szafy oraz dzięki tym wszystkim, którzy chcą sobie coś zrobić w weekend, bez stresowania się niedoróbkami technicznymi. Miłośnicy szpachli i pilników w rachunku finansowym się nie liczą, niezależnie od tego jak bardzo uważają się za koronę gatunku.

Grzegorz2107
Gość
Grzegorz2107

Tyle, że Karaś IBG ma taki sam klocek przy kołpaku jak ten P.11c na randerach:)

Jostein
Gość
Jostein

Idzie zaś o to, że w P.7a ArmaHobby zastosowało rozwiązanie, w którym tego klocka nie było w ogóle, po czym w P.11 cofnęło się w rozwoju. Dotyczy to też makiet silników.

Grzegorz2107
Gość
Grzegorz2107

Masz swój pogląd co jest rozwojem, a co wstecznictwem. Z mojego punktu widzenia osobne łopaty śmigła w P.7 to był słaby pomysł. Coś co gryzło się z resztą projektu, który w moim przekonaniu powinien być „przyjazny” dla sklejaczy. RAV słusznie sugerował, że dołączenie szablonu montażowego byłoby rozwiązaniem, ale wtedy mamy 4 części na śmigło. Równie dobrze można wówczas zaprojektować dzielony kołpak i mamy 3 części i brak klocka. To jest najbardziej optymalna opcja, a nie oddzielne łopaty i lity kołpak.

Jostein
Gość
Jostein

Oczywiście, że mam. A rozwiązanie, które zmusza mnie do niepotrzebnego piłowania i szlifowania JEST gorsze od tego, w którym nie jest to konieczne.

lubeklubek
Gość
lubeklubek

Wszystko w 1/72 kiedy w 1/48.

Karol
Gość
Karol

Oby nigdy.

ktos
Gość
ktos

a może LWS Zubr, kto go wreszcie zrobi ?

Marek Walkowiak
Gość
Marek Walkowiak

Brawo ! Super ! Tak trzymać ! Po dziesięcioleciach głodu , 2017 rok to ” klęska urodzaju „. Łykam Wasze modele jak młody rekin i tak zostanie . Pozdrowienia i samych takich klimatów w 2018 r. Niech żyje 1/72 !

letalin
Gość
letalin

Piękne zakończenie roku! Skala królewska i filozofia prostych zestawów, a tym samym relatywnie tanich i łatwych w montażu jak najbardziej mi odpowiada!

Voltan
Gość
Voltan

Po latach oczekiwań, miesiącach domysłów nareszcie jest! Kibicuję, cierpliwie czekam, trzymam kciuki i życzę szczęśliwego Nowego Roku.

Dalszego rozwoju i kolejnych modeli o których marzymy!

awiatik
Gość

Byłem pewien że właśnie będzie to jedenastka. I błagam abyście się nie spieszyli i popracujcie nad szczelnością formy oraz, nad wykończeniem powierzchni-w siódemce na kadłubie widać ślady frezu. Bo ten model wymaga tego, tak długo wyczekiwany.
Panowie trzymam kciuki i życzę wszystkiego najlepszego w 2018 roku.

MacGregor
Gość
MacGregor

No nareszcie!!! Oto spełnia się moje marzenie. Po P-7a nareszcie P-11c! Chwała WAM za ten model!

RAV
Gość

Śmigło z „klockiem” pod łopatą, jak w Karasiach IBG. Do Karasi mam Wasze żywiczne śmigła, a do „Jedenastki” skąd wezmę, jak już nie robicie żywic? Nie mogliście zrobić śmigła tak jak w „Siódemce”?

Sławek
Gość
Sławek

Super !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czekam z niecierpliwością . To dopiero będzie jedenastka

BORYS
Gość
BORYS

Szkoda, że wszystko w 72 i nic w 48. Jestem zawiedziony , bardzo zawiedziony ,że wyraźnie odpuszczacie modele w skali 1/48. Wiązałem duże nadzieje z modelami Waszej Firmy w tej jedynie słusznej skali. Szkoda ,idziecie w kierunku modeli w 72. Pewnie przestanę być Waszym klientem 🙁

paziu
Gość
paziu

to przestań

Grzesiek
Gość
Grzesiek

Bardzo fajna zapowiedź na nowy rok. Czy planujecie też wersję P.11a?

Cyx
Gość
Cyx

Go Go 1/32 albo 1/35 😉

Dariusz Pokorski
Gość
Dariusz Pokorski

Rewelacja !!!
Mając na uwadze dotychczasowe Wasze modele to można powiedzieć, że w końcu doczekaliśmy się P.11c w 1/72 z prawdziwego zdarzenia. Brawo!! Czekam z niecierpliwością na premierę.

Jostein
Gość
Jostein

P.11 w trzech odmianach zapowiedziało IBG. Patrząc przez pryzmat ich modeli, które już są na rynku, to dopiero będą „jedenastki”!

TomKzK
Gość
TomKzK

A czy punkty łączenia części z ramką znowu wypadają w liniach podziału, jak to było w PZL-7 waszym?

Xychu
Gość
Xychu

No cóż, fajnie że jedenastkę zrobiliście. Ten samolot wybitnie zasługuje na dobry model.
Ja jednak czekam na coś w mojej skali 1:48 … Może moglibyście chociaż raz do roku w tej skali model wypuścić ? Np PZL-50

Twitter

RSS Modele i okruchy…

RSS Modele Marcina