Nasz Przyjaciel Mark Attrill, emerytowany Wing Commander RAF, obecnie nauczyciel akademicki na Baltic Defence College w estońskim Tartu, ale także autor wielu książek lotniczych i zapalony modelarz, przesłał nam opowieść o swoim niezwykłym projekcie modelarskim, zilustrowaną zdjęciami.

Zapraszamy do lektury i oglądania!

Mark Attrill napisał nam:

Odbywające się 31 października doroczne sympozjum Baltic History Conference organizowane przez Baltic Defence College w Tartu w Estonii było idealną okazją do ukończenia wspólnego projektu, nad którym starszy sierżant Alvydas Tamosiunas (Litewskie Siły Powietrzne) i ja pracowaliśmy przez 8 miesięcy. Projekt obejmował „przemodelowanie” jednego z moich nieużywanych już uniformów RAF No 1 w celu odtworzenia munduru, który nosił porucznik Romualdas Marcinkus, jedyny Litwin służący w Królewskich Siłach Powietrznych podczas II wojny światowej.

Litwin w RAFie

Po służbie w przedwojennych Litewskich Siłach Powietrznych Marcinkus na krótko trafił do lotnictwa francuskiego, po czym uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpił do RAF-u i latał jako nocny pilot myśliwski w 1. Dywizjonie (Myśliwskim) na Hawker Hurricane IIC. W roku 1941 odniósł dwa zwycięstwa, ale 12 lutego 1942 r. sam został zestrzelony nad kanałem La Manche podczas niefortunnej próby wsparcia ataków na pancernik Scharnhorst i jego eskortę podczas tzw. Channel Dash.

Zestrzelony Hurricane Mk IIC BD949 Romualdasa Marcinkusa

„Wielka Ucieczka”

Marcinkus trafił do niewoli i został wysłany do niesławnego Stalagu Luft III w Żaganiu, którego historia została opowiedziana w znanym filmie z lat ’60 zatytułowanym „Wielka ucieczka”. Romualdasa powołano w obozie do komitetu ucieczkowego ze względu na jego biegłą znajomość języka niemieckiego i fotograficzną pamięć – zdobył on dostęp do niemieckich i polskich kolejowych rozkładów jazdy i zapamiętał je, aby pomóc innym uciekinierom. Był w pierwszej grupie, która uciekła 25 marca 1944 r. Marcinkusowi i trzem kolegom udało się dotrzeć aż do Poznania, zanim zostali schwytani 28 marca 1944 roku. Wszyscy zostali straceni następnego dnia na osobisty rozkaz Adolfa Hitlera.

Upamiętnienie Romualdasa Marcinkusa

Dlatego z wielką przyjemnością zgodziłem się na zmodyfikowanie mojego (obecnie już nieużywanego) munduru służbowego (No 1 RAF Uniform) i czapki SD, tak, aby odzwierciedlić umundurowanie noszone przez Flt Lt Marcinkusa w 1942 roku.

Mundur ten, wraz z własnoręcznie zbudowanym przeze mnie modelem jego Hawkera Hurricane IIC z zestawu Arma Hobby w skali 1:48 przekazałem Dr Laimie Buceviciute z Litewskiego Muzeum Wojskowego w kulminacyjnym momencie pierwszego dnia Baltic History Conference, jako symbol bliskich więzi między naszymi siłami powietrznymi, które trwają do dziś w ramach trwającej misji NATO Baltic Air Policing.

Romualdas Marcinkus – zdjęcie przedwojenne

Galeria modelu

Przekazany przez Marka Attrilla Litewskiemu Muzeum Wojny model myśliwca Romualdasa Marcinkusa Hawker Hurricane Mk IIC BD949 oznaczony kodem dywizjonowym JX-J wykonany został z zestawu Arma Hobby w skali 1/48.

Model Marka Attrilla na pewno Wam coś przypomina. To dlatego, że jest bardzo podobny do boxartowego samolotu modelu Arma Hobby, pochodzącego z tej samej jednostki, 1. Dywizjonu RAF, na którym latał słynny czeski as Karel Kuttelwascher. Właśnie zdjęcie samolotu Romualdasa Marcinkusa pozwoliło nam zrekonstruować ostateczny wygląd myśliwca Kuttelwaschera.

Więcej o Romualdasie Marcinkusie

Więcej o Romualdasie Marcinkusie możesz przeczytać na Wikipedii:

Zobacz także:

Najskuteczniejszy nocny pilot Hurricane – Karel Kuttelwascher

Website |  + posts

Wirtualny redaktor, wydawca gościnnych artykułów w serwisie armahobbynews. Kiedy autorzy bloga zasypiają, w ciszy pracuje nad poprawą jakości materiałów dostępnych na tej na stronie.

This post is also available in: English