Duże, jednolite powierzchnie płyty lotniskowej aż proszą się o zabawę z malowaniem i testowanie różnych metod weatheringu. Płytka z lotniskiem w skali 1/72 stanowi doskonałą okazję do wypróbowania technik malarskich, które sprawią, że będzie wyglądać ciekawie i doskonale wyeksponuje nasz model.

W tym artykule pokażę, jak w kilku prostych krokach stworzyć realistyczną podstawę dioramy alianckiego lotniska z czasów Drugiej Wojny Światowej.

Najskuteczniejsi piloci 357. FG – (od lewej) Richard Peterson, Leonard 'Kit’ Carson, John England i Clarence 'Bud’ Anderson na lotnisku pokrytym panelami PSP

PSP Airfield – podstawka pod dioramę w skali 1/72

 

Podstawka w skali 1/72 PSP Airfield Arma Hobby wykonana jest technologią wtryskową z polistyrenu – tak samo jak modele do sklejania. Wyrazista, pełna detalu faktura wiernie odtwarza powierzchnię lotniska wykonanego z paneli PSP („Marston Mat”) i ułatwia malowanie oraz „brudzenie”.

Wymiary 152×152 mm pozwalają na jej użycie z myśliwcami i mniejszymi bombowcami z okresu II wojny światowej – czyli takimi samolotami, jakie operowały z lotnisk utwardzanych panelami PSP.

Malowanie i brudzenie

Foto 1
Na początek gruntujemy podstawkę po wcześniejszym przemyciu jej alkoholem IPA lub wodą z detergentem. Zapewni to dobrą przyczepność farby i zapobiegnie odpryskom podczas kolejnych etapów malowania.

Foto 2 i 3
Zaczynamy różnicowanie paneli. Najpierw nakładamy rdzawy podkład AK-Interactive, a następnie kolor piaskowy. Do wyodrębnienia poszczególnych paneli świetnie sprawdzi się kartonik z opakowań – warto mieć ich kilka na taką okazję.

Foto 4
Nakładamy pierwszą, przejrzystą warstwę Olive Drab (Lifecolor) na podkład wykonany z lakieru do włosów.

Wrześniowe nowości – podstawki pod modele i Wildcat „Torch”. Promocyjna przedsprzedaż

Foto 5 i 6
Po zdrapaniu warstwy Olive Drab za pomocą wody i narzędzi, pokrywamy powierzchnię maskolem Ammo MiG przy użyciu gąbki. Jeśli maskol jest gęsty, plamy będą mniej subtelne. Świeży, płynny maskol pozwala na tworzenie bardziej precyzyjnych wzorów. Po jego wyschnięciu nakładamy ponownie cienką warstwę Olive Drab.

Foto 7
Po usunięciu maskolu uzyskujemy powierzchnię lotniska z nieregularnymi odbarwieniami, dodającymi autentyczności. Ale to dopiero początek.

Foto 8
Model został przemyty czarnym washem Tamiya i jest gotowy do nałożenia pigmentów.

Foto 9
Po nałożeniu pigmentu w szczelinach i na krawędziach płyt usuwamy nadmiar przy pomocy patyczków higienicznych. Następnie utrwalamy całość alkoholem IPA (można także użyć pigment fixera, white spirit lub innego rozcieńczalnika).

Foto 10
Na zdjęciu widoczne jest zróżnicowanie „zakurzenia modelu”. Jednorodne stosowanie weatheringu na całej powierzchni to częsty błąd modelarzy. Zróżnicowanie poziomu zużycia lub zabrudzenia dodaje dioramie autentyzmu i dynamiki.

Foto 11
Na tym etapie dodatkowo różnicujemy panele przy użyciu rdzawego Tensocromu z palety Lifecolor, co nadaje całości realistycznego efektu.

Foto 12
Dodatkowe różnicowanie paneli wykonujemy techniką „suchego pędzla” z wykorzystaniem stalowej farby. Aby podkreślić krawędzie, stosuję kartonik z wyciętym narożnikiem. Nie nakładamy farby na cały panel, tak aby wygładały, jakby były odrapane do stali w naturalny, nieregularny sposób.

W zbliżeniu

Przyjrzyjmy się jeszcze zbliżeniom gotowej podstawki. Dzięki zastosowaniu kilku dość prostych technik modelarskich udało się uzyskać różnorodny i realistyczny efekt.

 

…i z modelem!

Na podstawce umieściliśmy model Mustanga autorstwa Marcina Ciepierskiego – zobaczcie jak się tam prezentuje!

Podstawka pod model 1/72 PSP Airfield

Do każdej podstawki dodajemy link do bezpłatnych plików do samodzielnego wydrukowania na drukarce 3D z uniwersalnym wyposażeniem lotniska: gaśnicą, skrzynkami z narzędziami, beczkami na paliwo, brytyjskimi kanistrami „flimsy” i klinami pod koła, drewnianym kozłem. Wyobraźni modelarza pozostawiamy dalsze uzupełnienia niewielkiej dioramy.

Przedsprzedaż w promocyjnych zestawach

Od dziś do końca września proponujemy w przedsprzedaży zestawy promocyjne obejmujące najnowsze modele z rabatami, w dobrych cenach: podstawki 1/72 PSP Airfield i USN/RN Escort Carrier Deck oraz model Wildcata „Operation Torch”. Podstawki można kupować także osobno oraz w zestawach z innymi, pasującymi do nich modelami.

This post is also available in: English