Kończy się rok 2021 i przyszedł czas na podsumowanie. Tak jak chyba w większości dziedzin, także w naszych planach pandemia mocno namieszała. Zobaczmy co się udało i co możemy przewidzieć na kolejny rok.
Per aspera ad astra – model Mustanga
Z modelem Mustanga przesadziliśmy. Model ma po prostu za dużo pod-wariantów dostępnych prosto z pudełka, stąd dużo części i oczywiście skomplikowana instrukcja. Chcieliśmy dać w jednym zestawie możliwie wszystkie opcje, które pozwoliłyby Wam na wykonanie dowolnej wersji pasującej do posiadanych przez Was kalkomanii. Zestaw P-51 B/C Mustang™ Expert Set ma standardowe komplety oznaczeń przynależności państwowej, amerykańskich i brytyjskich. Potrzeba tylko numerów, kodów i godełek aby wykonać dowolnego garbatego Mustanga z Merlinem!
Trochę obaw budził podział części ogonowej. Koniecznie chciałem aby była dostępna także wersja z płetwą przed statecznikiem pionowym. Szczęśliwie wykonanie otworu na płetwę jest szybkie i proste kiedy podcina się od wewnątrz nowym ostrzem prowadzonym równolegle do płaszczyzny kadłuba. Podobnie łatwe jest wykonanie otworu na radionamiernik i dla kamer fotograficznych.
Jak zauważyliście, model zawiera inny typ masek niż do tej pory. Niestety japoński papier do maskowania, tzw. „kabuki”, nie był dla nas dostępny i musieliśmy użyć zamiennika. Wrócimy do poprzedniego materiału, jak tylko będzie to możliwe. Na blaszki do modelu też musieliśmy dłużej poczekać, poczta w listopadzie potrzebowała czterech tygodni aby dostarczyć je z Czech.
Samo wypuszczenie modelu to swoisty cud. Pomimo ciągłych przerw, kwarantann i zmiany wykonawców w trakcie trwania procesu produkcyjnego, udało się go wypuścić przed końcem roku. Model trafił na rynek przed Świętami i dzięki Wam stał się ogromnym sukcesem. Gorąco dziękujemy za Wasze komentarze, recenzje, krytykę, tę konstruktywną i nie tylko. Sprawiliście, że model stał się popularny, przekonaliście znaczną rzeszę modelarzy do przedświątecznego zakupu.
Często pytaliście o ramki plastikowe, tzw. „overtrees”: dlaczego nie było ich w sprzedaży podczas premiery? Decyzja został podjęta wtedy, kiedy nie było jeszcze pewności, czy model w ogóle pojawi się przed końcem roku. Zapytaliśmy Michała, szefa wysyłek, czy wysłanie modeli do modelarzy przed Świętami będzie w ogóle możliwe. Odpowiedział od razu, że „może się udać jak nie będzie overtreesów”. Dodatkowe ramki to bardzo duża komplikacja przy masowym pakowaniu, a bez sprawnego pakowania nie ma szybkiej wysyłki. Potwierdziło się to przy niedawnym pakowaniu bardzo popularnego modelu FM-1/FM-2 Wildcat™ Deluxe Set. Dodatkowa osoba zatrudniona do pakowania pomyliła wypraski i w kilkudziesięciu pudełkach umieściła po dwie ramki od FM-1, bez ramek FM-2 (brakujące wypraski dosyłamy gratis, zobacz link).
Dlatego overtreesy będą dostępne, ale w spokojniejszym czasie, mamy nadzieję że uda się to przy wypuszczeniu Mustanga™ Mk III (zobacz zapowiedź dalej).
Plany wydawnicze 2021
Trudno jest odpowiedzialnie zapowiedzieć nowe modele na kolejny rok. Nadal nie mamy pewności, jakie będą możliwości pracy w narzędziowni i jakie ograniczenia narzuci nam sytuacja epidemiologiczna. Jak już pisałem, mamy w toku kilka projektów. Jeżeli pójdą dobrze, będziemy mieli dla Was niespodziankę. Dzisiaj nic nie zapowiem, nie chcę siać zamieszania, kiedy nic nie jest pewne.
Potwierdzam natomiast kontynuację dotychczasowych projektów i nadzieję na wypuszczenie w 2022 roku następujących modeli:
- Hurricane Mk IIc w skali 1/48 w pierwszej połowie roku
- Grumman F4F-3 Wildcat™ i P-51 D/K Mustang™ w skali 1/72 w drugiej połowie roku.
W 1/72 w styczniu ukaże się F4F-4 Wildcat™ Model Kit. W lutym P-51 C Mustang™ Mk III Model Kit. W kwietniu F-6 C Mustang™ a w czerwcu P-51 B/C Mustang™ Model Kit. Planowane są także kolejne pudełka Hurricane Mk II. Na początek Front Wschodni oraz wersja Mk IIa – to też 1/72.
See also:
- Model P-51 B/C Mustang™ Expert Set w sklepie Arma Hobby link
Wszystko co chcecie wiedzieć o Mustangu z Arma Hobby i nie boicie się pytać
Instrukcja montażu modelu #70038 P-51 B/C Mustang™ Expert Set
Modelarz, który ma szczęście pracować w swoim hobby. Na co dzień osoba szara i niepozorna. Ożywia się dyskutując o modelarstwie, teoriach spiskowych, Wielkim Księstwie Litewskim i marketingu internetowym. Współwłaściciel Arma Hobby. Skleja figurki, samoloty i broń pancerną, głównie polonika i lotnictwo morskie.
This post is also available in: English
Gdzie jest zapowiedź P-51D?
Przecież jest:
„Grumman F4F-3 Wildcat™ i P-51 D/K Mustang™ w skali 1/72 w drugiej połowie roku.”
Błagam zróbcie coś polskiego w 1:35.
Bida w tym temacie, a zapotrzebowanie duże.
Popatrzcie na forach ilu pancerniaków w 1:35 morduje się aby na ich dioramach było cokolwiek w tej skali.
Pewne ruchy robi Miniart i Bronco oraz ostatnio Border model.
Jest luka na rynku.
Przypomnijcie sobie jak było ze skalą 1:48.
Niecałe 20 lat temu nikt o takiej skali nie słyszał.
To czekamy na P-51 B/C w 48 !!! Myślę że podobny ruch jak z Hurricane to dobry pomysł, bo dobrego Mustanga wczesnego na rynku w skali 1:48 po prostu brak
Czy przewidujecie, w którejś z edycji Kucyka malowanie FZ143 WC-B z dwoma pięknymi paniami – Donna la Gipsy i „dziewczyną na bombie”?
Niestety na razie nie kupiłem. Czekam na Experta PAF. Mam tylko stare kalki Techmoda, które zepsuły mi już dwa modele.Życzę na Nowy Rok całej ekipie zdrowia, wytrwałości i cierpliwości na złośliwe komentarze.
Droga Mustanga jest dobrą drogą, nie schodzicie z niej. To co daliście na ramkach aż się prosi o kilka pudełek w wersji Expert.