Kiedy zobaczyłem części modelu Jaka-1b i przekonałem się, że jakość powierzchni jest odpowiednia, nie miałem już odwrotu. Musiałem zrobić Jaka w naturalnym kolorze materiałów!Model został wykonany w konwencji SF – w naturze samolot był malowany jeszcze przed montażem podzespołów. Pełny opis malowania i więcej zdjęć znajdziesz na moim blogu link
Inspiracją poza samym modelem i tym co udało się odtworzyć na jego powierzchni, były prace innych modelarzy, którzy prezentowali maszyny tak jak wydaje się, że wyglądają w trakcie produkcji. Przykładem takiego modelu niechaj będzie ten IŁ-2 Ricardo Rodrigueza. Efekt sklejki, metalu i płótna robi fantastyczne wrażenie, dlatego też zacząłem szukać „kwitów” na wygląd Jaka w fabryce. Podstawowym problemem było ustalenie jak wyglądał podział na panele sklejki na powierzchni skrzydeł. Jedynym źródłem jakie znalazłem były zdjęcia z restauracji Jaka na stronie firmy Hawker Restorations Ltd. Układ linii podziału sklejki dopasowywałem do układu żeber i dźwigarów z rysunku fabrycznego. Dlaczego więc stwierdziłem że moja interpretacja należy bardziej do fikcji niż faktu. Ze zdjęć wynika, że każdy element sklejkowy przed zmontowaniem w całość, jest impregnowany/gruntowany lakierem w kolorze czerwono brązowym. Praktycznie nie ma szans żeby zobaczyć w fabryce cały złożony samolot gotowy do lotu z wszystkimi materiałami, z których jest zrobiony, w swoim naturalnym kolorze. Dlatego proszę traktować ten model jako wizję modelarską, która niewątpliwie jest atrakcyjna ale jednak fikcyjna.
Może Cię jeszcze zainteresować:
Modele Jak-1b w sklepie Arma Hobby
Filantrop, mąż stanu i mecenas sztuki. Robi wszystko, aby polskie modelarstwo rozwijało się jak najszybciej. Współtwórca marki Arma Hobby. Zaprojektował modele: TS-11 Iskra, PZL P.7a, Fokker E.V, PZL P.11c, Hawker Hurricane, Jak-1b,FM-2 Wildcat, P-51 B/C Mustang i 1/48 Hurricane.
This post is also available in: English