Home » Modele Arma Hobby » Kalkomanie PZL P.7a Deluxe Set

This post is also available in: angielski

Kalkomanie do modelu P.7a to swoista wisienka na torcie. Bez nich model nie ma wyrazu. W przypadku kalkomanii do modelu o tak drobnej rzeźbie powierzchni skrzydeł i stateczników jakość kalkomanii musi być najwyższa. Zobacz jak zmierzyliśmy się z tym wyzwaniem w modelu P.7a Deluxe set.

kalkomanie PZL P.7a

Chcieliśmy aby ta kalkomania w tym właśnie modelu była najwyższej możliwej jakości. Dlatego zamówiliśmy druk u światowego lidera branży druku kalkomanii – we włoskiej firmie Cartograf.

Kalkomania PZL P.7a logo Szomański

Otrzymane kalkomanie przerosły nasze oczekiwanie. Doskonale wyszły loga firmy Szomański, o mniej niż milimetrowej średnicy! Zobacz zdjęcia oryginalnego logo.

PZL P.7a decals 1/72

Kalkomanie PZL P.7a skala 1/72

kalkomania PZL P.7a nie Techmod

Kalkomania bardzo dobrze nakłada się na blachę żłobkowaną modelu. Na dolnych powierzchniach skrzydeł wymaga więcej uwagi, ze względu na wysokie zakładki poszycia w miejscu ich nitowania. Kalkomania z przeźroczystymi polami nakłada się prawie idealnie, ta z białymi wymaga wypracowania wciśnięcia się w krawędzie listew. Metodyczne stosowanie płyny Micro-sol czyni cuda:

Zdjęcie Grzegorz Mazurowski

Zobacz listę samolotów uwzględnionych w tym arkuszu kalkomanii.

 

Zupełnie nowy model samolotu PZL P.7a z plastiku w skali 1/72

.

About

Autor: Wojciech Bułhak, Modelarz, który ma szczęście pracować w swoim hobby. Nacodzień osoba szara i niepozorna. Ożywia się dyskutując o modelarstwie, teoriach spiskowych, Wielkim Księstwie Litewskim i marketingu internetowym. Współwłaściciel Arma Hobby. Skleja figurki, samoloty i broń pancerną, głównie polonika i lotnictwo morskie.

12
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Grzegorz MazurowskiKFSWojtek BułhakKrzysztof SzumińskiMcSimus Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof Szumiński
Gość
Krzysztof Szumiński

Kupiłem 3 ramki i kalki z deluxe. Jednak bez instrukcji do kalek. Dlatego, że nie wiem co tam jest w instrukcji napisane to odniosę się do wrześniowych malowań siódemek. Górny płat „3” ze 123 EM jest żywcem wzięty z „5” ppor.pil. Erwina Kawnika. Nie mam żadnych fotek potwierdzających takie malowanie górnego płata „3” kpt. Olszewskiego. Dostępne fotki to jedynie rozp… kodłub. Ale może AH je ma… I może kiedyś wypłyną potwierdzając taką wersję malowania górnego płata. Na tą chwilę to dla mnie fikcja. Druga sprawa to „5” ze 162 EM. Każecie nanieść lierę „J” na dolnym płacie zamiast „S”. To, że istnieje fotka jakiejś rozwalonej siódemki z „J” nie znaczy, że wszystkim przemalowano „S” na „J”. No chyba, że macie na to jakieś dowody. Ale póki co ja ich nie widzę i nie mam. Oba malowania to dla mnie czysta fantazja. Wybrane najgorsze z dostępnych znanych. A były do wykorzystania takie pewniaki… uuuu zawiodłem się. Ale cieszę się, że w końcu jest ta Pesiódemka. To dla mnie taka dzidzia pejedenastki. Trzymam kciuki robicie dobrą robotą z modelami, a malowania to sobie już sam wypacykuję. Pozdrawiam.

Grzegorz Mazurowski
Editor

Panie Krzysztofie,
uczestniczyłem w opracowaniu tych malowań więc odpowiadam w imieniu swoim i Firmy: nic nie zmyśliliśmy, co więcej, podaliśmy źródła. W tej chwili najlepsze informacje i zdjęcia są w książce Stratusa Polish Fighter Colours 1939-47 (nasza recenzja tu: http://www.modelpaint.pl/2017/03/11/recenzja-ksiazki-polish-fighters-colors-1939-1947-vol-i/), warto do niej zajrzeć.
Znajdzie Pan tam zarówno zdjęcie górnego płata „krakowskiej 3” (jest odłamany, ale wyraźnie widać umiejscowienie szachownicy i błękitny pas), jak i „J” pod skrzydłami lwowskich „gronostai” – co najmniej trzech różnych na kilku zdjęciach, a także w opisie i tabeli kodów stosowanych w 1939 r. przez pułki.
Serdecznie pozdrawiam i życzę miłej budowy naszej „siódemki”!
PS. Instrukcja w PDFie jest do pobrania na stronie modelu w sklepie online http://www.armahobby.pl/pzl-p-7a-deluxe-set-1-72.html

KFS
Gość

..to ile tych płatów ma pesiódemka?

Grzegorz Mazurowski
Editor

Słuszność ma KFS, dziękuję za zwrócenie uwagi – przejęzyczyłem się. Powinno być „zdjęcie góry płata”.
🙂

McSimus
Gość
McSimus

Zakupiony + 3 ramki 🙂

Paweł1939
Gość
Paweł1939

Panie Wojtku, dotrzymałem słowa. Proszę sprawdzić w sklepie, właśnie nabyłem 8 (osiem) zestawów Deluxe – czyli 16 modeli. Tak jak obiecałem. To na początek. Teraz czekam na kolejne zestawy Expert, z nowymi kalkami. Dziękuję za ten model stokrotnie!!! Pozdrawiam wrześniowo
Paweł1939

Grzegorz Mazurowski
Editor

Nieźle! To prawie dywizjon!!!

Paweł1939
Gość
Paweł1939

A jak! Z tym że dywizjon będzie wtedy, jak pojawią się zestawy Expert, bo na razie parę sztuk do etatu brakuje. Wiem, że pojedynczy dywizjon wygląda skromnie, ale chłopaki zapowiadają P.11 – wtedy obiecuję się rozkręcić! Kolego Grzegorzu, czy uwielbiasz tak samo jak ja, zapach świeżego kleju o poranku, na dwunastu kadłubach P.7a…? Tak będzie wyglądał mój pierwszy dzień po otrzymaniu paczki z zestawami! A co, trzydzieści lat na to czekałem, to sobie pofolguję, kurczę blade! Pozdrawiam wrześniowo
Paweł1939
P.S. Równolegle powstaje dywizjon Karasi…

Grzegorz Mazurowski
Editor

Kalki nakładały się łatwo nawet na bardzo skomplikowaną powierzchnię dolną płata, z wystającymi grzebieniami. Trzeba było tylko użyć sporo płynu Sol (używam firmy Microscale) – nałożyłem go obficie pędzlem zarówno pod kalkomanię (tak!) jak i na nią. Potem, gdy kalka zmiękła, dociskałem delikatnie pędzelkiem. Trzeba to robić delikatnie, żeby nie uszkodzić zmiękczonego filmu, ale nie ma potrzeby przesadnie dokładnego dociskania kalki do modelu – po wyschnięciu sama ładnie osiada. Nie mogą tylko zostać pod nią bąbelki powietrza. Płyn spod kalkomanii sam paruje i jeśli nie ma tam powietrza to kalkomania ładnie osiądzie na powierzchni modelu.
Ważne jest, by nakładać kalkomanię od razu we właściwym miejscu. Obficie podlana solem szybko mięknie i bardzo krótko można ją przesuwać bez ryzyka uszkodzenia.

Maciej
Gość

Kalki z najwyższej półki. Bardzo mnie to cieszy.

Paweł1939
Gość
Paweł1939

Brawo!!! Pozdrawiam wrześniowo
Paweł1939

Twitter

RSS Modele i okruchy…

RSS Modele Marcina