Home » Modele Arma Hobby » Sklejamy TS-11 Iskra EZ-set – część 2 – kadłub

This post is also available in: angielski

Dzisiaj prezentuję druga część sagi o składaniu modelu TS-11 Iskra EZ-set. Tematem tego odcinka jest montaż kadłuba, który składa się z konstrukcyjnych sekcji, a nie z klasycznych połówek. Montaż kadłuba zacząłem od przyklejenia części ogonowej (część 4 ) do głównego elementu kadłuba (część 2). Najlepiej spasować górną linie obu elementów tak żeby była ciągła gdyż w tym miejscu było by trudno szpachlować uskok. W rzucie z góry trzeba zadbać o ciągłość dwóch linii podziału, jeżeli w tym miejscu popełnimy błąd może to się skończyć pochylonym od osi statecznikiem pionowym. Jeżeli linie na górze będą stanowić ciągłość to na dole dwa występy zadbają o całą resztę geometrii. Polecam również w środek kadłuba na połączeniu tych części wkleić jakieś wzmocnienie, mogą to być nawet wykałaczki zalane poxipolem.

ts11_montaz_006

Następny element jaki dokleiłem to osłona silnika (część 3). Tutaj ważne jest żeby nie ścisnąć za bardzo żadnej z części. Podobnie jak w przypadku dziobu polecam połączyć części w kilku miejscach cienkimi paskami taśmy maskującej. W tym przypadku nie możemy wlać CA od wewnątrz dlatego można to zrobić innym sposobem. Ja nakładam CA za pomocą igły lub ostrza skalpela po linii łączenia elementów a po jego wyschnięciu czyszczę spoinę zmywaczem do CA( Glue Buster firmy Deluxe Materials). Uwaga! Po wyczyszczeniu spoiny żywica delikatnie się klei, trzeba odczekać aż odparuje cienka warstwa CA, Glue Buster nie wchodzi w reakcję z żywicą.

ts11_montaz_010

Podobną procedurę klejenia zastosowałem z dziobem modelu. Zarówno w osłonie silnika jak i dziobie powstał mi mały uskok pomiędzy częściami, taki urok modeli żywicznych.

ts11_montaz_007

W naszym modelu nie jest to uskok idący wzdłuż całego kadłuba tylko pojawiający się właśnie na łączeniu  segmentów. W takich sytuacjach polecam zakleić taśmą maskując bardziej wystającą część i wyrównać ciągłość linii szpachlówką, wstępne szlifowanie dobrze jest też zrobić przed zerwaniem taśmy maskującej. Na zdjęciach dokładnie widać jaki był uskok i jak się jego pozbyłem.

ts11_montaz_009

W części następnej opiszę malowanie i składanie elementów kokpitu.

ts11_montaz_008

One thought on “Sklejamy TS-11 Iskra EZ-set – część 2 – kadłub

  1. Greinert napisał(a):

    Witam, z całym szacunkiem ale przy modelu który mało nie kosztuje i miał składać się jak klocki lego prawie bez kleju, widok szpachlówki jest dla mnie niezrozumiały. (?????)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twitter

RSS Modele i okruchy…

RSS Modele Marcina