Home » Modele Arma Hobby » PZL P.1/I prototyp w skali 1/72

This post is also available in: angielski

Kiedy w 1928 roku powstawały zakłady PZL – trudno było przypuszczać, że już pierwszy prototyp samolotu tej wytwórni będzie konstrukcją o znaczeniu przełomowym. Młody, 27 letni konstruktor zakładów – Zygmunt Puławski stworzył projekt samolotu myśliwskiego wyprzedzającego o blisko dekadę konstrukcje konkurencyjnych ośrodków zagranicznych.

PZL P.1/I w 1/72

 

Nowoczesna konstrukcja PZL

O tym jak nowoczesna konstrukcja był PZL P.1 niech świadczy fakt, że porównywalna technologia konstruowania samolotów upowszechniła się dziesięć lat później, podczas II Wojny Światowej. W 1939 roku Królewskie Siły Powietrzne – RAF latały na dwupłatowych Gladiatorach a w 1940 roku wygrały Bitwę o Anglię na krytych częściowo płótnem Hurricane.
PZL P.1 był całkowicie metalowym samolotem o konstrukcji półskorupowej. Jednopłat z doskonałą widocznością także do góry –dzięki specjalnej konstrukcji płata. Stał się on prototypem serii myśliwców Puławskiego PZL P.6 – P.7 – P.8, seryjnych P.7a i P.11c oraz eksportowego P.24.

Dramatyczny oblot prototypu PZL P. 1/I

Oblot pierwszego prototypu w sierpniu 1929 roku był dramatyczny. W trakcie lotu zaczęły się rozpadać części krawędzi natarcia płata wykonane ze specjalnej niemieckiej blachy lotniczej. Tylko poświęcenie oblatywacza – Bolesława Orlińskiego uratowało samolot przed kraksą. Orliński podjął trud lądowania uszkodzonym samolotem ponieważ chciał uratować tę obiecującą konstrukcję. Wypadek w pierwszym locie zapewne doprowadziłby do zamknięcia projektu.

pzl-p-1-crash

Uszkodzenie skrzydła P.1 podczas oblotu

Więcej o samolocie i renderingi 3D modelu znajdziesz tutaj

Zdjęcia wydruków 3D tutaj

Model prototypu PZL P.1/I w skali 1/72

Model P.1 /I przygotowany jest w konwencji EZ-set. Dzięki ekonomicznej cenie jest dostępny dla kieszeni większości modelarzy.

pzl_p1_002

pzl_p1_001

pzl_p1_005

W zestawie obok części żywicznych blaszką z owiewką kabiny, pasami pilota i dźwigniami przepustnicy. Model nie zawiera kalkomanii, ponieważ oryginał nie miał żadnych oznaczeń i był oblatany w naturalnym kolorze metalu.

blaszka-PZL-P-1-I

Model PZL P.1/I w skali 1/72  w sklepie Arma Hobby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twitter

RSS Modele i okruchy…

RSS Modele Marcina