Home » Modele Arma Hobby » Sklejamy model PZL P.1 – część 3 – malowanie

This post is also available in: angielski

Po montażu modelu PZL P.1 nadszedł czas na malowanie. Biały kolor jest zawsze wyzwaniem, trudno uzyskać dobre pokrycie i naturalny efekt. Zobacz jak malował się nasz model i jak cieniowałem kolor biały.

Zajrzyj do poprzednich odcinków:

Sklejamy model PZL P.1 – część 1 kabina
 
Sklejamy model PZL P.1 – część 2 montaż podzespołów
 
p1-gotowe-do-malowania_edytowany-1
 model pokryty podkładem

Malowanie podkładem

Malowanie zacząłem od pokrycia sklejonego modelu podkładem samochodowym z puszki – Prismacolor. Po wyschnięciu przez noc pomalowałem metalizerami Bilmodel – stalowym i przepalona stalą. niektóre panele pokryłem aerografem  z wolnej ręki farbą polished alluminium starego Humbrola. Chodziło mi o uzyskanie wstepnego zróznicowania. Farby Bilmodel polecam niezwykle goraco –  uzyskałem efekt lustra dokładnie tam gdzie będzie następowało złuszczanie farby białej, która był pokryty samolot.

metalizery Bilmodel i humbrol na modelu PZL P.1

“Preszajding” Tensocromem

Wstępne cieniowanie czyli “Preshading” wykonałem pędzlem przy pomocy Tensocromów firmy Lifecolor. Czarnym zapuściłem linie i krawędzie listew łączących panele na skrzydłach. Cienka warstwa tego koloru pomogła zróżnicować panele na silniku. Dodatkowo innymi kolorami Tensocromu różnicowałem wybrane panele.

p1-srebrny-preszading

W okolicach zbiorników paliwa, chłodnic i panelu na centropłacie (na zdjęciach widać, że był zdejmowany do serwisowania) porobiłem dodatkowo zacieki.tr

p1-srebrny-preszading-2

Przed użyciem Tensocromów polecam natryśnięcie bezbarwnego akrylu – na metalizerach słabo się trzymał. Fajnie natomiast układały się krople Tensocromu, jak rozchlapany olej.

Malowanie bielą

Byłem dosyć pewny siebie po preszadingu, ale KFS zwrócł mi uwage na Faceboku, że biały to nie przelewki, i zamiast szybkiego pokrycia błyszczącą biela wybrałem mozolne cieniowanie białym matem Lifecolor.

p1-pierwszy-bialy

pierwsze zabielanie

Aby dodatkowo zróżnicować panele postanowiłem zamaskować część z nich. Użyłem taśmy Tristar 6mm i znowu białego matowego Lifecolora.

maskowanie białego PZL P.1 1/48

Powstał ciekawy efekt bielo-szarości:

p1-drugi-bialy

Postanowiłem dalej różnicować panele, tym razem Tensocromem. Po pokryciu kolejnymi bielami ma on dać efekt filtra, lekkiego tylko odbarwienia poszczególnych paneli.

kolejne cieniowanie bieli tensocromami na PZL P.1

 

Na koniec całość pokryłem kilkoma warstwami białego Bilmodel:

PZL pomalowany na biało

Po pokryciu modelu kilkoma warstwami Sidoluksu nadszedł czas na kalkomanie, ale o tym w następnym wpisie.

 

Masz pytanie, sugestię lub komentarz, podziel się wypełniając formularz poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twitter

RSS Modele i okruchy…

RSS Modele Marcina